ایجاد 13 هزار شغل بدون پرداخت یك ریال وام

تهران- ایرنا- معاون رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گفت: با اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی تاكنون 13 هزار و 300 شغل ایجاد شده، بدون اینكه حتی یك ریال وام پرداخت شده باشد.

نشست مشترك سازمان ملی كارآفرینی و سازمان جهاد دانشگاهی روز یكشنبه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران برگزار شد.
محمدصادق بیجندی در توضیح طرح‌ها و فعالیت‌های این سازمان اظهار كرد: طرح «دفاع 3 دقیقه‌ای» را از استرالیا گرفته و بومی‌سازی كرده‌ایم. این طرح می‌گوید پایان نامه هیچ دانشجویی به ویژه دانشجویان فنی مهندسی نباید بدون حامی مالی و بازار كار تدوین شود. در غیر اینصورت، دانشجو یك ماه پس از دفاعش باید در حضور سرمایه‌گذاران ظرف 3 دقیقه از طرحش دفاع كرده و برای آن سرمایه‌گذار پیدا كند.
به گفته معاون رئیس سازمان جهاد دانشگاهی، 3 سال است كه این طرح در كشور برگزار می‌شود.
بیجندی با اشاره به سازمان همیاری اشتغال دانش‌‌آموختگان اظهار كرد: سال 77 و زمانی كه كشور به فكر سونامی دانش‌آموختگان نبود، جهاد دانشگاهی این سازمان را تشكیل داد.
وی ادامه داد: در سال 93 تجاری سازی فناوری به مامویت‌های این سازمان اضافه شد و نام آن به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان تغییر كرد.
بیجندی درباره فعالیت‌های این سازمان توضیح داد: برای تجاری سازی فناوری‌هایی كه در جهاد به بلوغ رسیده اند سه مدل وجود دارد: یا تبدیل به شركت می شوند، یا دانش فنی آن‌ها به فروش می‌رسد و یا دانش فنی‌شان را اجاره می‌دهیم.
وی معتقد است فرهنگ می‌تواند پول‌سازی كند، در حالیكه در كشور ما فرهنگ هزینه‌بر است.
معاون رئیس سازمان جهاد دانشگاهی درباره مراكز نوآوری و شكوفایی كه بومی شده است، بیان كرد: تاكنون 16 مركز راه اندازی شده و دولت نیز برای مشاركت اعلام آمادگی كرده است. اواخر سال 97 با همكاری وزارت ورزش 3 مركز و در سال جدید 2 مركز ایجاد شد.
وی اعلام كرد تا پایان سال 98، سه یا چهار مركز در استان‌ها تاسیس خواهد شد.
بیجندی همچنین با اشاره به طرح ملی «نظام جامع هدایت شغلی» اظهار كرد: این طرح یك سال و نیم به صورت آزمایشی انجام شد كه برای تحقق آن به كمك بخش خصوصی نیاز داریم.
وی درباره «الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی» كه توسط وزارت كار راه‌اندازی شده، بیان كرد: این الگو معتقد است با پرداخت وام، شغل تولید نمی‌شود، بلكه با زنجیره ارزش، آموزش هدفدار و اتصال درست به بازار می‌توان شغل ایجاد كرد.
معاون رئیس سازمان جهاد دانشگاهی ادامه داد: این طرح تاكنون در 9 استان به صورت آزمایشی اجرا شده كه بیش از 70 درصد آن پیش رفته است و همه كارفرمایان اظهار رضایت كرده‌اند.
به گفته بیجندی با اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی تاكنون 13 هزار و 300 شغل ایجاد شده، بدون اینكه حتی یك ریال وام پرداخت شده باشد.
رئیس جهاد دانشگاهی با تاكید بر لزوم كاهش تصدی‌گری دولت اعلام كرد: بیش از 80 درصد منابع این سازمان بر اساس خدماتی است كه ارائه می‌دهد و تنها كمتر از 20 درصد منابع آن توسط دولت تامین می‌شود كه آن هم مربوط به پروژه‌های خاص است.
اقتصام**4037*9206**2022