تهديدات تو خالي آمريكا با توسل به جنگ رواني عليه ايران

تهران-ايرنا- گمانه زني‌ها پيرامون آينده تنش‌هاي ميان ايران و آمريكا همچنان ادامه دارد. برخي بر اين باورند، با توجه به تحولات و تحركات اخير ميان دو كشور، احتمال بروز درگيري ميان دو كشور وجود دارد و تعداد بسيار بيشتري برآنند كه تنش‌هاي اخير ميان تهران و واشنگتن بيش از هر چيز جنگ رواني آمريكا عليه ايران است.

در دو هفته اخير قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در ليست گروه‌هاي تروريستي خارجي و همزمان تروريست خواندن نيروهاي سنتكام از سوي ايران به اضافه گسيل تجهيزات نظامي امريكايي به منطقه برخي ناظران را نگران تنش نظامي ميان ايران و آمريكا كرده و واكنش تحليلگران سياسي و اهالي رسانه را به دنبال داشته است.
به گزارش گروه نشريات خبري؛ روزنامه هاي امروز درحالي چاپ شدند و بر پيشخوان مطبوعات كشور قرار گرفتند كه تيتر‌هاي مرتبط با سياست خارجي از جمله اظهارات ظريف مبني به يقين به عدم وقوع جنگ، بي اطلاعي پنتاگون از ادعاي حمله به ايران و ادامه تحليل‌ها درباره نشانه شناسي رفتار كاخ سفيد در تنش با ايران در صفحات نخست تعدادي از روزنامه‌هاي امروز برجسته شده است.
رسانه هاي جريان اصلاح طلب در ارزيابي روابط ايران و امريكا به طرح محورهايي همچون يررسي احتمال حمله نظامي، تلاش جان بولتون براي جنگ افروزي، رويكرد اروپا در قبال احتمال تنش نظامي ميان ايران و امريكا و رفتارشناسي دولت در قبال آمريكا پرداختند.

در ادامه برخي محورهاي مورد توجه در رسانه هاي اصلاح طلب را مرور مي كنيم: به‌نظر مي‌رسد كه هشدارهاي آمريكا چندان جدي نيست و شرايط به گونه‌اي نيست كه اين كشور يك جنگ نظامي عليه ايران تحميل كند؛ ايران سياست بسيار هوشمندانه‌اي در قبال آمريكا در پيش گرفته است؛ ايستادگي ايران و همچنين پيام تنها انزواي امريكا از سوي متحدان اروپايي، باعث مي‌شود كه امريكايي‌ها با حساسيت بيشتر از بروز تنش خودداري كنند؛ امريكايي‌ها آگاه هستند كه شرايط ايران، نه مشابه افغانستان سال 2001 است و نه عراق 2003؛ جان بولتون بيش از هر زمان ديگري مصمم به تشديد تنش‌هاست؛ شكست در به هدف مطلوب رسيدن برخي را به اين باور رسانده كه آخرين گزينه در چنته واشنگتن توسل به تنش نظامي با تهران يا حداقل تهديد به آن است؛ بولتون، تندروتر از ديك‌چني؛ اروپايي‌ها يكصدا مخالفت خود را با تلاش‌ برخي در امريكا براي باز كردن پاي ايران به جنگ اعلام كرده‌اند؛ با طناب ترامپ نمي‌توان به چاه رفت.

