۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
کد خبر 83319844
۰ نفر
جنگ تحمیلی تجاری آمریكا، آماده باش كامل چین

پكن- ایرنا- رادیو بین المللی چین در گزارشی با اشاره به ادامه جنگ تحمیلی تجاری آمریكا علیه این كشور در نوشت پكن در آمادگی كامل بسر می برد و ترسی از این جنگ ندارد.

بر اساس این گزارش، همزمان با یازدهمین دور مذاكرات تجاری چین و آمریكا، واشنگتن دوباره به بازی «اعمال فشار در حین مذاكره» پرداخته است آن كشور ابتدا نرخ عوارض گمركی 200 میلیارد دلار كالای چین را از 10 درصد به 25 درصد ارتقاء داده و در ادامه نسبت به اعمال همین رویه برای 325 میلیارد دلار كالای چینی دیگر هشدار داده است.
آمریكا از یك سو چماق «عوارض گمركی» را بالا برده و از سوی دیگر می گوید مایل به مذاكره است روشن است كه آمریكا قصد دارد با اعمال فشار حداكثری بر چین، روی میز گفت و گو بیشترین سود را به دست بیاورد اما واشنگتن اگر به اظهارات اخیر چین درباره مهمترین موارد در مذاكره كه لغو تصمیم افزایش نرخ عوارض گمركی، تعیین مبلغ منطقی برای كالاهای آمریكایی وارداتی به چین و تعدیل متن توافق دقت می كرد، متوجه می شد كه چین در این موارد به هیچ وجه عقب نشینی نمی كند.
چین همیشه با بیشترین صداقت به مشورت تجاری با آمریكا پرداخته است، زیرا می داند جنگ تجاری برنده ای ندارد و برای دو كشور و جهان نیز مفید نیست و همكاری تنها گزینه دو كشور خواهد بود با این حال، همین سه مورد در واقع خط قرمز چین است و پكن از آن عقب نشینی نخواهد كرد.
حتی اگر آمریكا به ارتقاء نرخ عوارض گمركی كالاهای وارداتی از چین اصرار كند، چین قطعاً به آن پاسخ می دهد پس از یك سال اصطكاك تجاری، چین مقاوم تر و در رویارویی با اصطكاك تجاری ماهرتر شده است زیرا این كشور متوجه است كه افزایش نرخ عوارض گمركی نوعی ماجراجویی توام با «خودزنی» و مغایر با میل مردم آن كشور نیز هست و نتیجه نخواهد داد.
گزارش به استناد آمار شركت مشاوره ای «شركای تجاری جهان» آمریكا می نویسد اگر بر 200 میلیارد كالای چینی عوارض 25 درصدی وضع شود، آمریكا ظرف یك سال 934 هزار فرصت شغلی را از دست می دهد و هزینه سالانه یك خانواده 4 نفره آمریكایی 767 دلار بیشتر خواهد شد اگر چنین تعرفه ای برای 325 میلیارد كالای وارداتی دیگر از چین نیز اعمال شود، ظرف یك سال 2.1 میلیون فرصت شغلی در آمریكا از دست می رود و سالانه دو هزار دلار به هزینه هر خانواده چهار نفره آمریكایی افزوده خواهد شد.
البته چین اگر به این اقدامات پاسخ دهد، در عرصه اقتصاد حتما متحمل فشارهایی می شود اما این فشارها قابل كنترل خواهد بود از سوی دیگر، سهم صادرات در رشد ارزش تولید ناخالص چین (جی دی پی) به 17.9 درصد كاهش یافته است محرك اصلی رشد اقتصادی چین حالا مصرف داخلی است طوری كه سهم آن در رشد جی دی پی به 76.2 درصد رسیده است.
در عرصه تجارت نیز در 4 ماه اول سال 2019 میلادی، حجم تجارت چین و آمریكا 11.2 درصد كاهش یافته و سهم تجارت دو كشور در تجارت خارجی چین نیز به 11.5 درصد كاهش یافته است همزمان، تجارت چین با اروپا و 'آ.سه.آن' رو به رشد گذاشته است مخصوصا تجارت چین با كشورهای مسیر كمربند و جاده با نرخ 9.1 درصد رو به رشد است این به معنای آن است كه شركای تجاری چین متنوعتر شده و اگر آمریكا نرخ عوارض گمركی از كالاهای چینی را ارتقا دهد، این كالاها می توانند به مقاصد دیگر عرضه شوند.
از این رو، به اصطلاح فشار حداكثری آمریكا بر چین چیز ترسناكی نیست چین بارها تاكید كرده است مایل به جنگ نیست اما از آن ترسی هم ندارد و در صورت لزوم وارد این جنگ هم خواهد شد.
برای چین حسن انجام كار خود مهمتر است چه آمریكا مذاكره كند یا وارد جنگ تجاری شود، چین كاملاً خود را آماده كرده است همان طور كه شی جین پینگ رییس جمهوری چین گفته است، اقتصاد چین اقیانوس است نه حوضچه، طوفان می تواند حوضچه ای را از بین ببرد اما برای دریا، فقط یك طوفان است.
**آساق**1904**