چشم اندازی مختصر به سیاگ آو آبدانان آكواریوم زلال زاگرس

ایلام- ایرنا -شهرستان آبدانان به عنوان یكی از قطب های گردشگری طبیعی استان ایلام در دامنه كبیركوه مملو از مكان های دل انگیز طبیعی برجسته است كه از جمله این برجستگان دریاچه دو قلو سیاگ آو قرار دارد.

دریاچه دوقلوی آبدانان بی شك یكی از پدیده های شگرف طبیعی استان ایلام می باشد كه با وجود گفته ها ونوشته های فراوان به دلایلی خارج از این مبحث از دید گردشگران كشور مغفول مانده است.
اگر چه این دریاچه در دو دهه اخیر برخلاف قاعده اسامی خاص به سیاه گاو مكتوب و نامبردار شده اما اسم و تلفظ محلی آن سیاگ او و یا سیاو است .
سیاگ او كه به عنوان میراث فرهنگی طبیعی كشور ثبت شده در فاصله هشت كیلومتری سراب باغ و 26 كیلومتری شمال شرقی شهر آبدانان واقع شده است.
سیاگ او دارای 12 متر عمق و چهار هزار و 500 متر مساحت است كه در دو دریاچه زیبا بوسیله كانالی طبیعی به عرض 1.5 متر و عمق یك متر و به طول هشت متر به هم مرتبط هستند.
این دو دریاچه دارای آبی زلال بوده به طوری كه می توان تا عمق سه متری آن را شبیه آكواریومی پر از ماهی است مشاهده كرد.
سرچشمه سیاگ او رودخانه ای به همین و همچنین وجود چشمه‌های جوشان شیرین داخل دریاچه است.
رودخانه سیاه گاو با عبور از میان دره های میان كبیركوه كه در جنوب شرقی آبدانان قرار دارد، به سمت دریاچه دوقلو حركت می كند و ابتدا به دریاچه اول و با كمی اختلاف سطح به دریاچه دوم می ریزداین دو دریاچه توسط یك كانال طبیعی به یكدیگر وصل شده اند، عرض این كانال 8 متر و عمق آن 4 متر است كه به طول 70 متر به طور طبیعی ساخته شده ، تا این دو دریاچه را به یكدیگر وصل كند.
قسمت های حاشیه ای دریاچه كم عمق است و كف آن به راحتی دیده می شود اما به یكباره عمق آب به بیش از دو متر می رسد.
وجود املاح مختلف ، گوگردی بودن آب دریاچه و وجود چشمه های جوشان شیرین داخل دریاچه از مهم ترین ویژگی های دریاچه های دوقلو سیااو است كه موجب شده دریاچه همواره آبی شیرین، قابل شرب و سرشار از املاح معدنی داشته باشد.
آب دریاچه سیاه گاو با جریان یافتن در رودخانه سیاه گاو به سمت مزارع كشاورزی رفته و موجب ابی شدن كشت محصولات زراعی شده است.
وجود ماهیان و آبزیان متنوع ، سنگواره ها ، پوشش گیاهی متنوع شفافیت آب ، فوران آب از عمق دریاچه ، خزندگان كمیاب در داخل دریاچه ، سردی شگفت انگیز آب در تابستان و گرمی آن در زمستان و آبدهی مناسب از دیگر ویژگی های ممتاز این اثر طبیعی است.
اطراف این دریاچه ها را دشت ها و كوه های مرتفع گچی و صخره های بزرگ فرا گرفته و جلوه ای زیبا به طبیعت منطقه بویژه در فصل های بهار و پاییز می دهد.
این دریاچه در فصل بهار و اواخر زمستان از تفرجگاه‌های اهالی مردم استان ایلام و شهرستان آبدانان است هر چند آب و هوای منطقه امكان حضور گردشگران در طول ایام سال را ممكن كرده است.

**شرح سیا او همه زیبایی و جذبه نیست
شرح سیااو همه زیبایی و جذبه نیست كه فرسایش و تاثیر و مداخله طبیعی و انسانی این دریاچه هزاران ساله را دستخوش تهدید كرده است.
عمق و مساحت دریاچه دوگانه در چند دهه اخیر متاثر از فرسایش خاك كوهستان های اطراف و رسوب و گاه پسماندهایی كه با رودخانه سرچشمه به سیاو می رس در حال كم شدن است.
لایروبی سیا او كمترین شكرگذاری برای وجود این شگرف خداداد محسوب می شود.
7177/6034