عراق غرامت حملات آمریكا و رژیم صهیونیستی را مطالبه می كند

بغداد – ایرنا – پارلمان عراق برای تصویب یك قانون كه به موجب آن از آمریكا و رژیم صهیونیستی به دلیل استفاده از سلاح های ممنوعه، درخواست غرامت خواهد شد، آماده می شود.

یك عضو كمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق در یك كنفرانس خبری امروز یكشنبه گفته است كه این كمیسیون برای تهیه این قانون مهم كه نوعی چالش برای پارلمان عراق محسوب خواهد شد و دارای تبعات بین المللی است، در حال تلاش است.
«رامی السكینی» اضافه كرده است كه در این قانون بر تشكیل یك كمیته برای تعیین و پرداخت خسارت به قربانیان عراقی ناشی از جنگ های آمریكا و متحدانش از جمله رژیم اسراییل به ویژه جنگ های 1981 (بمباران تاسیسات هسته ای عراق توسط رژیم صهیونیستی) و 1991 (جنگ خلیج فارس) و 2003 (اشغال عراق) تاكید شده است.
وی ادامه داده است كه این پیش نویس قانون از 5 فصل و 16 بند تشكیل شده كه نخست وزیر و وزارت امور خارجه عراق را ملزم می كند كه در پیشگاه جامعه جهانی خسارت های ناشی از جنگ های آمریكا و متحدانش را مطالبه كند.
به گفته وی، این جنگ های ویرانگر باعث نابودی گسترده زیر ساخت ها و آلودگی زیست محیطی و گسترش بیماری های سرطانی در بین مردم عراق شده است.
آخرین گزارش رسمی وزارت بهداشت عراق كه در سایت رسمی این وزارتخانه منتشر شده و متعلق به 2011 است نشان می دهد كه بیش از 20 هزار و 270 بیماری سرطانی در عراق وجود دارند.
گزارش كارشناسان و وزارت بهداشت عراق یكی از علل گسترش بیماری های سرطانی در عراق را جنگ های ویرانگر 25 سال اخیر آمریكا علیه عراق بر شمرده اند.
برخی گزارش های جدید رسانه ای در عراق نیز حاكیست كه تعداد بیماران سرطانی در عراق در حال حاضر به 25 هزار نفر رسیده كه در این میان بصره به دلیل اینكه بیش از سایر مناطق عراق در معرض این جنگ ها قرار گرفته، بیشترین بیماران سرطانی را دارد.
رژیم صهیونیستی نیز در جریان بمباران تاسیسات هسته ای «تموز» عراق در سال 1981 میلادی باعث آلودگی زیست محیطی در عراق شده است.
پارلمان عراق به تاسی از آمریكایی ها كه قوانینی مانند «جاستا» را تصویب كرده اند، درصدد صدور قوانین مشابه برای غرامت گرفتن از آمریكایی ها و متحدانش است.
حال این سوال مطرح است آمریكایی كه به قوانین بین المللی مصوب در شورای امنیت و معاهده های بین المللی عمل نمی كند و یكجانبه از آن خارج می شود، آیا به قانون صادر شده از پارلمان عراق تن خواهد داد؟
خاورم *4*353*380*