250 بازديدكننده از موزه مردم شناسي مهاباد بازديد كردند

مهاباد - ايرنا - سرپرست اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مهاباد گفت: به مناسبت روز جهاني موزه 250 بازديدكننده از موزه مردم شناسي ميرزارسول اين شهرستان به صورت رايگان ديدن كردند.

غلامرضا عبده روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در اين بازديد اقشار مختلف مردم از جمله دانش آموزان، دانشجويان و علاقه مندان به آثار تاريخي و فرهنگي با راهنمايي كارشناسان ميراث فرهنگي از بخش هاي مختلف اين موزه بازديد كردند.
وي با بيان اينكه از ابتداي سال جاري نيز تاكنون يكهزار و 492 نفر از اين موزه ديدن كرده اند، اضافه كرد: موزه مردم شناسي حمام ميرزارسول مهاباد همه روزه از ساعت هشت تا 19 براي بازديد مسافران و شهروندان مهيا شده است.
وي بيان كرد: حمام ميرزا رسول يكي از اماكن تاريخي مهاباد و از جمله بناهاي اواخر دوره صفويه و اوايل دوره قاجاريه است كه به دليل شيوه خاص معماري، تزيينات داخلي و خارجي و آجرنماهاي زيباي آن از اهميت تاريخي زيادي در منطقه برخوردار بوده و مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است.
وي اظهار داشت: در حال حاضر در اين موزه بيش از يكهزار قلم انواع آثار تاريخي و فرهنگي و مطالعاتي وجود دارد كه بخش مهمي از آنها توسط اقشار مختلف مردم فرهنگ دوست اين شهرستان به اين موزه اهدا شده است.
سرپرست اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي مهاباد گفت: آثار موجود در اين موزه متعلق به دوره هاي مختلف تاريخي بوده و برخي از اشيا از قدمت سه هزار ساله برخوردار هستند.
به گزارش ايرنا، در قطعنامه شماره پنج دوازدهمين مجمع عمومي كميته ي بين المللي موزه ها ايكوم (ICOM) كه در 28 «مي» 1977 ميلادي در مسكو برپا شد، روز 18 مي برابر با 28 ارديبهشت به عنوان روز جهاني موزه ها اعلام شد.
حمام ميرزا رسول يكي از اماكن تاريخي مهاباد است كه پس از مرمت و بازسازي توسط اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي به موزه مردم شناسي تبديل شده است؛ اين بناي زيبا كه قدمت آن به اواخر دوره صفويه برمي گردد توسط شخصي به نام ميزرا رسول ساخته شده است.
اين حمام اكنون به موزه مردم شناسي تبديل و در آن جلوه هايي از فرهنگ غني و قديمي اين منطقه به نمايش گذاشته شده است و لباس ها و پوشش هاي مختلف مردانه و زنانه براي آيين هاي مختلف و متداول منطقه در آن به چشم مي خورد.
در قسمت ديگري از موزه انواع ابزار آلات و ادوات مورد استفاده در قديم در مشاغل مختلف كشاورزي، آهنگري، طبابت، پخت نان، سفالگري و مسگري و حتي ريسندگي و رنگرزي وجود دارد.
در اين موزه همچنين انواع ظروف سفالي، مسي و مفرغي و انواع سكه هاي قديمي كه در اين مناطق معمول بوده و امر داد و ستد با آنها صورت مي گرفت و نام حاكمان دوران خود را به يادگار دارند، ديده مي شود.
در مهاباد، آثار تاريخي و باستاني زيادي وجود دارد كه از آن جمله مي توان به مقبره هاي فخريگاه و بداق سلطان، معبد برده كنته، پردي سور (پل سرخ)، مسجد سور، حمام ميرزا رسول، حوضخانه هاي شاه و درويش، عباس آقا و رستم بيگ اشاره كرد.
مهاباد در 116 كيلومتري مركز آذربايجان غربي واقع شده است.
9903/6185/2093