رسانه هاي اصولگرا نيز با بيان وجود اختلاف در كاخ سفيد درخصوص ايران، دولت را به بهره گيري از اين فرصت فراخوانده و به «صبر استراتژيك» و «استقامت» در مقابل آمريكا رهنمود داده اند. برخي محورهاي به كار برده شده از سوي رسانه هاي اصولگرا را مي خوانيم: تنش موجود بين ايران و آمريكا به درگيري نظامي بين دو كشور تبديل نخواهد شد؛ آمريكا از قدرت تهديد كنندگي ايران ترسيده و آن را درك كرده است كه نشان مي‌دهد سياست دفاعي و موشكي و نفوذ منطقه‌اي ايران بازدارنده بوده؛ جان بولتون و مايك پومپئو قطعاً مشتاق تحقق سياست‌هاي سخت‌تر ايالات متحده امريكا نسبت به برخي كشورها از جمله ايران هستند؛ ايران در چند روز گذشته علائمي از خود بروز داده كه ترامپ را وادار به انديشيدن مجدد درباره افزايش تنش نظامي با ايران كرده است؛ سياست‌‌هاي اعمال‌شده آمريكا در نقاط مختلف دنيا نشان مي‌دهد ناهماهنگي و اختلاف حتما در درون تيم سياست خارجي كاخ سفيد وجود دارد؛ بي‌اعتبار شدن ترفندهاي كاخ سفيد در سياست خارجي.
رسانه هاي اصلاح طلب
...............................
**شكست آمريكا در جنگ رواني عليه ايران
حسن ‌ها‌ني زاده تحليلگر و استاد دانشگاه به آفتاب يزد گفت: دونالد ترامپ معتقد است كه كشورهاي نفت خيز حوزه خليج‌فارس از ذخاير ارزي بسيار بالايي برخوردارند و بايد بخش وسيعي از اين ذخاير را به خزانه آمريكا واريز كنند.‌ها‌ني زاده افزود: به همين دليل به‌نظر مي‌رسد كه هشدارهاي آمريكا چندان جدي نيست و شرايط به گونه‌اي نيست كه اين كشور يك جنگ نظامي عليه ايران تحميل كند.
او اظهاركرد: چنانچه چنين اتفاقي بيفتد به طور قطع نه تنها كشورهاي حوزه خليج فارس بلكه بسياري از كشورهاي منطقه دچار التهاب و بحران شديدي خواهند شد و همه كشورها از بروز اين جنگ احتمالي متضرر مي‌شوند.‌ها‌ني زاده در پايان گفت: ايران سياست بسيار هوشمندانه‌اي در قبال آمريكا در پيش گرفته است و با هوشمندي همه تحركات آمريكا را رصد مي‌كند. در عين حال
همه دستگاه‌ها‌ي مسئول هوشيار هستند كه اگر ايالات متحده دست به تحركي عليه ايران بزند پاسخ درخوري به آن مي‌دهند. بنابراين به نظر مي‌رسد كه جامعه ايران نبايد وارد اين جنگ رواني شود. زيرا ايالات متحده هم درصدد ايجاد التهاب در داخل ايران است به نظر مي‌رسد كه با توجه به اظهارات مسئولان مبني بر عدم بروز جنگ، آمريكا در جنگ رواني كه آغاز كرده است، شكست خواهد خورد.

**ظهور قدرت ايران در مقابل زوال آمريكا
به گزارش ايلنا،‌ سردار حسين سلامي فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در آيين تكريم و معارفه مسئولان اطلاعات موقعيت جمهوري اسلامي و ملت ايران را مطمئن و خوب ارزيابي و با تاكيد بر اينكه ساختمان‏هاي بزرگ در حين فرو‏ريختن خطرآفرين نيز هستند، گفت: ما امروز در فضاي جنگ تمام‏عيار اطلاعاتي با آمريكا و جبهه دشمنان انقلاب و نظام اسلامي هستيم و اين فضا تركيبي از عمليات رواني و عمليات سايبري، تحركات نظامي، ديپلماسي عمومي و القاي رعب و وحشت است و در اين نبرد لحظه‏اي از انديشيدن به آمريكا و تمركز بر دشمن‏، تشخيص راهبردها و الگوي رفتاري آن نبايد غافل شويم. هيمنه آمريكا در روند زوال قرار گرفته و در حال نزديك‏شدن به انتهاي خود است و در عين حال بايد مراقب خطرهاي محتمل در چنين شرايطي باشيم؛ در حالي كه قدرت ايران اسلامي ظهور و در مسير بالندگي و تثبيت قرار دارد.

**احتمال حمله نظامي
به گزارش روزنامه ابتكار، رسانه‌هاي چين همزمان با حضور وزير امور خارجه در اين كشور نوشتند كه شفاف‏سازي‏هاي ظريف در مورد اطلاعات جعلي كه به ترامپ داده مي‌شود، موجب اختلاف در تيم «ب» شده، در همين ارتباط ظريف اظهار كرد: شفاف‏سازي آنچه من در سفر نيويورك به عنوان تيم ب مطرح كردم يك واقعيت است. واقعيتي كه همه از آن خبر داشتند اما به خاطر فضاي رواني تحميل‏شده بر جامعه آمريكا كمتر كسي جرئت مي‌كرد اين واقعيات را بيان كند. رئيس دستگاه ديپلماسي كشورمان افزود: ترامپ هم رسماً گفته و اخيراً مجدداً تاكيد كرده و لذا فكر مي‌كنم واقعيت همين باشد كه ترامپ خواهان جنگ نيست، اما افرادي دور او نشسته‌اند تا به بهانه اين‌كه آمريكا را در مذاكره با ايران قدرتمندتر كنند، او را به سمت جنگ سوق دهند. ظريف خاطرنشان كرد: ما يقين داريم كه در نهايت جنگ، همان‌طور كه رهبري فرمودند صورت نخواهد گرفت به خاطر اين‌كه نه ما خواهان جنگ هستيم و نه كسي اين تصور را دارد كه بتواند در منطقه با جمهوري اسلامي ايران مقابله كند.

