۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
کد خبر 83319881
۰ نفر
483 حلقه چاه كشاورزی چابهار در انتظار سوخت

چابهار - ایرنا - 483 حلقه چاه كشاورزی در چابهار یكسال در انتظار سوخت هستند تا پس از سال ها رهایی از بند خشكسالی بتوانند از آب بارندگی نهایت استفاده را برده و بیش از یك هزار هكتار زمین كشاورزی را به زیركشت ببرند.

به گزارش ایرنا، بیشترین تعداد چاه های كشاورزی چابهار در بخش دشتیاری و در مسیر رودخانه باهوكلات قرار دارد و این بخش وسیع با جمعیت حدود 90 هزار نفری بیشترین آمار كشاورزان را به خود اختصاص داده است.
بخش دشتیاری علاوه بر داشتن فرصت های مناسب اقتصادی از جمله بنادر صیادی بریس، پسابندر و گواتر و مرز ریمدان، زمین های حاصلخیز كشاورزی دارد كه مردم پس از سال ها انتظار و رهایی از خشكسالی های 20 سال اخیر می خواهند با دریافت سوخت به كشاورزی بپردازند.
منطقه دشتیاری كه به سبب خشكسالی های گذشته كانون ریزگردهای شده بود در ماه های اخیر تغییرات اقلیمی و تاثیر بارندگی ها شرایط را به گونه ای رقم زده كه زمینه برای كشت محصولات خارج از فصل برای كشاورزان این بخش فراهم شده است.
چاه های كشاورزی چابهار بعد از بارندگی های فصلی و جاری شدن روان آب ها در بستر رودخانه باهوكلات و پایین دست سد زیردان و عوركی آبگیری شده اند و اكنون در صورت امكان دریافت سوخت بار دیگر شاهد رونق كشاورزی خواهیم بود.

