لایه دفاعی شبكه ملی اطلاعات 50 بار قوی‌تر شده است

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سال گذشته 600 هزار حمله سایبری را شناسایی و دفع كردیم و امسال با «دژفا» به 33 میلیون رسیدیم، یعنی لایه دفاعی شبكه ملی اطلاعات در یكسال اخیر بیش از 50 بار قدرتمندتر شده است.

محمدجواد آذری جهرمی امروز ظهر پس از مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات در جمع خبرنگاران حاضر شد. او ابتدا از همكاری با ناجا در خصوص كلاهبرداری هایی كه در حوزه بانكی اتفاق می افتد صحبت كرد و خبر از امضای تفاهمنامه ای با ناجا داد.

**همكاری با ناجا
عده ای مردم را به بهانه بردن جایزه پای خودپردازها می كشانند. از او می خواهند زبان انگلیسی را انتخاب كند و به همین واسطه قدم به قدم او را به سمت خالی كردن حسابش پیش می برند.
كافیست تمهیداتی در بانك مركزی صورت بگیرد كه اگر كسی كارتش را داخل خودپرداز زد، به زبان انگلیسی از او یك سوال بپرسد و جواب بگیرد تا مطمئن شوند كه فردی كه زبان مورد نظر را انتخاب كرده كاملا به آن اشراف دارد.
این ها فرآیندی است كه ما با ناجا آغاز كرده ایم و تا دو هفته آتی، تفاهم نامه ای بین ما و ناجا تبادل می شود. بخشی از زیرساخت را ما برای پیشگیری از وقوع جرم تهیه كرده و در اختیارشان قرار می دهیم. بخش دیگر را بقیه دستگاه ها باید انجام دهند كه ما به نمایندگی از دولت آن را پیگیری خواهیم كرد تا امنیت فضای مجازی تامین شود.

**مشكل اختلال اینترنتی در دو ماه گذشته
وزیر ارتباطات در پاسخ به مشكل اختلال اینترنتی كه كاربران طی 2 ماه گذشته با آن درگیر بودند و شایعه‌ مشكل زیرساخت برای تامین پهنای باند را به وجود آوردند، گفت: این اختلال‌ها به خاطر مشكل در تمدید قرارداد شركت ارتباطات زیرساخت با تامین كننده پهنای باند خارجی به وجود آمده است.
او افزود: این اتفاق بر اساس ناهماهنگی پایان قرارداد شركت زیرساخت با شركت تامین‌كننده خارجی به وجود آمد. آن ها برای بالا بردن قیمت 200گیگ اینترنت زیرساخت را قطع كردند كه همین مسئله باعث به وجود آمدن اختلال در شبكه شد.
جهرمی به شفاف بودن فعالیت های شركت زیرساخت تاكید كرد و گفت: طبق مقررات، زیرساخت باید چند برابر ظرفیت فروخته شده پهنای باند خود ظرفیت موجود داشته باشد.
از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی كه گزارش این اتفاق را به من اعلام كرده‌اند نیز خواسته‌ام با این شركت به دلیل مشكل به وجود آمده برخورد كند. از زیرساخت هم می‌خواهم بیشتر در مورد موضوعات مربوط به این شركت شفاف باشد. اگر این شفافیت رخ دهد، چنین شایعاتی میان مردم شكل نمی گیرد.

