اجراي 43 ويژه برنامه به مناسبت سوم خرداد در خرمشهر آغاز شد

آبادان - ايرنا - دبير ستاد بزرگداشت حماسه سوم خرداد سالروز آزادسازي خرمشهر گفت: اجراي 43 ويژه برنامه فرهنگي، هنري و حماسي در آستانه سالروز فتح خرمشهر آغاز شده است.

به گزارش ايرنا عبدالامير عريضاوي روز يكشنبه در نشست خبري در مركز فرهنگي دفاع مقدس خرمشهر، برگزاري يادواره شهدا و بزرگداشت سالروز شهادت فرماندهان دفاع مقدس را از اهم برنامه هاي اين روز برشمرد و افزود:در روز سوم خرداد امسال علاوه بر اجتماع نيروهاي مسلح همايش بزرگ فاتحان خرمشهر با حضور مسئولان كشوري ، لشكري و استاني در صحن غدير مسجد جامع خرمشهر برگزار مي شود.
وي اظهار داشت: در اين راستا برپايي نمايشگاه صنايع دريايي، نمايشگاه عكس دفاع مقدس با مشاركت دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر و شركت نفت و گاز اروندان، مراسم شعر خواني با حضور شاعران برجسته استاني در دانشگاه پيام نور و شب شعر عربي در تالار فانوس و محفل انس با قرآن در مسجدجامع اين شهر پيش بيني شده است.
عريضاوي به اجراي برنامه راديو بندر و مسابقه پيامكي با موضوع سوم خرداد اشاره كرد و گفت:برپايي نمايشگاه كتاب دفاع مقدس و كتاب رضوي از ديگر برنامه هاي سالروز فتح خرمشهر مي باشند.
وي در ادامه گفت: به منظور تبيين فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه ، راويان و پيشكسوتان دوران دفاع مقدس به مدارس خرمشهر اعزام شدند.
دبير ستاد بزرگداشت آزادسازي خرمشهر اجراي نمايش خياباني در صحن مسجد جامع را از ديگر برنامه هاي سوم خرداد عنوان كرد و گفت: به همين مناسبت برنامه غبارروبي و عطرافشاني گلزار شهدا با حضور گسترده مردم و مسئولان اجرايي و نيروهاي مسلح اجرا مي شود.
وي در بخشي ديگر با بيان اينكه مردم ولايتمدار خرمشهر بار ديگر در بحران سيل اخير حماسه آفريدند، گفت: مردم ولايتمدار خرمشهر در كنار سپاه، بسيج، روحانيت و مسئولان اجرايي شهرستان با تلاش شبانه روزي بار ديگر توانستند سيلاب را كنترل و از خسارت هاي ناشي از اين بحران جلوگيري و پيروزي ديگري را رقم بزنند.
عريضاوي سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر را پيام آورعزت، پايمردي و استقامت همه ملت ايران اسلامي دانست و گفت: ايمان راسخ جوانان غيور ملت ايران اسلامي توانست خرمشهر را پس از 19ماه اسارت آزاد كند و پيروزي بزرگي را خلق كند.
به گزارش ايرنا، سوم خرداد سالروز آزادسازي خرمشهر به عنوان روز مقاومت،ايثار و پيروزي نام گذاري شده است.
آزادسازي خرمشهر كه پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ با ايثار، عشق، جانبازي و به كارگيري پيچيده ترين فنون نظامي حاصل شد، نقطه عطفي در تاريخ دفاع مقدس شنا خته شده و از اين روز به عنوان نمادي از پيروزي، مقاومت و ايستادگي در برابر دشمن ياد مي‌ شود.
عمليات بيت‌المقدس كه بعدها به نام فتح خرمشهر معروف شد، در جبهه‌ا‌ي به طول 170 كيلومتر و به وسعت 6 هزار كيلومتر مربع اجرا شد.
اين عمليات سرنوشت جنگ عراق عليه ايران را رقم زد و نقشي راهبردي و تاريخي در مسير پيروزي ايران و تقويت روحيه ايستادگي بين رزمندگان و آحاد ملت ايران ايفا كرد.
7100/6068