۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳
کد خبر 83319987
۰ نفر
كشمكش های شورا و شهردار همدان در انتصاب مدیران

همدان- ایرنا- دور جدید تغییرات در بدنه مدیریتی شهرداری همدان در حالی قرار بود امروز با صدور ابلاغ ها انجام شود كه برخی اعضای شورای شهر در صحن علنی امروز /یكشنبه/ تصمیم شهردار را به تاخیر انداختند.

به گزارش ایرنا اگرچه این تاخیر به یك روز هم دوام نیاورد اما صحن علنی امروز شورای اسلامی شهر با دیدگاه های متفاوت بر سر انتصاب ها همراه شد.
هر چند در ماراتن اظهارنظرهای صریح و متفاوت اعضای شورای اسلامی شهر همدان بر سر انتصابات جدید، برخی اعضا خطاب به خبرنگاران حاضر در جلسه «این را بنویسید یا ننویسید» راه انداختند! اما شفاف سازی از جریانی كه هر از گاهی با حاشیه در مدیریت شهری همراه می شود، دیدگاه ها پیرامون واژه حساس «انتصابات جدید»، رسالتی است كه به آن پرداختیم.
در نشست امروز اغلب اعضای شورای اسلامی شهر به طرح دیدگاه های متفاوت نسبت به انتصابات پرداختند و شایسته سالاری را مورد تاكید قرار دادند.

* تغییر معاون شهرسازی شهرداری سوژه داغ صحن شورا
خبر تغییر مجید یوسفی نوید معاون شهرسازی و معماری شهرداری همدان سوژه داغ صحن علنی شورای اسلامی شهر همدان بود.
شهردار همدان در پاسخ به این تغییر گفت: یوسفی نوید چهار سال در راس این معاونت حضور داشته اما از نظر ما عملكرد وی در حوزه شهرسازی خوب نبود؛ هر چند در تكریم ارباب رجوع در صدور پروانه مطلوب عمل كرده است.
عباس صوفی افزود: به هر حال انتظار ما از این معاونت پیگیری طرح های اجرایی حوزه شهرسازی است و یوسفی نوید در این راستا خوب عمل نكرده و نمونه آن زمین ماندن ضوابط طرح جداره سازی و ورودی های شهر همدان است.
وی در واكنش به نحوه جابجایی ها از سوی برخی اعضای شورای شهر همدان گفت: بارها گفته اید چرا شهرداری جابجایی نمی كند و مدیران ثابت هستند و اكنون كه اقدام می كنیم با چراها در جابجایی ها مواجه می شویم.
صوفی افزود: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری همدان فقط صدور پروانه نیست و مهمترین وظیفه پیگیری امور شهرسازی است.

* با نقشه اجرایی پیش می رویم
شهردار همدان در ادامه گفت: از معاون شهرسازی انتظار داشتیم كه جلوتر از برنامه باشد اما فقط در ارتباط و صدور پروانه خوب عمل كرد.
صوفی تاكید كرد: مجموعه شهرداری همدان باید با نقشه اجرایی پیش برود و در ترسیم این نقشه هرگز نمی توانیم شاهد كند بودن پیگیری ها باشیم.
وی اضافه كرد: از معاونت شهرسازی نیز نقشه اجرایی در شهر را خواسته و طراحی پارك ها، جداره سازی ها و ورودی ها باید مدنظر قرار گرفته شود.
صوفی با طرح این سوال كه چرا باید برای طراحی خیابان و جداره سازی ها مشاوره بگیریم، گفت: بنابراین فلسفه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری چیست.
وی با دفاع از عملكرد امیر فتحیان نسب مدیر منطقه یك شهرداری همدان گفت: نامبرده 10 سال در حوزه شهرسازی تجربه كسب كرده و نیروی خوب، متعهد و كارشناس است.