روزنامه اعتماد در يادداشتي نوشت: با توجه به تحركات و تحريك‌هايي كه از سوي رژيم اسراييل برخي كشورهاي منطقه از جمله عربستان سعودي و امارات متحده عربي انجام مي‌شود، در شرايط تنش‌آلود منطقه، امكان هرگونه سوءمحاسبه و تصادفي را افزايش مي‌دهد. اما نهايتا ايستادگي ايران و همچنين پيام تنها انزواي امريكا از سوي متحدان اروپايي، باعث مي‌شود كه امريكايي‌ها با حساسيت بيشتر از بروز تنش خودداري كنند. دونالد ترامپ و سياستمداران ارشد امريكايي به خوبي آگاه هستند كه جامعه امريكا هم به هيچ‌وجه آمادگي يك جنگ تازه را ندارد، به ويژه اينكه رييس‌جمهور امريكا بر بستر شعار كاهش هزينه‌هاي امنيتي امريكا در خاورميانه به قدرت رسيده است. در شرايطي كه دونالد ترامپ، اميدوار است در انتخابات 2020 بار ديگر سكان كاخ سفيد را در اختيار بگيرد هر گونه جنگ و رويارويي نظامي در خليج فارس شكست ترامپ را در اين انتخابات تضمين مي‌كند. امريكايي‌ها آگاه هستند كه شرايط ايران، نه مشابه افغانستان سال 2001 است و نه عراق 2003 و نتيجه تنش با ايران براي امريكايي‌ها غيرقابل پيش‌بيني و فراتر از حد تصور خواهد بود.

به گزارش ايسنا به نوشته نشريه تايم، در روزهاي گذشته اخباري مبني بر اين منتشر شده كه آمريكا قصد دارد پس از استقرار ناو هواپيمابر لينكلن در خاورميانه 120 هزار نيرو به اين منطقه براي مقابله با آنچه تهديدات ايران خوانده شده، اعزام كند.
سه مقام نظامي آمريكا كه در برنامه‌ريزي و نظارت بر نيروهاي آمريكايي در منطقه دخيل هستند به نشريه تايم گفتند كه هيچ طرح واقعي و قابل اجرا يا چيزي شبيه آن براي استقرار گسترده نيرو در منطقه خليج فارس وجود ندارد. تمام اين سه منبع آگاه كه خواستند نامشان فاش نشود به تايم گفتند كه هيچ اطلاعات دقيقي در اين زمينه وجود ندارد.

ايلنا در گفت و گو با پروفسور «جاني اريك ويليامز» استاد كالج ترينيتي آمريكا با اشاره به اينكه قدرت اقتصادي آمريكا در حال كاهش است، گفت: اروپايي‌ها احتمالا با اكراه از ايالات متحده حمايت خواهند كرد. اگر دولت ايران موافقت كند، روس‌ها و چيني‌ها مي‌توانند همان كاري كه در ونزوئلا كردند را انجام دهند؛ براي جلوگيري از حمله نظامي، مستشاراني را به همراه موشك‌هاي زمين به هوا (پدافند هوايي) به ايران اعزام كنند تا گزينه نظامي كنار گذاشته شده و تمام طرف‌ها مجبور شوند از تعهداتشان پيروي كنند.

**تلاش بولتون براي جنگ افروزي
روزنامه ابتكار ذيل عنوان «جان بولتون؛ خطرناك‏ترين مرد جهان» نوشت: جان بولتون بيش از هر زمان ديگري مصمم به تشديد تنش‌هاست. شايد به اين دليل كه فكر مي‌كند دونالد ترامپ احتمالاً يك دوره بيشتر به عنوان رئيس‌جمهوري ايالات متحده در كاخ سفيد نخواهد ماند. بولتون به عنوان مشاور امنيت ملي ترامپ مي‌خواهد كه كشورش را وارد جنگ با ايران كند. ما اين را مي‏دانيم، زيرا او دو دهه است كه چنين موضوعي را مطرح مي كند. در همين راستا، هر آنچه كه دولت ترامپ در خصوص سياست‌هاي خود بر عليه ايران اعمال كرده به خصوص از آوريل 2018 تاكنون كه بولتون به عنوان مشاور امنيت ملي وارد كاخ سفيد شده است بايد از درون چنين لنزي دنبال شود. مانند تمامي اقدامات نظامي نگران‏كننده‌اي كه ايالات متحده در طول چند هفته گذشته در خاورميانه صورت داده است. بولتون تنها پس از يك ماه از ورودش به كاخ سفيد توانست تاثيرات لازم را بر روي ترامپ به منظور خروج از توافق هسته‌اي اعمال كند. در اين راستا، برجام، آن‏گونه كه رسماً ناميده مي‌شود، بزرگترين مانع تلاش و تمايل بولتون براي ايجاد جنگي به منظور تغيير در ساختار سياسي ايران بود. زيرا اين توافق بهانه اصلي و مهم كه هفده سال قبل حمله به عراق را توجيه كرده بود، از بين برده است.

