سدخيرآباد در آستانه سرريز شدن؛ نيكشهر از خشكي نجات يافت

چابهار- ايرنا- رحمت الهي شهرستان نيكشهر را از خشكسالي نجات داد و سد خيرآباد اين شهرستان با حجم 27 ميليون و 300 هزار مترمكعب هم اينك بر اثر بارندگي ها و سيلاب هاي اخير حدود 25 ميليون مترمكعب آبگيري شده و در آستانه سرريز شدن است.

به گزارش ايرنا، سد خيرآباد به منظور تامين آب آشاميدني 50 ساله نيكشهر و 600 هكتار زمين هاي كشاورزي پايين دست شهر نيكشهر بر روي رودخانه كشيك در زمان رياست جمهوري مرحوم آيت الله علي اكبر هاشمي رفسنجاني كلنگ زني و در سال 1388 با مجموع هزينه 175 ميليارد ريالي تكميل و افتتاح شده است.
اين سد براي نخستين بار در نيمه دوم بهمن 1389 سرريز شده و پس از آن با گذشت حدود 9 سال سرريز نشده است.
رييس اداره منابع آب نيكشهر در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: در طول سه ماه اخير و با ادامه بارندگي هاي پي در پي حدود 20 ميليون مترمكعب آب در پشت سدخيرآباد جمع آوري شده است.
فيض محمد بلوچي افزود: در اواخر سال گذشته حدود 6 ميليون و 300 هزار مترمكعب آب در پشت سدخيرآباد وجود داشت كه 2 ميليون و 600 هزار مترمكعب حجم رسوبات مرده و با در نظر گرفتن 2 و نيم ميليون مترمكعب تبخير سالانه فقط يك ميليون و 200 هزار مترمكعب حجم مفيد آب قابل بهره برداري بود كه شهر نيكشهر در شديدترين وضع آبي بسر مي برد.
وي بيان كرد: حجم ذخيره سازي اين سد 27 ميليون و 300 هزار مترمكعب است كه با افزوده شدن بيش از 20 ميليون مترمكعب شرايط آبي خوبي را براي استفاده شرب و كشاورزي رقم زده است.
وي گفت: حدود 2 ميليون و 600 هزار مكعب آب ديگر براي سرريز شدن سد نياز است و براساس پيش بيني و ادامه بارندگي ها در روزهاي آينده شاهد سرريز شدن آن خواهيم بود.
وي ادامه داد: با سر ريز شدن اين سد، قنات ها، چاهها و سفره هاي زيرزميني اين شهرستان سيراب مي شوند و اميدواريم 600 هكتار از زمين هاي كشاورزي پايين دست پس از سالها انتظار به زير كشت محصولات فصلي، باغي و گلخانه اي بروند و با آب اين سد مجددا احيا شوند.