* فرصت آزمون و خطا نداریم
رییس كمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان نیز با انتقاد از تغییر معاونت شهرسازی و معماری شهرداری همدان گفت: یوسفی نوید عملكرد خوبی داشته و پنج سال در این معاونت كار كرده است.
وی با موضع گیری نسبت به جانشینی فتحیان نسب به جای یوسفی نوید گفت: فتحیان نسب تخصص شهرسازی ندارد اما به لحاظ تخصص، در معاونت فنی بیشتر می تواند موفق باشد ضمن اینكه خود او نیز تمایل دارد.
عسگریان با تاكید بر اینكه در خصوص جابجایی ها مشورت می دهیم، گفت: اكنون زمان آزمون و خطا نیست و نمی توانیم با گذشت نزدیك به 2 سال، مدت باقی مانده از دوره شورای پنجم را این چنین پیش ببریم.
وی با اشاره به اینكه انتصاب ها حق قانونی شهردار است، گفت: شهردار درست است كه اختیارات دارد اما فرآیند آن به شورا بازخواهد گشت و 2 سال دیگر مردم این عملكرد را ارزیابی می كنند.
عسگریان افزود: هر اندازه كه شهردار كارآمد و قوی داشته باشیم اما عملكرد زیرمجموعه وی خروجی مثبت نداشته باشد، با چالش مواجه می شویم.

* عملكرد فتحیان در منطقه یك خوب بود
رییس كمیسیون شهرسازی و معماری شهرداری همدان نیز در این نشست گفت: عملكرد فتحیان نسب در مدیریت منطقه یك شهرداری، بسیار خوب است.
نرگس نوراله زاده افزود: این مدیر شهرداری به نحو احسن وظیفه خود را انجام داده است و از عملكرد او راضی هستم.
وی پیرامون تغییرات در شهرداری همدان گفت: از شهردار می خواهم با اطمینان مسئولیت به افرادی بدهد كه به نسبت مدیران قبلی قویتر عمل كنند و در امور مدیریت شهری به شما كمك كنند.
نوراله زاده افزود: بكارگیری مدیران جدید باید با دانش مرتبط همراه باشد تا بتوانند شهردار را در مدیریت شهری كمك كنند.

* مدیران شهرداری پاشنه كشیده پیگیر امور باشند
شهردار همدان با تاكید بر اینكه یوسفی نوید در جایگاهی دیگر در مدیریت شهرداری بكار گرفته می شود، گفت: مدیران شهرداری باید پاشنه كشیده پیگیر امور باشند.
صوفی افزود: با مكاتبه در رسیدگی به امور شهرداری كاری از پیش نمی بریم بلكه نیاز است مدیران با دوندگی لازم پیگیر طرح ها و برنامه ها باشند.
وی انتقاد شورای اسلامی شهر همدان از انجام نشدن جداره سازی میدان امام خمینی(ره) را بی ارتباط به دستگاه های اجرایی خارج از شهرداری دانست و گفت: معاونت شهرسازی شهرداری در پیگیری ها خوب عمل نكرده و كوتاهی داشته است.
شهردار همدان با تاكید بر اینكه نمی توانم پیگیری همه امور را شخصا انجام دهم گفت: كم كاری در هر حوزه مدیریت شهرداری پذیرفتنی نیست.