«جنگ‌افروز رفتني‌است؟» تيتر نخست روزنامه اعتماد است كه در بخشي از آن مي خوانيم: «ايران را بمباران كنيد»، جمله‌اي است كه جان بولتون كه اين روزها جامه مشاور امنيت ملي امريكا را بر تن دارد از سال‌ها پيش و روزهاي جنگ عراق تكرار مي‌كند و البته در دولت ترامپ با جايگاهي كه به دست آورده به ظن خود فرصتي براي عملي كردن آن هم پيدا كرده است. دونالد ترامپ دو سال پس از حضور در كاخ سفيد سياست فشار حداكثري را عليه ايران دنبال مي‌كند و تاكنون از تمام بازوهاي ممكن استفاده كرده‌ اما به گواه كارشناسان به هدف مطلوب خود نرسيده است. همين شكست در به هدف مطلوب رسيدن برخي را به اين باور رسانده كه آخرين گزينه در چنته واشنگتن توسل به تنش نظامي با تهران يا حداقل تهديد به آن است.

اعتماد در ادامه با ميان تيتر « بولتون، تندروتر از ديك‌چني » نوشت: 70 سال سن دارد و نامش در امريكا با جمهوري‌خواهان گره خورده است. مخالف مخالفان هژموني امريكاست و در مخالفت‌هايش افراط و تفريط جايگاه ويژه‌اي را به خود اختصاص داده است. جان بولتون در ايران از سال‌ها قبل به دليل مواضع تند و تيزي كه عليه جمهوري اسلامي داشته شناخته‌تر از ديگر سياستمداران امريكايي است كه هيچ‌گاه عنوان آنچنان پرطمطراقي را در ساختار داخلي امريكا به خود اختصاص ندادند.

ايسنا در گزارشي نوشت: آمريكا اكنون در سه جبهه درگير رويارويي‌هاي عمده در جهان است كه پتانسيل تبديل شدن به يك جنگ را دارند و در هر سه جبهه شخصي كه در صندلي راننده نشسته جان بولتون، يكي از سرسخت‌ترين حاميان استفاده از قدرت نظامي آمريكا كه كاخ سفيد به خود ديده، است.

**رويكرد اروپا در قبال احتمال تنش نظامي ميان ايران و امريكا
به گزارش روزنامه اعتماد به نقل از نيويزك تايمز، اروپايي‌ها با خاطره‌هايي كه از جنگ مصيبت‌بار در عراق دارند، يكصدا مخالفت خود را با تلاش‌ برخي در امريكا براي باز كردن پاي ايران به جنگ اعلام كرده‌اند. با وجود آنكه رابطه فراآتلانتيكي اروپا و امريكا در دوره ترامپ آسيب جدي ديده اما براي اروپايي‌ها همچنان چنين فاصله‌اندازي ميان خود و واشنگتن آسان نيست. حتي بريتانيا در جايگاه نزديك‌ترين كشور اروپايي به امريكا هم فاصله خود را با امريكا در گزينه جنگ با ايران حفظ كرده و اصلي‌ترين مقام‌هاي انگليسي هم پشت سر فرمانده نيروهاي انگليسي در جنگ با داعش كه گفته بود هيچ تهديدي از سوي ايران در عراق و سوريه وجود ندارد، ايستادند. البته كه با انعكاس اين مخالفت انگليسي‌ها با برآوردهاي امريكا، فشارها بر لندن افزايش يافت و وزير خارجه انگليس ادعا كرد كه در برآورد از تهديد ايران در منطقه با واشنگتن هم‌عقيده‌ است.

