روغن پايه گروه 2 براي اولين بار در كشور توسط پالايشگاه تبريز توليد شد

تبريز- ايرنا- مديرعامل شركت پالايش نفت تبريز گفت: پالايشگاه تبريز به عنوان صنعت پيشرو در حفظ و صيانت از محيط زيست با اجراي 15 طرح زيست محيطي گام بر مي دارد و موفق به توليد روغن پايه گروه 2 براي اولين بار در كشور شده است.

غلامرضا باقري ديزج روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: باقري روغن پايه گروه 2 بصورت كاتاليستي از محصول جانبي Iso offtest توليد و امكانات امتزاج روغن پايه توليدي با مواد افزودني در اين شركت به منظور توليد روغنهاي بنزيني و ديزلي با آخرين فناوري هاي روز فراهم شده و هرگونه فرمولاسيون قابل حصول مي باشد كه آزمايشگاه كنترل كيفي مجهز، پشتوانه محكمي بر آن خواهد بود.
وي اعلام كرد: اين شركت در راستاي انطباق با استانداردهاي ملي و بين المللي در حوزه محيط زيست و نيز مسئوليت اجتماعي، با اجراي پروژه هاي عمده و سرمايه گذاري هاي كلان بيش از 369 ميليون يورو ارزي و 406 ميليارد ريال، عملكرد شاخص و چشمگيري داشته است.
وي ادامه داد: از جمله اين پروژه ها مي توان به احداث واحد بنزين سازي جديد و تبديل واحد بنزين سازي قديم پالايشگاه با حركت ابتكاري مهندسين داخلي شركت به كاربري واحد آيزومريزاسيون اشاره كرد كه توانسته كل محصول بنزين توليدي شركت را به استاندارد يورو 5 ارتقا دهد.
باقري گفت: اين شركت با اجراي پروژه GHP قادر شده روزانه 2.8 تا 3 ميليون ليتر معادل 70 درصد ظرفيت طراحي واحد گازوئيل پاك منطبق با استاندارد يورو 5 ارائه كند كه با تكميل زيرساخت هاي مورد نياز و اجراي پروژه هاي مكمل نظير پروژهاي زيست محيطي استحصال گازهاي انتهايي (TGT) و برج هاي خنك كننده جديد شاهد كاركرد واحد با ظرفيت كامل طراحي خواهيم بود.
وي اظهار داشت: از ديگر پروژه هاي مهم زيست محيطي پالايشگاه تبريز مي توان به اجرا و بهره برداري واحد گرانولاسيون گوگرد به منظور توليد و عرضه گوگرد گرانولي جهت كاهش انتشار ريزگردها، اجرا و بهره برداري از پروژه بازيابي گازهاي ارسالي به فلر (FGR) در سال 95 در قالب كنوانسيون بين المللي CDMاشاره كرد.
مديرعامل شركت پالايش نفت تبريز افزود: اجراي پروژه بهينه سازي سيستم هواي فشرده و توليد و توزيع بخار پالايشگاه براي اولين بار در كشور توسط سازمان توسعه صنعتي ملل متحد UNIDO به عنوان Pilot در بين صنايع كشور و پروژه تفكيك لجن هاي نفتي- بيولوژيكي و آهكي از مهمترين پروژه هاي زيست محيطي اين شركت است.
وي اضافه كرد: اين شركت در راستاي اجراي بند ب ماده 192 قانون توسعه پنجم مبني بر نصب 'سيستم هاي پايش لحظه اي بر روي خروجي منابع ثابت' ، به عنوان يك شركت پيشرو و فراتر از الزامات قانوني، نسبت به احداث و بهره برداري از مركز پايش آنلاين اقدام كرده است.
وي همچنين گفت: شركت پالايش نفت تبريز در راستاي كاهش و يا حذف كامل نفت كوره و تبديل آن به محصولات كيفي سازگار با محيط زيست، اجراي طرح جامع ارتقاء كيفي محصولات خود را در برنامه دارد كه اين طرح، بزرگترين سرمايه گذاري در تاريخ پالايشگاه خواهد بود، اميد است با تأمين سرمايه مورد نياز بتوانيم پالايشگاه را به سطح پالايشگاه هاي روزآمد جهان ارتقا ‌دهيم.
مديرعامل شركت پالايش نفت تبريز در خصوص استاندارد گازوئيل نيز گفت: پالايشگاه تبريز با احداث واحد جديد گوگردزدايي از نفت گاز موفق شد كيفيت اين محصول را به استاندارد يورو 5 ارتقا دهد و هم اينك واحد مذكور با بيش از 60 درصد ظرفيت طراحي قادر است روزانه تا 3 ميليون ليتر گازوئيل با استاندارد مذكور توليد كند و با تكميل زيرساخت هاي مورد نياز شاهد كاركرد واحد با ظرفيت كامل طراحي خواهيم بود.
وي با تاكيد بر بهره گيري از تمام توان شركت براي مقابله با تحريم هاي ظالمانه امريكا گفت: بهره برداري از طرح توليد بنزين يورو 5 بدون نياز به واحد ايزومريزاسيون نشان داد كه تحريم ها موجب ايجاد خلاقيت در سازمان شده و حركت روبه تعالي شركت را متوقف نخواهد كرد، از طرفي ديگر راه اندازي واحد جديد گوگردزدايي نفت گاز بدون نياز به كارشناسان خارجي دليل محكمي بر توانائيهاي كارشناسان شركت است.
مديرعامل شركت پالايش نفت تبريز همچنين با اشاره به مزاياي حضور اين شركت در انجمن صنفي پالايشگاهي گفت: پالايش نفت تبريز يك شركت خصوصي است و منطقي به نظر مي رسد كه شركت هاي خصوصي داراي انجمن صنفي باشند كه بتوانند بصورت متحد و يكپارچه امور خود را پيگيري و به نتيجه برسانند.
وي يكي ديگر از مزاياي حضور در انجمن را جلوگيري از تكروي و اقدامات ناهماهنگ ابراز كرد و گفت: با عضويت در انجمن، همزمان با هماهنگي كامل با حاكميت و در كنار هم و با تعامل، خواسته ها و تقاضاهاي خود را پيگيري مي كنيم.
6120