* تاكید بر بكارگیری افراد متخصص با محوریت شایسته سالاری
اعضای شورای اسلامی شهر همدان نسبت به بكارگیری افراد متخصص و با محوریت شایسته سالاری در بدنه مدیریت شهری تاكید كردند.
رییس شورای شهر همدان، جابجایی ها را نیازمند مشورت دانست و گفت: مشورت ها می تواند با نظر تخصصی و فنی برای انتخاب فرد شایسته همراه شود.
كامران گردان افزود: تغییراتی كه قرار است شهردار در مدیریت شهری اعمال كند، در حد لیست به اینجانب ارایه شده و هیچ نظری اعمال نكردم.
وی با اشاره به اینكه از بدو شروع به كار، شهردار قول تغییرات كلی در معاونت ها و مدیران داد، گفت: به هر حال این پروسه به طور انجامید و بلاتكلیفی ایجاد كرد كه البته پرونده ها نیز مزید بر علت شد.
گردان گفت: امیدواریم تغییرات جدید موثر باشد و در مدیریت شهری علاوه بر تحرك بیشتر، پاسخگویی بهتری به مردم طی سال جاری داشته باشیم.
وی با تاكید بر اینكه در انتصاب ها هیچ دخالتی نداشته و نداریم، گفت: همراهی لازم را خواهیم داشت و امیدواریم بازخورد مثبتی برای شورا و شهرداری داشته باشد.
رییس مركز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان، جابجایی مدیران را حق و اختیار قانونی شهردار دانست و گفت: انتظار ما سپردن مسئولیت به افراد متخصص و كاردان است.
جواد گیاه شناس اضافه كرد: در حوزه شهرداری جوانان مستعد و نخبه ای داریم كه تخصص لازم را دارند و باید از توان مدیریتی آنها استفاده شود.
وی اضافه كرد: مدیران برخی حوزه های شهرداری نسبت به تخصص انتخاب نشده اند و نیاز به بازنگری است.
نایب رییس شورای اسلامی شهر همدان نیز از شهردار خواست اجازه ندهد از بیرون مشاوره های اشتباه به او بدهند.
حمید بادامی نجات افزود: شورای شهر در 15 ماه از فعالیت شهردار، هیچ گاه بر عملكرد مدیری یا حوزه ای در شهرداری واكنش نشان نداده مگر اینكه عملكرد آن بخش مطلوب نباشد.
وی همچنین از مسكوت ماندن طرح های منطقه سه شهرداری همدان انتقاد كرد و خواستار روشن شدن تكلیف مدیریت این منطقه شد.
رییس كمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان نیز با تاكید بر لزوم شایسته سالاری در انتصاب مدیران شهرداری گفت: در 15 ماه از روی كار آمدن صوفی به عنوان شهردار، هیچ توصیه و نظری پیرامون جابجایی ها نداشتم.
حسین قراباغی افزود: اما این گلایه را دارم كه چرا شهردار در مشورت ها پیرامون انتصاب ها، شورا را تقسیم به درجه یك و دو كرده است.
وی اضافه كرد: به هر حال همدان شهر بزرگی نیست و خبرها از گوشه و كنار می رسد.
قراباغی بیان كرد: اگر قرار بر تخصصی بودن انتصاب ها است باید از همه اعضا مشورت گرفته شود.
وی ملاك بر انتصاب ها را شایسته سالاری دانست و گفت: ما از مجموعه شهرداری كار می خواهیم و جابجایی ها باید با روی كار آمدن مدیرانی باشد كه با تلاش و برنامه ریزی بهتر، تغییرات تحول گرا نزد اعضای شورا و نیز مردم احساس شود.

* پاسخ شهردار به اعضای شورا
شهردار همدان پس از شنیدن اظهارنظرهای تكمیلی اعضای شورای اسلامی شهر همدان، پاسخ آنها را داد.
صوفی افزود: امسال برای شهرداری بودجه ای را مصوب كرده اید و حالا با توجه به مسیر و هدفی كه ترسیم كرده ایم، این اختیار را دارید كه در اجرای طرح ها، علكرد ما را به خوبی رصد كنید.
وی با اشاره به اینكه سال قبل بالای 80 درصد طرح ها حالت عملیاتی داشته و به خوبی انجام شده است، گفت: این در شرایطی است كه با تورم و اوضاع نامطلوب اقتصادی مواجه شدیم.
شهردار همدان بیان كرد: اینكه عنوان می شود برخی افراد در انتصاب ها اعمال نفوذ دارند، قابل قبول نیست بلكه در تغییرات نمی توانم نظر همگان را داشته باشم و باید تصمیم قاطع بگیرم.
صوفی با تاكید بر اینكه در جابجایی ها حداكثر از توانمندی ظرفیت های داخلی استفاده می كنیم، گفت: براساس ممنوعیت وزارت كشور حتی مجوز جذب یك نیرو هم نداریم و مجبوریم از ظرفیت های داخلی استفاده كنیم هر چند كه در شهرداری طی این سال ها به خوبی كادرسازی نشده و این روند به درد تبدیل شده است.
شهردار همدان هرگونه جابجایی را در قالب بدنه كارشناسی دانست و گفت: از افراد جوان و كارآمد استفاده می كنیم و در انتخاب فتحیان نسب نیز ممكن است كارهایش به مذاق برخی خوش نیامده باشد اما نیروی باتجربه، سالم و جوان شهرداری است كه باید از ظرفیت او استفاده شود.
وی خاطرنشان كرد: یوسفی نوید را هم بایگانی نكرده ایم و جای دیگر استفاده می شود اما همچنان در انتصاب ها می توانیم تجدید نظر كنیم.
7520/2090