**چرخه معیوب واردات
«جعل در ریجستری ممكن است اما این كه ما سریع متوجه این ماجرا می شویم و جلوی آن را می گیریم نیز پیشرفت خوبی به حساب می آید». وزیر ارتباطات با این توضیح ادامه داد: طبیعتا تلاش ما این بوده كه جعل در این حوزه را به صفر برسانیم. اما در حوزه فناوری دست بالای دست بسیار است. ممكن است عده ای با جعل، این پروژه را دور بزنند. اما این كه سریع می توان این تخلف را كشف كرد و جلوی كارشان را گرفت، قابلیتی است كه به لحاظ ذات فنی در این پروژه قرار دارد. نمی توان این مسائل را نقطه سیاهی در پروژه رجیستری به حساب آورد.
او در ادامه گفت: مسئله دیگر بحث اقتصاد بازار تلفن همراه است. نمی‌توان انتظار داشت كه اقتصاد این بخش نیز بر عهده وزارت ارتباطات باشد. ما سامانه فنی را راه اندازی كرده‌ایم اما واردكنندگان رسمی گوشی تلفن همراه، برای تامین ارز و ثبت سفارش مشكل دارند. نه تامین ارزشان با وزارت ارتباطات است نه ثبت سفارش شان. دستگاه های دیگر متولی این مسئله هستند كه باید به آن رسیدگی كنند.
وی افزود: ما نیز مشكل در تامین گوشی‌های مورد نیاز بازار را درك می‌كنیم. این مسئله را به وزیر صمت و رئیس مبارزه با كالا و ارز گزارش كردم و اطلاع دادم كه وضع گوشی در بازار ما خوب نیست. باید در این حوزه اساسی فكر كرد و تصمیم گرفت چرخه واردات گوشی به كشور تسهیل شود.
او در ادامه گفت: بهتر است فراخوانی بدهند تا افرادی كه توانایی وارد كردن گوشی را دارند، سفارش‌شان را ثبت كنند. این چرخه‌ها مشكلاتی است كه من نیز به عنوان متولی این موضوع آن را می‌دانم و درك می‌كنم اگر گوشی وارد بازار نشود، مشكلات حل نمی‌شود. اما كلید حل این مسائل دست من نیست. چرخه واردات ما معیوب است و این در بازار ما نیز تاثیر می‌‎گذارد.
او در پاسخ به این كه سامانه همتا دارای اختلال است یا نه، گفت: سامانه همتا اختلال ندارد. بر اساس قانون بار مسافری در گمرك تعریف دارد. چون كانال رسمی واردات گوشی مسیر درستی ندارد، عده ای به شیوه مسافری گوشی وارد می كنند.
بنا بر قانون گمرك، مسافر فردی است كه سفر رفته، در این خصوص حرف گمرك كاملا درست است. منتها وقتی چرخه معیوب است ما باید از بالاتر نگاه كنیم. نمی توانیم از گمرك بخواهیم وظیفه‌اش را انجام ندهد، باید سیستم واردات را درست كنیم.

ستاره مربع‌ها از پایه جرم‌خیز نیستند
جهرمی در ادامه به مسئله ستاره مربع‌ها اشاره كرد و گفت: ارزش افزوده جرم نیست، به طور مثال امروز اپراتورها به مناسبت روز جهانی ارتباطات به مردم هدیه دادند. این هدیه با #98* فعال می‌شود. یك جا سیل می‌آید و می خواهیم كمك مردمی جمع كنیم، باز هم از ستاره مربع‌ها كمك می‌گیریم. حتی برخی از كسب و كارهای حلال نیز در این حوزه فعال هستند و همین نشان می دهد كه تمام ستاره مربع‌ها محل جرم نیستند.
به همین دلیل وزارت ارتباطات #800* را برای مقابله با تخلفاتی كه در این زمینه صورت می‌گیرد به وجود آورده و باعث شد میزان تخلفات بسیار كمتر شود.
جهرمی با این توضیح افزود: ما با كمك مردم می‌توانیم جلوی مشكلات این‌چنینی را بگیریم. در همین راستا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پرونده‌ای برای تخلف 33 میلیارد تومانی تشكیل داد و بنا بر قانون پول مردمی كه درگیر این تخلف شده بودند را به آن‌ها بگرداندیم.
وی افزود: پرونده‌ای برای تخلف 500 اپلیكیشن نیز تشكیل شده است و به محض این كه پلیس به ما اعلام كند اعداد نهایی ضرر و زیان چقدر است تا ریال آخر آن پول را به مردم برمی‌گردانیم.
وزیر ارتباطات در ادامه گفت: الان سیم كارت‌های جدید به صورت پیش فرض بدون خدمات ارزش افزوده فعال می شوند اما تعدادی از مردم كه از قدیم عضو سامانه های ارزش افزوده شدند، می توانند از طریق شماره‌گیری كد #800* از سرویس‌هایی كه به دلخواه عضو آن نشدند خارج شوند.
او در پایان خبر نفوذ به درگاه دفاتر پیشخوان دولت را تایید كرد و گفت: ظاهرا در چند استان نفوذی به شبكه دولت انجام گرفته است. ماجرا از این قرار بوده كه سازمان فناوری از دولت قبل قصد راه اندازی PIX استانی برای مركز تبادل استانی را در برنامه داشته است.
به همین دلیل یك پرتال و صفحه راهنما برای آن به وجود آوردند اما به هر دلیلی نه آن پرتال‌ها به روزرسانی شدند نه PIXهای استانی راه افتادند. آن پروژه متوقف شد و از آنجا كه پرتال آن از نظر امنیتی به روز رسانی نشده بود، این نفوذ روی آن‌ها انجام شد.
آذری جهرمی افزود: سازمان فناوری باید در این حوزه مراقبت جدی‌تری انجام می‌داد و آن سرویس‌ها را خاموش می كرد، البته با صراحت می‌گویم تهدیدی متوجه اطلاعات كشور یا اطلاعات مردم نشده است.
علمی**9207**1485