** ساماندهي وضعيت پايين دست سدخيرآباد و انتقال آب با لوله نياز اساسي منطقه
فرماندار نيكشهر نيز در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: ساماندهي اوضاع پايين دست سدخيرآباد و انتقال آب با لوله به طول چهار كيلومتر از نيازهاي ضروري براي كاهش تنش آبي و هدر رفت آب است.
صاحب گل صالحي افزود: متاسفانه بعد از گذشت 9 سال از افتتاح اين سد كار ساماندهي آن انجام نشده است و بايد هر چه سريعتر انتقال آب با لوله تا بالادست چاههاي آب شرب شهر نيكشهر در منطقه زهك انجام شود.
وي گفت: هيچ راهي بجز انتقال آب درياي مكران (عمان) به مناطق شهري و روستايي اين شهرستان نداريم و بايد در نهايت به آب مطمئن و پايدار دريا مراجعه كنيم.
وي با ابراز خوشحالي از آبگيري سد خيرآباد و احتمال سرريز شدن آن افزود: خشكسالي خسارت سنگيني به بخش كشاورزي نيكشهر وارد و آب آشاميدني شهر نيكشهر را جيره بندي كرده است.
وي ادامه داد: خسارت خشكسالي سبب شده تا دسترنج دهها ساله كشاورزان به ويژه باغداران كاملا نابود شود و هزاران نفر شغل خود را از دست بدهند.
وي با بيان اينكه شهرستان نيكشهر هميشه با مشكلات بي آبي مواجه است، خاطرنشان كرد: ساخت آب شيرين كن وانتقال آب دريا مي تواند مشكلات تامين آب كشاورزي و آشاميدني اين شهرستان را در افق بلند مدت مرتفع كند.
وي گفت: با انتقال آب دريا هزاران شغل در زمينه كشاورزي و دام و طيور ايجاد مي شود و قابليت استقرار صنايع مختلف نيز به وجود خواهد آمد.
وي افزود: وقتي آب مطمئن وجود داشته باشد رغبت سرمايه گذاران براي حضور در مناطق محرومي نظير نيكشهر بيشتر مي شود و اين امر سبب توسعه و عمران اين مناطق خواهد شد.
فرماندار نيكشهر ادامه داد: اين شهرستان يكي از مناطق مستعد براي كشاورزي و گردشگري است كه انتقال آب دريا موجب رونق اقتصادي و پيشرفت بيشتر آن مي شود.
صالحي با بيان اينكه شهرستان نيكشهر از رودخانه هاي فصلي «شگيم، جسيس آهوران، تنگ سرحه، بنت، اسپكه، ملوران، ترادان و داروكان» برخوردار است، تصريح كرد: فقط سدخيرآباد با ظرفيت 27 ميليون مترمكعب در اين شهرستان ساخته شده است كه نقش مهمي را در تامين آب آشاميدني حدود چهار هزار مشترك آب با جمعيت 20 هزار نفر شهر نيكشهر دارد.
وي با بيان اينكه بندهاي آبخيزداري خاكي و بتني با اعتبارات خشكسالي در سال هاي گذشته در نيكشهر ساخته شده كه به دليل بارندگي ها تخريب و آسيب ديده اند، خاطرنشان كرد: اين سازه هاي آبخيزداري براي مرمت و بازسازي نيازمند اعتبارات و تعريف رديف بودجه اي هستند.
وي گفت: از مجموع 395 روستاي اين شهرستان بيش از 100 روستا با تانكر آبرساني مي شوند كه ناوگان آبرساني سيار اعتبارات لازم براي سوخت، تعمير و نگهداري تانكرها را ندارد.
وي بيان كرد: مطالعه براي ساخت سد بر روي رودخانه تنگ سرحه در محدوده بالادست روستاي غريب آباد اين شهرستان ضروري است.
فرماندار نيكشهر از مجلس و دولت خواست براي بخشودگي وام هاي كشاورزي اين منطقه تلاش هاي لازم را انجام دهند تا موجب دلگرمي بيشتر كشاورزان براي توليد شود.
وي از پيگيري نماينده چابهار براي حضور ميداني اعضاي كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي به سيستان وبلوچستان قدرداني و اظهار اميدواري كرد برخي از مشكلات بزودي مرتفع شود.

**پايان جيره بندي آب در نيكشهر با آبگيري سد خيرآباد
مدير آب و فاضلاب شهري نيكشهر با اشاره به آبگيري سد خيرآباد پس از حدود 9 سال گفت: بزودي پايان جيره بندي چند ساله آب را شاهد خواهيم بود.
سعيد ريگي افزود: دامنه كم آبي در شهر نيكشهر در سالهاي اخير روز به روز بيشتر شده بود و در صورت عدم بارندگي هاي اخير اين احتمال وجود داشت كه در شبانه روز فقط دقايقي آب در شبكه آبرساني جاري شود.
وي بيان كرد: آب آشاميدني شهر نيكشهر از پنج حلقه چاه رودخانه كشيك و پايين دست سدخيرآباد تامين مي شود و نياز است انتقال آب با لوله از سد تا بالادست اين چاهها اقدام شود تا شاهد آبدهي بيشتري باشيم.
مدير آب و فاضلاب شهري نيكشهر گفت: هم اينك وضعيت سد خيرآباد در بهترين شرايط آبي است و مي توان گفت تا چندين مدت نياز آبي چنداني نخواهيم داشت.
ريگي بر ساخت سيستم تصفيه آب، انتقال آب از سد خيرآباد به بالادست چاههاي آب آشاميدني، حفر چاههاي جديد و انتقال آب از درياي عمان تاكيد كرد.
وي ادامه داد: جيره بندي آب در طول حدود چهار سال اخير مشكلات و نارضايتي هاي بسياري بهمراه داشته به طوريكه در برخي از نقاط شهر به دليل كمبود آب توان تامين آب مورد نياز مردم را نداريم.
وي اظهار اميدواري كرد با سرريز شدن آب سد خيرآباد تا سالها مشكلات بي آبي در شهر نيكشهر وجود نداشته و رضايتمندي مردم را در پي داشته باشد.
به گزارش ايرنا، نيكشهر از شمال به شهرستان هاي ايرانشهر و دلگان، از شرق به شهرستان هاي قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان هاي كنارك و چابهار، ازغرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است.
شهرستان نيكشهر با 395 روستا، چهار بخش بنت، لاشار، آهوران و مركزي براساس سرشماري نفوس و مسكن آبان سال 1395 تعداد 141 هزار و 894 نفر جمعيت با 37 هزار و 207 خانوار در فاصله 510 كيلومتري جنوب زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان واقع شده است.
3043 **6081