شركت هاي نفتي براي استفاده از كالاهاي داخلي بايد توجيه شوند

تهران- ايرنا- مديرعامل يك شركت دانش بنيان با اشاره به بومي سازي دستگاه اندازه گيري دما و فشار حافظه دار درون چاهي توسط اين شركت براي استفاده در صنايع نفت و گاز، از شركت هاي نفتي داخلي براي عدم استقبال از توليدات داخلي انتقاد كرد.

حميد رفيعي‌زاده، مديرعامل شركت دانش بنياد آريا ايرانيان روز يكشنبه درگفت وگو با خبرنگارعلمي ايرنا در رابطه با اينكه پيشتر تمام نياز داخل به اين محصول از طريق واردات تامين مي‌شد، گفت: ما اولين شركت در داخل كشور هستيم كه موفق به توليد اين محصول شديم و نياز بخش زيادي از صنايع نفت و گاز كشور در مناطق نفت‌خيز جنوب را تامين مي‌كنيم اما متاسفانه برخي از دوستان در بحث استفاده از كالاي داخلي نمي‌خواهند توجيه شوند.
وي بيان كرد: محصول دانش بنيان توليد شده تحت عنوان مموري گيج يا فشارسنج درون چاهي براي زمان‌هايي كه چاه به دلايل مختلف مانند كم شدن دبي سيال و يا ارزيابي مخزن احتياج به بررسي داشته باشد‌، به كمك سيم مخصوص در داخل چاه قرار مي‌گيرد و با ثبت دما و فشار چاه، شرايط چاه جهت استخراج نفت و گاز را ارزيابي و اعلام مي كند.
رفيعي زاده افزود: با توجه به اينكه فشار و دما درون چاه بسيار بالاست، اين دستگاه معمولا 5 تا 10 روز درون چاه مي‌ماند و بعد اطلاعات را استخراج مي‌كند تا مورد استفاده قرار گيرد.
وي اظهار داشت: با توجه به اين مساله قطعات اين دستگاه بايد تمام استانداردهاي مخصوص را داشته باشد تا بتواند اين دما و فشار را تحمل كند و به همين دليل اين دستگاه بسيار خاص و ويژه است.
رفيعي زاده در خصوص اينكه اين شركت آيا قادر به تامين تمام نياز صنايع نفت و گاز داخلي به دستگاه اندازه‌گيري دما و فشار حافظه‌دار درون چاهي است گفت: ما توانايي برآورده كردن تمام نياز داخل به اين محصول را داريم و هم‌اكنون مدت دو سال است كه محصول توليدي ما در مناطق نفت‌خيز جنوب استفاده مي‌شود و مشتريان آن نيز رضايت دارند و براي قانع كردن ساير دوستان در اين حوزه نيز مذاكراتي با مسئولان رده بالاي وزارت نفت انجام داده‌ايم كه اميدواريم نتيجه‌بخش باشد.
رفيعي‌زاده درباره ميزان اشتغالزايي اين شركت براي توليد اين دستگاه گفت: شركت از طريق ساخت اين دستگاه موفق به اشتغالزايي هفت نفر متخصص شده است كه اگر اين زمينه كار برايشان فراهم نبود، شرايط خروج از كشور براي آنها مهيا مي شد و از اين جهت جذب اين تعداد افراد متخصص براي ما بسيار ارزشمند است.
وي درباره ميزان رقابت و برابري اين محصول با مشابه خارجي آن عنوان كرد: مناطق نفت‌خيز جنوب كه عمده نفت ايران را تامين مي‌كنند بسيار حساس هستند و حدود يك سال و نيم زمان برد تا دستگاه‌ها مورد تاييد قرار گيرد، البته ما در نامه‌هاي خود تاكيد كرده‌ايم كه دستگاه توليدي شركت ما نه‌تنها از نظر كيفيت و ابعاد فني با مشابه خارجي برابري مي‌كند بلكه عملكرد آن هم بهتر است؛ مصداق اين ادعاي ما نيز صنايعي هستند كه از دستگاه توليدي شركت ما استفاده كرده و ابزار رضايت دارند.
مدير عامل شركت دانش بنياد آريا ايرانيان درباره زمينه صادرات اين محصول نيز گفت: در حال حاضر اولويت با تامين نياز بازار داخلي است اما صادرات را هم در چشم‌انداز شركت داريم. در اين زمينه رايزني‌هايي با صنايع كشور عمان داشته‌ايم تا مقدمات صادرات محصول به اين كشور نيز فراهم شود.
علمي ** 9340**1485