جشنواره بین المللی خلاقیت در تبریز برگزار می شود

تبریز- ایرنا- معاون آموزشی، پژوهشی و فن آوری دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز خرداد امسال با شركت 60 هنرمند برجسته در رشته های مختلف صنایع دستی از 28 كشور اسلامی برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، مهدی محمدزاده روز یكشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز، هنرمندانی از كشورهای تونس، لیبی، ساحل عاج،تاجیكستان، ازبكستان، جمهوری آذربایجان، تاتارستان، اوكراین، پاكستان، عراق، لبنان، فلسطین، اندونزی، هند و بوسنی و كشورهای حاشیه خلیج فارس شركت می كنند كه البته امكان دارد تعداد هنرمندان و كشورها در روزهای آینده تغییر كند.
وی با بیان اینكه این جشنواره زیر نظر سازمان همكاری اسلامی( OIC) برگزار می شود، تاكید كرد: این سازمان به غیر از فعالیت های سیاسی، از توسعه هنر و صنایع دستی جهان اسلام حمایت می كند.
محمدزاده اضافه كرد: سازمان همكاری اسلامی همچنین وظیفه انتخاب شهرها به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی را نیز بر عهده دارد و انتخاب تبریز به این عنوان در سال 2018 نتیجه آشنایی این سازمان با توانمندی های تبریز در طول برگزاری دوره های قبلی جشنواره خلاقیت و نوآوری بوده است.
وی ادامه داد: توسعه صنایع دستی به عهده مركز تحقیقات هنر، فرهنگ و تاریخ جهان اسلام (ارسیكا)، گذاشته شده كه مقر آن در استانبول قرار دارد.
وی با یادآوری اینكه دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دانشگاه تخصصی اسلامی است كه رشته های معماری، شهرسازی، سفال و فرش را آموزش می دهد، گفت: طی تفاهم نامه ای كه بین دانشگاه و ارسیكا بسته شده است، هر 2 سال یكبار جشنواره خلاقیت و نوآوری در تبریز برگزار می شود و البته بیشتر نهادهای ملی و استانی در آن مشاركت فعال دارند .
معاون آموزشی، پژوهشی و فن آوری دانشگاه هنر اسلامی تبریز با اشاره به اینكه این دوره جشنواره در چهار بخش مختلف تدارك دیده شده است، توضیح داد: به منظور آشنایی هر چه بیشتر و برقراری تعامل موثر بین هنرمندان و هنرجویان، بخش اول شامل كنگره سه روزه از 23 تا 25 خرداد است كه پنج سخنران اصلی و 20 مقاله برای ارایه در نظر گرفته است.
وی با بیان اینكه بخش دوم جشنواره به نمایش آثار هنری جهان اسلام اختصاص دارد و از 25 تا 30 خرداد ماه خواهد بود، گفت: در این بخش هنرمندان و علاقمندان به هنر، فرهنگ و صنایع دستی می توانند با تنوع تكنیكی، رنگ، نقش، فرم و فولكلور مختلف كشورهای شركت كننده در جشنواره آشنا شوند و هم چنین در صورت تمایل، آثار آنان نیز به فروش می رسد.
عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اسلامی تاكید كرد: با هدف افزایش زمینه تعامل بیشتر بین هنرمندان كشورهای مختلف و دانشجویان 2 دانشجو به عنوان دستیار و كاراموز نیز در هر غرفه حضور دارند تا بتوانند تكنیك ها و شیوه ی كار این هنرمندان را یاد بگیرند.
وی در ادامه بخش رقابتی را بخش سوم جشنواره معرفی كرد و افرود: هنرمندان در این بخش یك اثر كامل و یك اثر ناقص را كه ابتدا به داوران نشان داده اند، باید بتوانند اثر ناقص را در طول جشنواره به اتمام برسانند و بر اساس فعالیت های آنان در روز آخر جشنواره جایزه خلاقیت و نوآوری در هر رشته به سه هنرمند اعطا می شود.
وی افزود: مالكیت آثار برگزیده به دانشگاه تعلق می گیرد و این آثار به موزه در حال احداث هنرهای اسلامی معاصر منتقل می شود تا در آینده مجموعه ای غنی و ارزشمند از هنرهای اسلامی را در تبریز گردآوری شود.
محمدزاده همچنین در خصوص تركیب هیئت داوران، بیان كرد: یك نفر از ایران، یك نفر از سازمان ارسیكا و سه نفر از استادان برجسته از كشورهای مختلف در هیئت داوری حضور دارند و با دقت نظر كامل به بررسی آثار می پردازند.
وی با اشاره به بخش چهارم جشنواره، گفت: در این بخش تولیدات علمی و و كتاب های منتشر شده جهان اسلام به نمایش گذاشته می شود و در پایان جشنواره این آثار به دانشگاه هنر اسلامی به منظور راه اندازی كتابخانه تخصصی، اهدا می شود و كارگاه های آموزشی نیز از بخش های جنبی این جشنواره است.
محمدزاده یادآور شد: جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز آورده اقتصادی و فرهنگی برای كشور دارد و می تواند نقش مهمی در معرفی تبریز به عنوان مقرر صنایع دستی جهان اسلام داشته باشد.
جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری از 23 تا 30 خرداد امسال در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار می شود.
سومین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی سال 1396 با ارایه مقاله علمی، اجرای زنده صنایع دستی و نمایشگاه صنایع دستی در ۱۰ رشته و با شركت بیش از ۳۰ كشور اسلامی برگزار شد.
3093/518