**چالش هاي ظريف و ترامپ در فضاي مجازي
«جدال توييتري ظريف و ترامپ» تيتر نخست روزنامه شرق است: وزير امور خارجه گفت ترامپ هم رسما گفته و اخيرا مجددا تأكيد كرده است و لذا فكر مي‌كنم واقعيت همين باشد كه ترامپ خواهان جنگ نيست اما افرادي دور او نشسته‌اند تا به بهانه اينكه آمريكا را در مذاكره با ايران قدرتمندتر كنند، او را به سمت جنگ سوق دهند. با اين همه، رئيس‌جمهوري آمريكا در توييتي ايران را سردرگم دانسته بود: «رسانه‌‌هاي خبري دروغين با پوشش خبري شديدا نادرست درباره ايران به كشورمان ضربه مي‌زنند اما دست‌كم ايران سردرگم شده كه چه خبر است، چي درسته، چي نيست كه اتفاقا شايد خيلي هم بد نباشد». ادعاي ترامپ به‌سرعت پاسخ ظريف را در پي داشت: «وقتي تيم «ب» يك حرف مي‌زند و دونالد ترامپ حرف ديگري، كاملا آشكار است چه كسي نمي‌داند چه فكري بايد بكند. ما چندين هزار سال است كه مي‌دانيم چه فكري بايد بكنيم و در مورد آمريكا نيز از سال 1953 (1332) اين را مي‌دانيم. در برهه كنوني اين اتفاق خوبي است».

** راه كاهش تنش ايران و آمريكا
روزنامه شرق در يادداشتي نوشت: آمريكا هرچند به سياست‌هاي نظامي‌گري خود رنگ‌و‌لعاب ديپلماسي مدرن مانند ديپلماسي اجبار داده است، در واقع سياست‌هاي مزبور تداعي‌كننده همان سياست قايق‌هاي توپدار قرون وسطايي است كه ديپلماسي محلي از اعراب نداشت. واشنگتن براي برون‌رفت از اين بن‌بست خودساخته بايد ضمن دست‌برداشتن از تهديد و ارعاب، به تدابير اعتمادزا (confidence building measures) روي آورد. پيشنهاد وولفگانگ ايستينگر، رئيس بزرگ‌ترين انديشكده آلمان، كنفرانس امنيتي مونيخ، ناظر به برگزاري يك كنفرانس بين‌المللي صلح به رهبري 1+5 به‌منظور كاهش تنش بين ايران و آمريكا، شايد عملي‌ترين، مؤثرترين، آبرومندانه‌ترين و در‌عين‌حال كم‌هزينه‌ترين راه برون‌رفت از شرايط حاد و خطرناك كنوني باشد. ميزان استقبال از چنين ابتكاري محك خوبي براي ارزيابي استقبال از صلح و شناخت موافقان و مخالفان آن است. يقينا آنها كه كسب‌وكار جنگي دارند و به دنبال رشد سهام جنگ(war stock) در بورس هستند، نمي‌خواهند منطقه و كلا جهان رنگ صلح و آرامش به خود ببيند.

**سياست دولت در قبال آمريكا
روزنامه آرمان مي نويسد: اتفاقات اخير در حوزه بين‌المللي ميان ايران و آمريكا و اظهارات مقامات طرفين موجب شده تا برخي بحث احتمال جنگ ميان ايران و آمريكا را به ميان آورند كه البته اين امر به دلايل مختلف امكان پذير نيست. اين مساله را مي‌توان در اظهارات مقامات ايالات متحده و همچنين سياسيون و استراتژيست‌هاي آمريكايي ديد. مقامات كشورمان نيز در مقاطع مختلف بر اين امر تاكيد كرده‌اند. كما اينكه چندي پيش مقام معظم رهبري در ديدار با كارگزاران نظام بر اين امر تاكيد كردند كه «جنگ نمي‌شود؛ مذاكره هم سم است و بنابراين گزينه قطعي ملّت ايران مقاومت در مقابل آمريكا است.» روساي قوا نيز بر همين امور صحه گذاشته‌اند. اين در حالي است يكي از مقامات ارشد دولت ترامپ روز جمعه اظهار كرد كه آمريكا «كنار تلفن نشسته است» اما هنوز هيچ پيامي از ايران درباره اظهار تمايل براي پذيرفتن دعوت دونالد ترامپ به مذاكره مستقيم دريافت نكرده است. اين سخنان وي در حالي بيان شده كه اخيرا سرلشگر سلامي فرمانده كل سپاه پاسداران نبرد اطلاعاتي بين ايران و آمريكا را يك واقعيت جدي دانسته است. با اين حال بايد ديد كه در شرايط نه جنگ؛ نه مذاكره دولت چه سياستي براي كاهش آسيب‌ تحريم‌ها بر ملت به‌كار خواهد بست. البته اين مساله كه اكنون در شرايط جنگ اقتصادي بسر مي‌بريم بر كسي پوشيده نيست و خود مسئولان نيز بر اين امر تاكيد دارند لذا برخي بر اين عقيده‌اند كه بايد رويكردهاي اقتصادي زمان جنگ بر كشور حاكم شود. البته اين رويكرد بدين معنا نيست كه ايران از تعامل خود با كشورهاي ديگر بكاهد؛ چرا كه لازمه دور زدن تحريم‌هاي آمريكايي‌ها استفاده درست از برجام، اروپايي‌ها و اينستكس و فروش نفت به كشورهاي مشتري ايران است.

