12 گونه گیاه دارویی خراسان شمالی در معرض انقراض

بجنورد- ایرنا- یك محقق مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: 12 گونه گیاه دارویی این استان، به علت خشكسالی و برداشت های غیراصولی در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

مهدی ایمانی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ثعلب، بادرنج بویه عشق آبادی، آق باش و آویشن برگ باریك از جمله این گیاهان در معرض انقراض است.
وی با بیان اینكه در این استان 350 گونه گیاه دارویی، معطر و ادویه ای شناسایی شده، افزود: بیشتر این گونه ها قابلیت صنعتی شدن دارند، اما برداشت های غیراصولی از اصلی ترین مخاطراتی است كه رویشگاه گیاهان دارویی را تهدید می كند.
این محقق منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: برداشت های غیراصولی سبب تخریب عرصه ها و رویشگاه ها شده است.
وی با بیان اینكه طبیعت استان، ذخیره گاه ژنتیكی است كه باید صیانت شود، افزود: بهره برداری از گیاه دارویی باید در قالب طرح و به صورت زراعی انجام شود و برداشت آن باید در قالب طرح های زراعی، كشت و توسعه یابد.
وی نبود واحدهای فرآوری را از دیگر مشكلات برای توسعه گیاهان دارویی برشمرد و گفت: اكنون تنها یك واحد فرآوری گیاهی در منطقه جاجرم در حال فعالیت است.
ایمانی اظهار داشت: مردم معمولا گیاهان دارویی را به صورت تفنن برداشت می كنند اما این برداشت ها با تخریب رویشگاه ها همراه است و این خسارت ها، جبران ناپذیر است.
وی با اشاره به مصرف گیاهان مرتعی به عنوان دارو گفت: داروهای گیاهی عوارض كمتری دارند و به همین لحاظ در سطح دنیا، مصرف داروهایی كه منشا دارویی دارند، مورد اقبال قرار گرفته و این بدان معنا نیست كه توصیه به مصرف گیاه، به عنوان دارو باشد.
این محقق مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: مصرف گیاه مرتعی به عنوان دارو حتما باید با مشاوره و نظر پزشك باشد در غیر این صورت، بروز مشكل دور از انتظار نیست.
بر اساس این گزارش، در سطح جهان بیش از 30 هزار گونه گیاهی وجود دارد كه از این تعداد هشت هزار گونه در ایران شناسایی شده است.
تنوع گیاهان در ایران سه برابر بیش از تنوع این گونه ها در اروپا است و این مزیتی برای كشور ما به شمار می رود.
هشت هزار گونه گیاهی در ایران وجود دارد كه 2 هزار و 300 گونه گیاهی از این تعداد، ارزش دارویی دارد و رویش هزار و 782 گونه از این گیاهان منحصر به ایران است.
در خراسان شمالی هم 350 گونه گیاه دارویی وجود دارد.
سطح زیر كشت گیاهان دارویی خراسان شمالی هزار و 285 هكتار با تولید هزار و 920 تن است كه گیاهان دارویی معروف ترین آنها زیره سبز، آویشن باغی، باریجه، نعنا فلفلی، خاكشیر، گشنیز، كدو تخم كاغذی و كتان است.
7185/5132