۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
کد خبر 83319880
۰ نفر
اندونزی چهره امنیتی به خود گرفت

تهران - ایرنا - دستگیری 30 تروریست با طراحی ایجاد آشوب در روز اعلام نتایج انتخابات سراسری اندونزی در 22 ماه مه ( اول خرداد) باعث شد تا دولت این كشور در هراس از حملات تروریستی، 32 هزار پلیس را برای امنیت جاكارتا و دیگر شهرهای این كشور در روز اعلام نتایج به كار گمارد.

براساس گزارش روز یكشنبه رسانه های اندونزیایی ، فرماندهی نیروی پلیس اندونزی اعلام كرد كه در روزهای اخیر اقدام به برگزاری رزمایش های درون شهری امنیتی در جاكارتا و برخی از شهرهای مهم این كشور به منظور آمادگی برای مقابله با هر نوع اقدامات خرابكارانه در روز22 ماه مه كرده است.
سفارت خانه آمریكا در جاكارتا در آستانه اعلام نتایج انتخابات سراسری در اندونزی كه منجر به تعیین سرنوشت سیاسی این كشور در پارلمان و ریاست جمهوری و معاون وی خواهد شد، سطح هشدار امنیتی را دراین كشور اعلام كرده و از كاركنان خود خواسته است تا در مراكز شلوغ و پرجمعیت حضور نیابند.
طبق گزارش پلیس اندونزی در یك ماه اخیر دستكم 30 نفر از مظنونان عملیات تروریستی دستگیر شده اند. این تروریست ها برای ایجاد آشوب، عملیات انتحاری در روز اعلام نتایج توطئه كرده بودند كه نیروهای پلیس با دستگیری آنها این توطئه ها را پیش از اجرا خنثی كردند.
برخی از این تروریست ها به استفاده از وای فای برای ایجاد انفجارهای از پیش تعیین شده در این روز اعتراف كردند.
سفارت آمریكا در اندونزی در بیانیه خود كه روز جمعه گذشته منتشر شده ، ازشهرهای جاكارتا، سوربایا در جاوه شرقی ، مدان در شمال سوماترا به عنوان مراكزی كه احتمال دارد پس از اعلام نتایج انتخابات شاهد تظاهرات گسترده باشد ، یاد كرده است.
دولت جوكو ویدودو رئیس جمهوری كنونی اندونزی نیز بالاترین شرایط امنیتی را در روزهای جاری منتهی به پایان زمان بندی نهایی برای اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به كار بسته است.
محمود اقبال سخنگوی پلیس اندونزی به خبرنگاران این كشور گفته است كه 9 نفر از افراد دستگیر شده مرتبط با گروه جماعت انصارالدوله (جاد) بودند. جاد بزرگترین گروه افراطی اندونزیایی وابسته به گروه تروریستی داعش است .
وی افزود: این افراد دستكم با 5 بمب دست ساز كه قرار بود در روز اعلام نتایج انتخابات سراسری در اطراف جزیره جاوه و شمال سولاوسی منفجر شود، دستگیر شده اند.
براساس این گزارش تعدادی از دستگیر شدگان از تروریست هایی بوده اند كه سابقه حضور و جنگیدن در گروه تروریستی داعش در سوریه را نیز در پرونده خود داشته اند.
تروریست های وابسته به جاد تاكنون چندین عملیات انتحاری تروریستی را در اندونزی اجرا كرده اند كه عملیات تروریستی چندگانه در شرق جاوه و استان ریائو درماه مه 2018 از آن جمله بوده اند.
این گروه وابسته به داعش در اندونزی همچنین مسئول عملیات تروریستی و حمله انتحاری به یك رستوران خارجی در قلب جاكارتا در ژانویه 2016 بودند كه در اثر آن 8 نفر كشته شدند.
'دِدی پراسیتو' یكی دیگر از سخنگویان پلیس اندونزی نیز گزارش داده است كه بیش از 32 هزار نفر از نیروهای امنیتی و پلیس این كشور درحالت آماده باش در این كشور هستند.
برخی رسانه ها گزارش دادند كه براساس اطلاعات تایید نشده و غیر رسمی جوكو ویدودو برنده انتخابات ریاست جمهوری 2019 اندونزی بوده است. این درحالی است كه پرابوو سوبیانتو رقیب ویدودو (رئیس جمهوری كنونی) نیز ادعا كرده كه نتایج انتخابات به نفع وی رقم خورده است.
طبق گزارش رسانه آسیایی استریت تایمز طرفداران ژنرال بازنشسته سوبیانتو هشدار داده اند كه درصورتی كه نتایج انتخابات به نفع ویدودو باشد تظاهرات آرامی را در اعتراض به این نتیجه برگزار خواهند كرد.
در تاریخ 17 آوریل (28 فروردین) اندونزی 260 میلیون نفری با 192 میلیون نفر افراد واجد شرایط رای در 17 هزار جزیره این كشور انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی برگزار كرد.
نتایج رسمی و نهایی این رقابت‌های سیاسی مهم و سرنوشت ساز در روز 22 ماه مه (اول خرداد) اعلام می‌شود.
آساق **1599**1663**