** وقايع بندر الفجيره و خط لوله عربستان
روزنامه مردم سالاري در مطلبي مي نويسد: حادثه و ماجراي حمله به نفتكش‌ها و كشتي‌ها در بندر «فجيره» امارات به قطع و يقين عمدي و آغازي بوده است جهت تنش در آبراهه و مسيري كه بخش عمده نيازهاي منطقه بر آن وارد و حدود هشتاد درصد انرژي مورد نياز جهان از آن خارج و صادر مي‌گردد. بنابراين هرگونه تنش و مانعي سبب بحراني مي‌شود كه اول ما از آن متضرر مي‌شويم و نيز آتشي كه بر دامن منطقه‌اي مي‌گيرد كه بخش عظيم آن از ماست و منافع ما را تامين مي‌كند. پس هيچ معقول و منطقي نيست كه پشت درب خانه ما آتشي روشن شود. نكته آنجاست كه استكبار جهاني مي‌خواهد اينها را به ما منسوب كند و هزينه آن را به پاي ما بنويسد، لذا بزرگان و مسئولان و رسانه‌هاي ما نبايد در اين دام بيفتند كه ما مصداق آش نخورده و دهان سوخته باشيم و يادمان هم بماند كه ما و دشمن در يك قدمي هم ايستاد‌ه‌ايم و اين حواشي ممكن است هم ما و هم منطقه ما را گرفتار آتشي كند كه ديگر خاموش كردنش به اراده ما و حتي دشمن نباشد.

**غير قابل اعتماد بودن آمريكا
عصر ايران نوشت: «با طناب ترامپ نمي‌توان به چاه رفت. اين را امروز كل دنيا مي‌داند. او امضاهاي آمريكا را از پيمان‌هاي متعدد بين‌المللي پس گرفته است و مدام به رئيس‌جمهوري سابق كشور خودش بد و بيراه مي‌گويد كه چرا برجام را پذيرفته است! با رهبر كره شمالي هم مذاكره كرد و نهايتاً رسيد به همان نقطه صفر.او بيش از يك سال است كه با نقض پيمان برجام و نيز زير پا گذاشتن قطعنامه 2231 شوراي امنيت، يك جنگ تمام عيار اقتصادي را بر ايران تحميل كرده است و درست در بحبوحه اين جنگ تحميلي اقتصادي شماره تلفن مي‌دهد كه ايراني‌ها زنگ بزنند براي مذاكره! ولي نمي‌شود با يك دست تير زد و در همان حال با دستي ديگر شاخه زيتون نشان داد.»

رسانه هاي اصولگرا
...........................
**عدم جنگ بين ايران و آمريكا
«ظريف: يقين داريم جنگ نمي‌شود» تيتر نخست روزنامه جوان بر گرفته از سخنان وزير امور خارجه كشورمان است: محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران گفت: يقين داريم آنطور كه مقام معظم رهبري هم فرمودند، جنگي در نخواهد گرفت، چون نه ما خواهان جنگ هستيم و نه كسي اين تصور يا توهم را دارد كه بتواند در منطقه با ايران مقابله كند، اما لازم است حركت‌هاي خطرناك داخل امريكا براي مردم اين كشور روشن شود.

