تعریف رشته‌های جدید به تعالی علوم انسانی كمك می كند

تهران-ایرنا- معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با تعریف رشته‌های جدید و میان‌رشته‌ای كه داوطلبان زیادی نیز دارد، می توان به رشد و تعالی علوم انسانی و تحول آن كمك كرد.

به گزارش روز یكشنبه دانشگاه آزاد، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه در نشست هم اندیشی علوم انسانی و هنر با بیان اینكه نخستین تغییری كه باید در دانشگاه آزاد اسلامی صورت گیرد، تغییر در علوم انسانی و هنر است، گفت: اگر علوم انسانی و هنری كه در اختیار ماست، به شكل گذشته ادامه یابد، قطعاً با مشكل روبرو می شویم، مگر اینكه تغییری صحیح و برنامه‌ریزی شده در آن ایجاد شود.
وی تأكید كرد: نسبت به تحولات دنیا و حتی تحولات علوم انسانی بسیار عقب هستیم و توجه به جبران این عقب‌ماندگی باید در دستور كار قرار گیرد، به گونه ای كه نباید از آخرین دستاوردهای این رشته غافل شویم.
معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان كرد: اگر به مبانی تأثیرگذار علوم اجتماعی توجه نكنیم قطعاً نخواهیم توانست تغییر و تحولی در دانش ایجاد كنیم، این در حالی است كه ما اسیر دانش ترجمه‌ای 40 سال گذشته هستیم و توجه به مبانی نداریم.
وی گفت: دانش جهان در گرو دانش بشریت است و ما باید از دانش بشری جهان بهره‌مند شده و با آخرین دستاوردها در همه حوزه‌ها مخصوصاً حوزه علوم انسانی آشنا شویم.

**حفظ و پاسدازی از میراث علوم انسانی و هنر ایران
وی در بخش دیگری از سخنان خود به حفظ میراث علوم انسانی و هنری اشاره كرد و افزود: هنر خوش‌نویسی، ملیله‌كاری و ده‌ها هنر در زمینه میراث فرهنگی را كشور تركیه به نام خود ثبت می كند، حال آن‌كه این هنرها مربوط به كشور ایران بوده و باید از آنها پاسداری كنیم و در حفظ‌شان بكوشیم.
معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد گفت: بزرگترین كتابخانه در تركیه، كتابخانه سلیمانیه در استانبول است كه در آن 70 درصد كتاب‌ها عربی، 20 درصد ایرانی و فقط 10 درصد تركی استانبولی بوده، اگرچه 70 درصد كتاب‌های عربی در علوم مختلف عمدتاً به دست ایرانی‌ها نوشته شده است.
وی با بیان اینكه 95 درصد اسانس كشور وارداتی است، افزود: در طرحی جدید بنا بر ظرفیت و پتانسیل‌های موجود دانشگاه آزاد اسلامی در هر منطقه پروژه‌ای تعریف كرده‌ایم، به عنوان مثال پروژه تولید داروهای گیاهی را در واحد بروجرد، تولید كفش در تبریز، تولید كاشی و سرامیك در یزد و پروژه‌های دیگری در مناطق مختلف تعریف شده‌اند كه امیدواریم برای استان مركزی هم بنا به ظرفیت و پتانسیل‌های موجود، پروژه‌ای خاص تعریف شود.
دانام**9491**1601**