۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
کد خبر 83319780
۰ نفر
فروش بی‌سابقه كتاب‌های مصور مكه مكرمه در حراج ساتبیز

تهران- ایرنا- دو عنوان كتاب مصور با تصاویر نادر و اولیه از مكه مكرمه در حراجی ساتبیز به ارزش 271 هزار و 16 دلار فروخته شد.

به گزارش روز یكشنبه شبكه خبری العربیه، «كریستین اسنوك هورخرونیه» شرق شناس هلندی این كتاب های مصور را تهیه كرده است. وی كه پس از گرویدن به اسلام، نام خود را به «عبد الغفار» تغییر داد، سال ها در مكه زندگی كرد و به مطالعه نحوه زندگی مردم این شهر پرداخت.
«ریچارد فاتورینی» متخصص ارشد كتاب و نسخ خطی در حراجی ساتبیز (Sotheby's) گفت: از فروش بی سابقه كتاب های مصور مكه و زائران در حراجی ساتبیز لندن، هیجان زده شدیم.
این دو جلد كتاب با دقت فراوان طی چند نسل حفظ شده بود و شركت كنندگان در حراجی از مشاهده این دو كتاب مصور برای اولین بار، به وجد آمدند تا جایی كه رقابتی سخت در مرحله فروش بالا گرفت و رقم نهایی 271 هزار و 16 دلار پیشنهاد شد.
در حالیكه برآوردهای اولیه، رقمی بین 102 هزار و 30 دلار تا 153 هزار و 44 دلار را نشان می داد.
هورخرونیه پس از بازگشت به هلند، بزرگ ترین مجموعه مصور از مكه را چاپ كرد و با انتشار آن، باب مطالعات تاریخی در مورد این شهر و جزئیات زندگی روزانه مردم آن را باز كرد.
این كتاب های مصور كه در آستانه مدرن شدن عربستان تهیه شده، برخی از ابتدایی ترین عكس های چاپ شده از مكه و زائران آن از بخش های مختلف جهان اسلام را به تصویر می كشد.
حراجی ساتبیز ركورد فروش اولین تصاویر از مكه مكرمه را داراست. «محمد صادق بی» عكاس مصری این تصاویر را در سال های 1880 و 1881 تهیه كرد كه در سال 1998، در حراجی ساتبیز لنن به قیمت یك میلیون و 660 هزار دلار فروخته شد.
ساتبیز نام و نشان تجاری یك حراج خانه چندملیتی در آمریكاست كه حراج آثار هنری، جواهرات و مجموعه های مختلف ارزشمند را برگزار می كند.
فراهنگ**9109**9157