**روابط ايران و آمريكا
« شيزوفرني تلفني ترامپ » عنوان مطلبي در روزنامه جوان است كه در بخشي از آن مي نويسد: شبكه سي‌ان‌ان امريكا شنبه اين هفته به نقل از منابع آگاه گزارش داد كه دولت ترامپ به اميد اينكه ايران با وي براي مذاكره مجدد تماس بگيرد، شماره تماسي به سوئيس، به عنوان حافظ منافع تهران در امريكا داده است. ترامپ بعد از انتشار اين خبر گفت كه مطمئن است ايراني‌ها به‌زودي با او تماس خواهند گرفت و مذاكره خواهند كرد. او پيش‌تر نيز گفته بود كه دوست دارد از تهران با وي تماس بگيرند، ولي جان‌كري، وزير امور خارجه امريكا در دوره باراك اوباما، رئيس‌جمهور سابق اين كشور مانع اين كار مي‌شود. اما در آخرين واكنش توئيتري ترامپ به موضوع جنگ چنين آمده است: رسانه‌ها با اخبار جعلي با پوشش بسيار نادرست و متقلبانه خود درباره ايران، دارند به كشورمان آسيب مي‌زنند. چنين پوششي، فريبكارانه، برگرفته از منابع ضعيف (ساختگي) و خطرناك است. ترامپ كه اصلاً دلش نمي‌خواهد ضعف ناشي از اختلافش به چشم بيايد در ادامه مدعي شد: لااقل ايران نمي‌داند به چه چيزي فكر بكند و اين شايد موضوع خيلي خوبي باشد.

روزنامه خراسان نوشت: ديويد پترائوس، ارتشبد بازنشسته آمريكايي و از چهره هاي مطرح نظامي اين كشور معتقد است كه مقامات آمريكايي به هشدارهاي نظاميان اين كشور درباره تبعات درگيري با ايران توجه خواهند كرد و به همين دليل تنش موجود بين ايران و آمريكا به درگيري نظامي بين دو كشور تبديل نخواهد شد. اين مقام سابق آمريكايي در مصاحبه با بي‌بي‌سي گفته است: «ميزان جمعيت ايران و وسعت آن، اشغال اين كشور را به چالشي قابل توجه تبديل مي‌كند.» پترائوس كه رئيس اسبق سازمان سيا هم بوده، در عين حال تأكيد كرده است، اگر ايران «دست به حمله عليه آمريكا يا متحدانش بزند، به منزله خودكشي خواهد بود.»

كيهان در يادداشت روز خود نوشت: آمريكا از قدرت تهديد كنندگي ايران ترسيده و آن را درك كرده است كه نشان مي‌دهد سياست دفاعي و موشكي و نفوذ منطقه‌اي ايران بازدارنده بوده و باعث شده آمريكايي‌ها خود را مجبور به مذاكره ببينند، نه جنگ و رسما و علنا پيام بدهند ما خواستار جنگ نيستيم! و اكنون با اين موضع آمريكايي‌ها و در مقابل موضع قاطع رهبرمعظم انقلاب، براي همگان روشن شد كه «نه آمريكا با ايران جنگ مي‌كند و نه جمهوري اسلامي با آمريكا مذاكره مي‌كند». با توجه به اينكه دولت امكانات و اختيارات كافي و حتي فراقانوني از طريق جلسه هماهنگي سران سه قوه را دارد، بايد سياست «صبر استراتژيك» خود به اميد گشوده شدن «باب المذاكره» را از طريق «باب المقاومه» به «اقدام استراتژيك»، چه در سياست داخلي براي دنبال كردن رونق توليد و خودكفايي و چه در سياست خارجي براي شكست تاريخي آمريكا و فراهم كردن زمينه جهش اقتصادي كشور در آينده تبديل كند.

** اختلاف در كاخ سفيد درخصوص ايران
روزنامه سياست روز مي نويسد: جان بولتون و مايك پومپئو قطعاً مشتاق تحقق سياست‌هاي سخت‌تر ايالات متحده امريكا نسبت به برخي كشورها هستند كه به نظر مي‌رسد اشتياق آنها نسبت به دونالد ترامپ در اين مورد بيشتر است.شايد آنها همچنين خواهان اعمال سياست‌هاي سخت‌تر ايالات متحده امريكا نسبت به ايران باشند نسبت به آنچه ترامپ عليه ايران مي‌خواهد. هرچند كه اين موضوع چندان روشن نيست. قطعاً درست است كه ترامپ دوست دارد با ايران مذاكره كند. شايد احتمال مذاكرات بين ترامپ و ايران وجود داشته باشد. جنگ‌طلباني همچون بولتون و پمپئو سعي دارند فضا را در آمريكا به سمتي پيش ببرند تا افكار عمومي نيز با آنها همراه باشند.

