جشنواره «دوستي با تالاب» در مهاباد به كار خود پايان داد

مهاباد- ايرنا- رييس آموزش و مشاركت هاي مردمي اداره كل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي گفت: آموزش و آگاه سازي جامعه نسبت به اهميت محيط زيست مهم ترين ركن حفاظت از آن است.

به گزارش ايرنا عليرضا سيدقريشي روز يكشنبه در مراسم اختتاميه جشنواره «دوستي با تالاب» در مهاباد افزود: حفظ محيط زيست در گرو مشاركت مردم و افزايش سطح دانش و آگاهي جامعه است و ارايه آموزش هاي مرتبط در مدرسه ها بر همين اساس براي سازمان حفاظت محيط زيست كشور اهميت ويژه اي دارد.
وي ادامه داد: افزايش نگراني ها از وضعيت محيط زيست و هشدارهاي مكرر كارشناسان اين حوزه، نياز به دانش افزايي و آگاهي بخشي در زمينه محيط زيست در سطح نظام آموزش و پرورش را دو چندان كرده است تا از اين طريق و با ايجاد نگرش زيست محيطي در مسير توسعه پايدار گام برداشته شود.
قريشي تاكيد كرد: حفظ محيط زيست بايد به يك دغدغه همگاني تبديل شود و همه مردم در قبال حفاظت و حراست از محيط احساس احساس مسووليت كنند.
رييس اداره محيط زيست مهاباد نيز گفت: تلاش براي تغيير نگرش و ديدگاه دست اندركاران، ذينفعان و جوامع محلي در راستاي همكاري و مشاركت هر چه بيشتر يكي از ضروري ترين موارد در فرآيند حفاظت و احياي تالاب ها است.
فاروق سخنور اظهار داشت: حفاظت از محيط زيست تنها از راه فيزيكي و استقرار محيط بانان امكان پذير نيست و نياز است از طريق فرهنگ سازي و مشاركت مردم و جوامع محلي طبيعت خود را حفظ كنيم.
وي با اشاره به برگزاري جشنوار دوستي با تالاب در بين دانش آموزان مهابادي افزود: نهادينه كردن فرهنگ حفاظت از تالاب براي دانش آموزان به عنوان حافظان آينده تالاب و محيط زيست از اهميت بالايي برخوردار است.
سخنور يادآور شد: در اين جشنواره 500 اثر از 150 دانش آموز در بخش هاي نقاشي، خاطره نويسي، داستان و شعر با موضوع تالاب به دبيرخانه ارسال شد.
به گزارش ايرنا در ادامه اين جلسه از 13 دانش آموز كه آثار آنها به عنوان آثار برگزيده جشنواره «دوستي با تالاب» انتخاب شده بود تقدير و جوايز نقدي اهدا شد.
مهاباد با داشتن تالاب هاي بين المللي «كاني برازان» و «قوپي باباعلي» و نيز تالاب هاي دايمي «حسن خان» و تالاب هاي فصلي ديگري از جمله «گروس»، «داشخانه» و «قره قشلاق» يكي از مناطق مهم تالابي در آذربايجان غربي به شمار مي رود.
تالاب بين المللي كاني برازان مهاباد با وسعتي افزون بر 910 هكتار يكي از مهمترين تالاب هاي اقماري جنوب درياچه اروميه و با ارزش ترين زيستگاه هاي انواع پرندگان آبزي و كنار آبزي مهاجر و بومي در شمال غرب كشور به شمار مي رود.
9903/6185/7129