۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
کد خبر 83319929
۰ نفر
محكوميت فروشنده غيرمجاز پرندگان وحشي در لنگرود

رشت - ايرنا - فروشنده و عرضه كننده غيرمجاز پرندگان وحشي در لنگرود به پرداخت جزاي نقدي محكوم شد.

گزارش عصر يكشنبه روابط عمومي حفاظت محيط زيست استان گيلان به ايرنا، فروشنده و عرضه كننده غيرمجاز پرندگان مهاجر در لنگرود كه اقدام به عرضه و فروش دو قطعه فلامينگو، 15 قطعه خوتكا و دو قطعه چنگر در واحد صنفي واقع در بازار ماهي فروشان شهر كرده بود، پس از سير مراحل قضايي به پرداخت پنج ميليون ريال جزاي نقدي محكوم شد.
به گفته سيد امين نجات رييس اداره حفاظت محيط زيست لنگرود ، حمل‌، عرضه‌، فروش‌ و صدور جانوران‌ وحشي‌ زنده‌ يا كشته‌ و اجزاي‌ آنها بدون‌ كسب‌ پروانه‌ و يا مجوز از سازمان‌حفاظت محيط زيست ممنوع مي باشد و با مرتكبان به جرايم مذكور برخورد قاطع مي شود.
مجازات حمل، عرضه و فروش جانوران وحشي تا 15 ميليون جزاي نقدي يا تا شش ماه حبس بوده و چنانچه پرندگان در معرض فروش از نوع پرندگان شكاري باشند مجازات نقدي تا 120 ميليون ريال به همراه مجازات حبس تا سه سال را در پي خواهد داشت.
نجات همچنين گفت: يك قطعه بوتيمار توسط شهروند علاقمند به طبيعت به اداره حفاظت محيط زيست شهرستان تحويل و پس از بهبودي و اطمينان از سلامت آن ، در تالاب كياكلايه لنگرود رهاسازي شد.
بوتيمار پرنده آبچر از خانواده حواصيلان است . ويژگي اصلي اين پرنده كه آن را از ديگر اعضاي تيره حواصيلان متمايز مي‌كند، گردن كوتاه‌تر آن است، هنگام احساس خطر، بي‌حركت مي‌ايستد و سر و منقار خود را به طرز خاصي عمودي نگاه مي‌دارد و به حالت قوز كرده در حالي كه سر خود را پايين نگه مي‌دارد، راه مي‌رود.
آهسته و به دشواري پرواز مي‌كند و پس از اوج گرفتن، گردن خود را جمع مي‌كند.
لنگرود در 60 كيلومتري شرق مركز استان گيلان واقع است.
7296/2007