۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۴
کد خبر: 83319789
۰ نفر
سد خیرآباد در آستانه سرریز شدن؛ نجات نیكشهر از خشكسالی

چابهار - ایرنا - رحمت الهی نیكشهر را از خشكسالی نجات داد و سد خیرآباد این شهرستان با حجم 27 میلیون و 300 هزار مترمكعب اكنون در اثر بارندگی ها و سیلاب های اخیر حدود 25 میلیون مترمكعب آبگیری شده و در آستانه سرریز شدن است.

به گزارش ایرنا، سد خیرآباد به منظور تامین آب آشامیدنی 50 ساله نیكشهر و 600 هكتار زمین های كشاورزی پایین دست نیكشهر بر روی رودخانه كشیك در زمان ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی كلنگ زنی و در سال 1388 با مجموع هزینه 175 میلیارد ریالی تكمیل و بهره برداری شده است.
این سد برای نخستین بار نیمه دوم بهمن 1389 سرریز شده و پس از آن با گذشت حدود 9 سال سرریز نشده است.
رییس اداره منابع آب نیكشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: در طول سه ماه اخیر و با ادامه بارندگی های پی در پی حدود 20 میلیون مترمكعب آب در پشت سدخیرآباد جمع آوری شده است.
فیض محمد بلوچی افزود: اواخر سال گذشته حدود 6 میلیون و 300 هزار مترمكعب آب پشت سدخیرآباد وجود داشت كه 2 میلیون و 600 هزار مترمكعب حجم رسوبات مرده و با در نظر گرفتن 2 و نیم میلیون مترمكعب تبخیر سالانه فقط یك میلیون و 200 هزار مترمكعب حجم مفید آب قابل بهره برداری بود كه شهر نیكشهر در شدیدترین وضع آبی به سر می برد.
وی بیان كرد: حجم ذخیره سازی این سد 27 میلیون و 300 هزار مترمكعب است كه با افزوده شدن بیش از 20 میلیون مترمكعب شرایط آبی خوبی را برای استفاده شرب و كشاورزی رقم زده است.
وی گفت: حدود 2 میلیون و 600 هزار مكعب آب دیگر برای سرریز شدن سد نیاز است و بر اساس پیش بینی و ادامه بارندگی ها در روزهای آینده شاهد سرریز شدن آن خواهیم بود.
وی ادامه داد: با سر ریز شدن این سد، قنات ها، چاه ها و سفره های زیرزمینی این شهرستان سیراب می شوند و امیدواریم 600 هكتار از زمین های كشاورزی پایین دست پس از سال ها انتظار به زیر كشت محصولات فصلی، باغی و گلخانه ای برود و با آب این سد دوباره احیا شود.

