۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
کد خبر 83319826
۰ نفر
مشكلات بهداشتی؛ دغدغه سیل زدگان گلستان

گرگان - ایرنا - ساده انگارانه است كه باور كنیم سیل گلستان با فروكش كردن آب تمام شده است؛ این ویرانگر آنقدر لایه های پنهان و پیدا دارد كه بعید است به این زودی كم اثر شود؛ نمونه اش مشكلات بهداشتی كه با گرم شدن هوا بروز كرده و در حال تبدیل شدن به معضلی برای مردم منطقه است.

به گزارش ایرنا، از روزهای آخر سال 97 كه سیل گلستان را فرا گرفت تا همین چند روز قبل كه نیروهای امدادی و عملیاتی حضوری پررنگ در مناطق سیل زده داشتند، كمتر كسی فكر و برنامه ای برای دوران سخت پساسیل داشت و تمام تمركز و تلاش به خروج آب از شهرها محدود شده بود.
حالا كه همه رفته اند و فقط مردم مانده اند و خودشان، یكی یكی پی به آسیب هایی می برند كه هر كدامش به اندازه همان سیل زجرآور، دردناك و خطرآفرین است؛ مثل مشكلات بهداشتی كه اگر خوب مدیریت نشود می تواند به بحرانی دیگر ختم شده و اتفاقات دلخراشی را رقم بزند.
یكی از نگرانی های سیل زدگان گلستان، مشكلاتی مانند هجوم حشرات و حیوانات موذی است كه با گرم شدن تدریجی دما بویژه در آق قلا و گمیشان منطقه را مستعد ابتلا به انواع بیماری ها و مشكلات بهداشتی كرده است.
تعدادی از ساكنان مناطق سیل زده آق قلا و گمیشان در گفت و گو با ایرنا نگران تبعات تشدید گرما و افزوده شدن حشرات و بروز بیماری های عفونی و واگیر ناشی از آن هستند.
نداشتن سرپناه، اقامت مستمر در چادر و انباشت گل و لای به عنوان یكی از مراكز اصلی بروز میكروب و ازدیاد حشرات از جمله نگرانی های سیل زدگان است.
این مسائل نه تنها در اظهارات اهالی گمیشان و آق قلا طی گفتگو با خبرنگاران ایرنا مطرح می شود بلكه مسوولان محلی نیز آن را به زبان آورده و می آورند.
معاون فرماندار شهرستان گمیشان با تایید نگرانی هایی از این دست در سطح منطقه به هجوم حشرات در گمیش تپه و سایر روستاهای حاشیه گرگان رود اشاره كرد و گفت: اگرچه با گرم شدن هوا حشرات در مناطق سیل زده زیاد شد اما با اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای بویژه طی روزهای اخیر تعداد آن ها كمتر شده و دیگر كلونی های بزرگ كه اغلب در مناطق غیر مسكونی و زراعی مشاهده می شد، وجود چندانی ندارد.
سید علیرضا حسینی اظهار داشت: نیروهای بهداشتی به همراه گروه های داوطلب مردمی و سپاه محله به محله در حال ارایه آموزش چگونگی مقابله با حشرات و اصول اولیه بهداشتی به مردم گمیشان هستند و اقلام مورد نیاز برای مبارزه با هجوم احتمالی حشرات را میان آن ها توزیع می كنند.
وی بیان كرد: علاوه بر این آموزش ها، آهك پاشی و سم پاشی محلات گمیش تپه (مركز شهرستان گمیشان) و روستاهای مستعد به صورت مستمر در حال انجام است.
معاون فرماندار گمیشان با یادآوری دغدغه های ذهنی مردم و مسوولان منطقه افزود: رعایت مسایل بهداشتی برای خانوارهایی كه به سبب ضعف استحكام خانه ها در چادر زندگی می كنند، بسیار مهم و ضروری است.
حسینی ادامه داد: در سیل اخیر فاضلاب خانگی و صنعتی مناطق بالادستی همراه سیل به گمیشان آمد و هر چند روان آب های آلوده از شهر تخلیه شد اما در برخی نقاط، گل و لای و رسوبات برجای مانده كه دارای بار میكروبی و آلودگی هستند همچنان مشاهده می شود.
وی گفت: نظافت مناطق پیرامونی محل استقرار چادرها با دقت و وسواس در حال انجام است تا در نتیجه برجای ماندن این رسوبات شاهد شیوع بیماری واگیر در منطقه نباشیم.
معاون فرماندار گمیشان همچنین به گفته هایی مربوط به هجوم انواع مارها، حشرات و گزندگان به منطقه اشاره كرد و گفت: تاكنون گزارشی از هجوم مار یا جانوران موذی دیگر در منطقه دریافت نشده و وضعیت تحت كنترل است.
در همین پیوند فرماندار آق قلا هم به ایرنا گفت: عملیات كار مه پاشی و رفع آلودگی و خطر از محلات و مناطق سیل زده این شهرستان به صورت مداوم در حال انجام است تا پشه و دیگر حشرات باقیمانده در مناطق مسكونی از بین بروند.
امانگلدی ضمیر اظهار داشت: نیروهای خدماتی همچنان در حال نظافت جوی های آب، تخلیه نخاله های ساختمانی و گل و لای از شهر آق قلا هستند تا احتمال بروز هر گونه بیماری را به حداقل ممكن برسانند.
وی با اشاره به تلف شدن 140 راس دام سبك و بیش از 300 هزار قطعه طیور در سیل آق قلا گفت: لاشه تمامی این حیوانات با نظارت دامپزشكی در نقطه ای دور از شهر معدوم شد و نگرانی بهداشتی از این بابت وجود ندارد.
به گزارش ایرنا نگرانی مردم سیل زده گلستان فقط محدود به خراب شدن خانه ها و از میان رفتن اسباب زندگی نیست؛ آن ها البته سرِجای خود، اما همین مشكلات بهداشتی و معضلاتی مانند آن كه ممكن است مغفول بماند، خود به اندازه آوار شدن یك سرپناه ممكن است مردم را دچار گرفتاری كند.
كمك رسانی مداوم در كنار شناسایی بهنگام آسیب ها و مقابله با آن ها، انتظار حداقلی مردم سیل زده گلستان است؛ آن ها طاقت گرفتاری دیگری را ندارند.
سیل زدگان گلستان مشكلات دیگری هم دارند كه در گزارش های آتی به آن خواهیم پرداخت.
7333/3014/3091/2729