شبكه الجزیره: طرفداران امارات در یمن به جنگ مزدوران سعودی می روند

تهران - ایرنا - شبكه خبری «الجزیره» اعلام كرد: «عیدروس الزبیدی» رییس شورای موسوم به 'شورای انتقالی جنوب یمن' (مورد حمایت امارات) و عناصرش قصد دارند با بازپس گیری استان 'حضرموت'، مزدوران سعودی را از این مناطق بیرون كنند.

تارنمای این شبكه خبری امروز (یكشنبه) گزارش داد كه الزبیدی در دیدار با فرماندهان جدایی طلب جنوب یمن و نمایندگی آنان موسوم به شورای انتقالی جنوب یمن و شماری دیگر از فرماندهان محلی در استان 'عدن' تاكید كرد كه عناصر این شورا قصد دارند با حمله به استان حضرموت مزدوران سعودی را از این مناطق اخراج و سپس این استان را به كنترل خود درآورند.
وی در ادامه نماینده ویژه سازمان ملل را مورد خطاب قرار داد و گفت: شورای انتقالی جنوب یمن به عنوان یكی از طرف های مستقل باید در مذاكرات و راه حل سیاسی برای این كشور حضور داشته باشد.
الزبیدی افزود: حملات حوثی ها (انصارالله) به استان 'الضالع' در جنوب یمن نشان می دهد كه باید هرچه سریعتر در برابر آنان اقدام نظامی كرد.
پس از به قدرت رسیدن شورای انتقالی جنوب یمن در استان عدن و تحكیم نفوذ عناصر شورا در این استان، اختلافات میان جدایی طلبان شورا (مورد حمایت امارات) و مزدوران دولت مستعفی و فراری «عبدربه منصور هادی» (مورد حمایت عربستان) تشدید شده است.
جدایی طلبان شورای انتقالی جنوب یمن تاكنون چندین بار تلاش كرده اند تا علیه دولت مستعفی منصور هادی كودتا كنند و بارها تهدید كرده اند كه مناطق تحت سیطره نیروهای رییس دول مستعفی یمن را تصرف كرده و از این دولت فراری اعلام استقلال می كنند.
شورای انتقالی جنوب یمن در می 2017 (اردیبهشت - خرداد 96) پس از آن كه «عیدروس الزبیدی» استاندار وقت عدن روسای قبایل جنوب این كشور را برای تشكیل این شورا متحد كرد، تشكیل شد.
این شورا هم اكنون كنترل استان های جنوبی یمن را در اختیار دارد.
امارات رسما از این شورا حمایت می كند و سعی دارد یك قدرت موازی سیاسی و نظامی با دولت مستعفی یمن به وجود بیاورد، قدرتی كه اوامر امارات را بدون توجه به خواسته های عربستان اجرایی كند.
از هنگام آغاز مذاكرات میان دولت مستعفی و فراری منصور هادی (مورد حمایت عربستان) و انصارالله، نماینده ای از شورای انتقالی جنوب یمن در آن حضور نداشته و این امر جدایی طلبان جنوب یمن را بر آن داشته تا در روند این مذاكرات كارشكنی كنند.
عناصر مسلح مورد حمایت امارات در یمن بارها توافق آتش بس در استان الحدیده را زیر پا گذاشته اند و مواضع نیروهای انصارالله در این استان را بمباران كردند تا نشان دهند حضور آنان در این مذاكرات بسیار مهم است.
عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند كشور عربی و با كمك و چراغ سبز آمریكا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین كشور عربی آغاز كردند تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این كشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.در اثر این تجاوز تاكنون بیش از یكصد هزار یمنی از جمله 85 هزار كودك شهید شده اند كه بیشتر این كودكان بر اثر گرسنگی و قحطی اعمال شده از سوی این ائتلاف جان خود را از دست داده اند.
جنگ علیه یمن همچنین میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبه رو كرده است، به گونه ای كه سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این كشور را «بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی» نامید.
خاورم**9208**1651