سياست روز همچنين در گزارش ديگري نوشت: برخي شواهد نشان مي‌دهد كه ايران در چند روز گذشته علائمي از خود بروز داده كه ترامپ را وادار به انديشيدن مجدد درباره افزايش تنش نظامي با ايران كرده است. دلايل سياسي گفته شده، كامل ترين دليل براي عقب‌نشيني ترامپ از تقابل نظامي با ايران نيست. او در چند روز اخير با محاسباتي ديگري روبه‌رو شده است. طي ساعات و روزهاي گذشته منابع متعدد آمريكايي اخبار و مطالبي را منتشر كرده‌اند كه همگي حاكيست كه كاخ سفيد و به خصوص شخص ترامپ نسبت به جنگ با ايران دچار يك عقب نشيني بسيار معناداري شده است. حتي كار به جايي رسيده كه افرادي همانند بولتون كه تنها چند جمله‌اي علني سخن از جنگ با ايران را بيان كرده، در معرض اخراج قرار قرار گرفته‌اند.

وطن امروز نوشت: ترامپ بارها بيان كرده است كه ناهماهنگي در درون كاخ سفيد درباره مسائل سياست خارجي وجود ندارد اما سياست‌‌هاي اعمال‌شده آمريكا در نقاط مختلف دنيا نشان مي‌دهد اين ناهماهنگي و اختلاف حتما در درون تيم سياست خارجي كاخ سفيد وجود دارد.

تسنيم در مطلبي با ميان تيتر « دعواي ناحسابي‌ها» نوشت: پس از دونالد ترامپ كه چندي پيش مدعي شده بود جان كري برخي مقامات دولت ايران را از مذاكره با دولت ترامپ برحذر مي‌دارد، حالا مايك پمپئو، وزير خارجه دولت آمريكا نيز زبان به انتقاد از سلف خود گشوده و گفته است جان كري يك ديپلماسي پنهان عليه ديپلماسي دولت ترامپ به‌راه انداخته است. پمپئو مي‌گويد جان كري به مقامات برخي كشورها پيغام مي‌دهد با دولت فعلي آمريكا تعامل نكنند و تا پايان دوره 4 ساله رياست جمهوري ترامپ صبر كنند. بر اساس اين گزارش «مايك پمپئو» وزير خارجه آمريكا در گفت‌وگو با شبكه خبري «فاكس‌نيوز» ابتدا اتهاماتي را عليه ايران مطرح كرد آنگاه به انتقاد از وزير سابق خارجه آمريكا پرداخت.

**بي‌اعتبار شدن ترفندهاي كاخ سفيد در سياست خارجي
روزنامه وطن امروز در مطلبي در صفحه نخست خود نوشت: در طول 2 سال گذشته دولت ترامپ چه در مقابل كره‌شمالي كه عنوان كرده بود «با خشم و عصبانيت» آمريكا بايد روبه‌رو شود و چه در مقابل ايران كه تهديد كرده بود 120 هزار نيروي نظامي را به منطقه اعزام مي‌كند، در وهله اول تهديد كرده و در مرحله بعد خواهان مذاكره شده است؛ با اين تفاوت كه او از كره‌شمالي به قول خودش «نامه‌‌هاي زيبا» دريافت كرد اما ايران به او روي خوش نشان نداد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. در همين باره جان بي‌الترمن، مدير برنامه خاورميانه در مركز آمريكايي مطالعات بين‌المللي و استراتژيك آمريكا خاطرنشان كرده است: اگر كسي را تهديد كنيد و در موقع عمل، به يكباره جا بزنيد و هيچ عكس‌العملي از خود نشان ندهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، اعتبار خود را زير سوال برده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ايد. و ترامپ هم‌اينك دقيقا در حال از بين بردن اعتبار خود در جهان است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

**حمايت از ايران
خبرگزاري تسنيم در گزارشي با تيتر « ايران تنها نيست » نوشت: در روزهايي كه كشورهاي عربي مرتجع بر طبل جنگ آمريكا عليه ايران مي‌كوبند و رژيم صهيونيستي دونالد ترامپ را براي حمله به كشورمان تشويق مي‌كند، يك عالم اهل تسنن در عراق فتوايي بي‌سابقه مبني بر حمايت از ايران صادر كرد و دفاع از ايران را واجب شرعي دانست رسانه‌هاي خبري عراق تاكيد كرده‌اند با اعلام فتواي بي‌سابقه عالم اهل تسنن عراق درباره ايران، گزارش دادند؛ رييس ديوان اهل تسنن عراق اعلام كرد دفاع از ايران واجب شرعي است و بر تمام اهل سنت واجب است.در اين فتوا كه از سوي اين مرجع اهل سنت بي‌سابقه بود است، خطاب به اهل سنت مي‌گويد: همه بايد آماده دفاع از ايران باشند. اين دفاع واجب شرعي است و همگان بايد اطاعت كنند.
پژوهشم**9344**1732