** ساماندهی وضعیت پایین دست سدخیرآباد و انتقال آب با لوله نیاز اساسی منطقه
فرماندار نیكشهر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: ساماندهی اوضاع پایین دست سدخیرآباد و انتقال آب با لوله به طول چهار كیلومتر از نیازهای ضروری برای كاهش تنش آبی و هدر رفت آب است.
صاحب گل صالحی افزود: متاسفانه بعد از گذشت 9 سال از افتتاح این سد كار ساماندهی آن انجام نشده است و باید هر چه سریعتر انتقال آب با لوله تا بالادست چاههای آب شرب شهر نیكشهر در منطقه زهك انجام شود.
وی گفت: هیچ راهی بجز انتقال آب دریای مكران (عمان) به مناطق شهری و روستایی این شهرستان نداریم و باید در نهایت به آب مطمئن و پایدار دریا مراجعه كنیم.
او با ابراز خوشحالی از آبگیری سد خیرآباد و احتمال سرریز شدن آن افزود: خشكسالی خسارت سنگینی به بخش كشاورزی نیكشهر وارد و آب آشامیدنی شهر نیكشهر را جیره بندی كرده است.
وی ادامه داد: خسارت خشكسالی سبب شده تا دسترنج دهها ساله كشاورزان به ویژه باغداران كاملا نابود شود و هزاران نفر شغل خود را از دست بدهند.
وی با بیان اینكه شهرستان نیكشهر همیشه با مشكلات بی آبی مواجه است، خاطرنشان كرد: ساخت آب شیرین كن وانتقال آب دریا می تواند مشكلات تامین آب كشاورزی و آشامیدنی این شهرستان را در افق بلند مدت مرتفع كند.
وی گفت: با انتقال آب دریا هزاران شغل در زمینه كشاورزی و دام و طیور ایجاد می شود و قابلیت استقرار صنایع مختلف نیز به وجود خواهد آمد.
وی افزود: وقتی آب مطمئن وجود داشته باشد رغبت سرمایه گذاران برای حضور در مناطق محرومی نظیر نیكشهر بیشتر می شود و این امر سبب توسعه و عمران این مناطق خواهد شد.
فرماندار نیكشهر ادامه داد: این شهرستان یكی از مناطق مستعد برای كشاورزی و گردشگری است كه انتقال آب دریا موجب رونق اقتصادی و پیشرفت بیشتر آن می شود.
صالحی با بیان اینكه شهرستان نیكشهر از رودخانه های فصلی «شگیم، جسیس آهوران، تنگ سرحه، بنت، اسپكه، ملوران، ترادان و داروكان» برخوردار است، تصریح كرد: فقط سدخیرآباد با ظرفیت 27 میلیون مترمكعب در این شهرستان ساخته شده است كه نقش مهمی را در تامین آب آشامیدنی حدود چهار هزار مشترك آب با جمعیت 20 هزار نفر شهر نیكشهر دارد.
وی با بیان اینكه بندهای آبخیزداری خاكی و بتنی با اعتبارات خشكسالی در سال های گذشته در نیكشهر ساخته شده كه به دلیل بارندگی ها تخریب و آسیب دیده اند، خاطرنشان كرد: این سازه های آبخیزداری برای مرمت و بازسازی نیازمند اعتبارات و تعریف ردیف بودجه ای هستند.
وی گفت: از مجموع 395 روستای این شهرستان بیش از 100 روستا با تانكر آبرسانی می شوند كه ناوگان آبرسانی سیار اعتبارات لازم برای سوخت، تعمیر و نگهداری تانكرها را ندارد.
وی بیان كرد: مطالعه برای ساخت سد بر روی رودخانه تنگ سرحه در محدوده بالادست روستای غریب آباد این شهرستان ضروری است.
فرماندار نیكشهر از مجلس و دولت خواست برای بخشودگی وام های كشاورزی این منطقه تلاش های لازم را انجام دهند تا موجب دلگرمی بیشتر كشاورزان برای تولید شود.
وی از پیگیری نماینده چابهار برای حضور میدانی اعضای كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به سیستان وبلوچستان قدردانی و اظهار امیدواری كرد برخی از مشكلات بزودی مرتفع شود.

**پایان جیره بندی آب در نیكشهر با آبگیری سد خیرآباد
مدیر آب و فاضلاب شهری نیكشهر با اشاره به آبگیری سد خیرآباد پس از حدود 9 سال گفت: بزودی پایان جیره بندی چند ساله آب را شاهد خواهیم بود.
سعید ریگی افزود: دامنه كم آبی در شهر نیكشهر در سالهای اخیر روز به روز بیشتر شده بود و در صورت عدم بارندگی های اخیر این احتمال وجود داشت كه در شبانه روز فقط دقایقی آب در شبكه آبرسانی جاری شود.
وی بیان كرد: آب آشامیدنی شهر نیكشهر از پنج حلقه چاه رودخانه كشیك و پایین دست سدخیرآباد تامین می شود و نیاز است انتقال آب با لوله از سد تا بالادست این چاهها اقدام شود تا شاهد آبدهی بیشتری باشیم.
مدیر آب و فاضلاب شهری نیكشهر گفت: هم اینك وضعیت سد خیرآباد در بهترین شرایط آبی است و می توان گفت تا چندین مدت نیاز آبی چندانی نخواهیم داشت.
ریگی بر ساخت سیستم تصفیه آب، انتقال آب از سد خیرآباد به بالادست چاههای آب آشامیدنی، حفر چاههای جدید و انتقال آب از دریای عمان تاكید كرد.
وی ادامه داد: جیره بندی آب در طول حدود چهار سال اخیر مشكلات و نارضایتی های بسیاری بهمراه داشته به طوریكه در برخی از نقاط شهر به دلیل كمبود آب توان تامین آب مورد نیاز مردم را نداریم.
وی اظهار امیدواری كرد با سرریز شدن آب سد خیرآباد تا سالها مشكلات بی آبی در شهر نیكشهر وجود نداشته و رضایتمندی مردم را در پی داشته باشد.
به گزارش ایرنا، نیكشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، از شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های كنارك و چابهار، ازغرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است.
شهرستان نیكشهر با 395 روستا، چهار بخش بنت، لاشار، آهوران و مركزی براساس سرشماری نفوس و مسكن آبان سال 1395 تعداد 141 هزار و 894 نفر جمعیت با 37 هزار و 207 خانوار در فاصله 510 كیلومتری جنوب زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
3043 **6081