** كشاورزان چابهاری و دغدغه تامین سوخت
شماری از كشاورزان چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا خواستار حل مشكلات سوخت، شیرین سازی آب دریا، پروانه دار كردن چاه ها و تخصیص اعتبار برای برقی كردن چاه ها، جبران خسارت خشكسالی و بخشودگی وام های كشاورزی شدند.
غلام محمد جدگال یكی از كشاورزان گفت: حدود 4٠ سال پیش با استفاده از كشت دیمی كشاورزی را شروع كردم و با آمدن موتورهای زهكش كشاورزی ام را گسترش دادم و الحمداله ١٠ هكتار زمین را در این فصل به زیر كشت بردم اما با گذشت 6 ماه از كشت محصول تاكنون هیچ سوختی برای كشاورزی دریافت نكرده ام در صورتی كه بیش از ١٠ سال پرونده زهكش دارم و همیشه برای كِشت محصول، سوخت كشاورزی دریافت می كردیم.
عبدالعزیز رامش نیز اظهار داشت: كشاورزان هر روز با مشكلات فراوان رو به رو هستند انتظار می رود اكنون كه وضعیت آب رو به بهبودی نهاده به كشاورزان سوخت تحویل شود تا به كار كشاورزی بپردازند. نباید آنان را برای چند لیتر سوخت ناامید كرد.
وی با اشاره به سومین حضور اعضای كمیسیون كشاورزی مجلس در چابهار افزود: با وجودی كه شهرستان چابهار بیشترین حضور مسئولان استانی و كشوری اعم از مجلس و دولت را دارد ولی متاسفانه مشكلی از كشاورزان حل نمی شود.
رامش خواستار بخشودگی وام های كشاورزان به ویژه منطقه باهوكلات، شیرین سازی و انتقال آب دریا به مزارع كشاورزی، استقرار سازمان جهاد كشاورزی در چابهار، احداث جاده های بین مزارع، لایروبی و بهسازی هوتگ ها و احداث سازه های آبخیزداری شد.
بیگ محمد كریمدادی یكی دیگر از كشاورزان چابهار نیز گفت: ٢٠ هكتار گندم كشت كرده ام و با وجودی كه كارشناسان اداره جهاد كشاورزی و امور آب شهرستان چابهار از زمین های كشاورزی بازدید كرده اند اما متاسفانه بعد از چندین ماه كشت هنوز سوختی دریافت نكرده ام و مجبوریم سوخت موردنیاز خود از بازار آزاد با قیمت خیلی بالا خریداری كنیم كه این هم از توان یك كشاورز خارج است.
دبیر خانه كشاورز شهرستان چابهار نیز اظهار داشت: مسئولان به جای حمایت از كشاورز و كشاورزی بر عكس در مقابل آنان ایستاده اند.
خلیل الله درخشان افزود: هر روز كشاورزان باهوكلات با اخطاریه های بانك كشاورزی مواجه هستند و عنوان می كنند اگر وام های دریافت شده پرداخت نشود با جرائم سنگین و مصادره اراضی كشاورزی رو به رو می شوند.
وی گفت: چرا باید یك كشاورز در انتظار سوخت باشد و به این اداره و آن اداره مراجعه و در نهایت ناامید برگردد.
معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد كشاورزی چابهار نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با آغاز كشت پائیزه و خارج از فصل كشاورزان چندین اكیپ متشكل از كارشناسان و نیرهای مجرب اداری برای بازدید از چاه های كشاورزی اعزام شده اند.
نورالدین میرلاشاری افزود: از همه زمین های كشاورزی و مزارع و پمپ های سیار (زهكش) و چاه هایی كه سوخت دریافت می كردند بازدید و سطح زیركشت و تعداد اشتغال بكار به مسئولان ذیربط اعلام شده است.
وی با بیان اینكه سهمیه سوخت 483 حلقه چاه زهكش (پمپ سیار) با حدود هزار هكتار زمین زیر كشت كشاورزی از اردیبهشت سال گذشته تاكنون قطع شده و كسی در این باره پاسخگو نیست، بیان كرد: این در حالی است كه همه این چاه های كشاورزی بیش از 30 سال سابقه دریافت سوخت دارند.
مدیر جهاد كشاورزی چابهار گفت: بر اساس بازدیدها و گزارش كارشناسان، همه این چاه ها فعال بوده و دارای پروانه موقت سوخت هستند و حتی نوع كشت محصول برای راستی آزمایی به نهادهای مربوطه اعلام شده است.
وی ادامه داد: نقطه یابی زمین كشاورزی هر فرد با استفاده از دستگاه utm انجام شده و سطح زیر كشت و مقدار كشت در هر هكتار را مشخص كرده و گزارش آن به نهادهایی كه با سوخت كشاورزان ارتباط مستقیم دارند به صورت مكتوب ارسال شده است.
میرلاشاری خواستار تعیین تكلیف چاه های پروانه دار موقت شد و افزود: هیچ دلیلی ندارد كه از سوی كمیسیون قاچاق كالا و ارز استان سیستان و بلوچستان به كشاورزان زحمتكش سوخت تحویل نشود و از كشت آنان جلوگیری شود.
وی تصریح كرد: همه چاه های بدون پروانه، سطح زیركشت و نوع كشت و تعداد كشاورزان توسط فرمانداری، كمیته سوخت و امور آب تایید و به استانداری ارسال شده و باید هر چه سریع تر تكلیف كشاورزان برای تحویل سوخت روشن شود.
مدیر امور منابع آب چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 618 حلقه چاه پروانه دار نیمه عمیق تا 50 متر و 734حلقه چاه زهكش زیر 10 متر در این شهرستان وجود دارد.
فرشید میربلوچزهی افزود: 151 حلقه چاه برقدار (136 چاه در عوركی، 9 چاه در باهوكلات و 6 چاه در طیس كوپان) و بقیه گازوییلی هستند كه باید سوخت دریافت كنند.
وی در خصوص تحویل نشدن سوخت به كشاورزان اشاره و بیان كرد: متاسفانه سامانه برای ثبت نام چاه های پروانه موقت باز نیست و باید مسئولان كمیسیون قاچاق كالا و ارز و استانداری فكری برای تحویل سوخت كند.
او گفت: امور منابع آب در چابهار هیچ مشكلی برای تایید سوخت كشاورزان ندارد.
3043 **6081