۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۱
کد خبر: 83319892
۰ نفر
آزمایش خدمتكاران رباتیك در ایستگاه فضایی

تهران- ایرنا- ناسا امروز در وب‌سایت خود از نخستین آزمایش سخت‌افزار ربات‌های خانه‌دار در ایستگاه فضایی خبر داد. ربات‌های مكعب شكلی كه قرار است در آینده بسیار نزدیك وظیفه خانه‌داری و نظافت ایستگاه فضایی را بر عهده بگیرند.

اینطور كه ناسا می گوید، آوریل گذشته فضاپیمای باری سیگنوس در حالی برای حمل بار و مایحتاج ایستگاه فضایی به‌سوی فضا پرتاب شد كه با خود سه ربات كوچك را نیز حمل می‌كرد. این سه ربات مكعب شكل با این امید به فضا پرتاب شدند تا پیشگام آزمایش یك سیستم خانه‌داری خودكار در فضا باشند. این ربات‌ها هنوز آماده كار نیستند اما وقتی با پایان آزمایش‌های اولیه عملیاتی شوند، خواهند توانست به ‌صورت آزادانه در ایستگاه فضایی حركت كرده و وظایف نظافتی خود را بر عهده بگیرند. به‌علاوه زمانی كه نیاز به شارژ پیدا كنند به‌صورت خودكار به ماژول كیبو برگشته و به محل شارژ خود متصل می‌شوند.
پس از عملیاتی شدن، پژوهشگران ناسا تاثیر واقعی آن‌ها در كاهش فشار كاری و كمك به انجام وظایف روزمره موجود در ایستگاه فضایی را بررسی خواهند كرد. نتایج این پژوهش درنهایت به توسعه ربات‌هایی كارآمدتر برای كمك به فضانوردان در ماموریت های آینده ماه و خصوصا مریخ بسیار مؤثر خواهد بود. جایی كه فضانوردان ممكن است با حجم كاری و استرس بیشتری نیز روبرو باشند.
علمی **9224**1485