كوهنوردان روزه دار تكابي به قله «ايوب انصار» صعود كردند

مهاباد - ايرنا - 85 كوهنورد روزه دار تكابي در يك برنامه مهتاب نوردي شبانه به قله كوه 2 هزار و 512 متري ايوب انصار تكاب صعود كردند.

رييس اداره ورزش و جوانان تكاب روز يكشنبه در اين خصوص به خبرنگار ايرنا گفت: اين كوهنوردان شيب تند مسير صعود به قله كوه ايوب انصار را به مدت سه ساعت پيمودند و هنگام اذان مغرب به قله رسيده و روزه خود را بر فراز اين كوه افطار كردند.
رضا طلايي با بيان اينكه 6 نفر از اين كوهنوردان مسير صعود به قله ايوب انصار را به طول 63 كيلومتر با دوچرخه ركاب زدند، افزود: اين كوهنوردان به همراه خانواده هاي خود با عبور از مزارع سرسبز دامنه كوه ايوب انصار پس از كوهنوردي و پيمايش شبانه قله اين كوه را فتح كردند.
وي بيان كرد: برنامه مهتاب نوردي و صعود شبانه بر فراز اين قله از صعودهاي مورد علاقه كوهنوردان شهرستان تكاب به شمار مي رود.
رييس اداره ورزش و جوانان تكاب ادامه داد: ششمين دوره مهتاب نوردي كوهنوردان روزه دار اين شهرستان با هدف اجراي سنت حسنه پاكسازي طبيعت به منظور ترويج فرهنگ عمومي حفظ طبيعت و محيط زيست برگزار شد.
طلايي اظهار داشت: كوهنوردان پس از صعود به قله اين كوه با برگزاري نماز جماعت، آيين معنوي و دعا و نيايش در كنار آرامگاه ايوب انصاري، روزه خود را افطار كردند.
به گزارش ايرنا، بقعه ايوب انصاري در بالاي كوهي به همين نام در 13 كيلومتري جنوب شهرستان تكاب در استان آذربايجان غربي قرار دارد و داراي ناهمواري هايي است كه از روستاي دورباش از توابع بخش مركزي تكاب عبور مي كند و سپس به صورت جاده‌ سخت گذر به قله كوه منتهي مي شود.
اين كوه كه نام آن برگرفته از بقعه‌ مورد ذكر، كوه ايوب انصار ناميده شده، 2512 متر ارتفاع دارد و از بالاي آن، دشت ها و مزارع گندم واقع در اطراف تا كيلومترها ديده مي شود.
موقعيت جغرافيايي اين ارتفاع نيز به گونه‌اي است كه از فاصله‌ دور مي توان بقعه‌ را در بالاي آن تشخيص داد.
شهرستان تكاب با 81 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي واقع شده و از شهرهاي مطرح منطقه در زمينه ورزش كوهنوردي است.
7514/6185/2093