پرونده مركز چشم پزشكی تابان قم در مرحله رسیدگی است

قم- ایرنا- رئیس سازمان نظام پزشكی قم گفت: در حال حاضر دفاعیات متهمان مركز چشم پزشكی تابان قم و نظرهای كارشناسی گرفته شده است و تا آخر هفته جاری پرونده ها تكمیل، كیفرخواست صادر و برای رسیدگی به هیات بدوی ارسال و رای صادر می شود.

به گزارش ایرنا، سید حسن عادلی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: 31 فروردین ماه امسال در یكی از اتاق های عمل مركز چشم پزشكی تابان، 11 عمل جراحی صورت گرفت كه هر 11 بیمار دچار عارضه عفونت چشمی شده اند.
وی اضافه كرد: نخستین شكایت از مركز چشم پزشكی تابان پنجم اردیبهشت ماه در سازمان نظام پزشكی قم به ثبت رسید و دادستان انتظامی هر سه اتاق عمل این مركز را تعطیل نمود.
وی خاطرنشان كرد: این مركز قبل از دستور دادستان انتظامی، اتاق های عمل را تعطیل نموده بود و هم اكنون پزشكان مركز عمل های اورژانسی را در بیمارستان كامكار عرب نیا انجام می دهند.
عادلی بیان كرد: بررسی های صورت گرفته نشان داد عفونت با یك میكروب فرصت طلب باعث آسیب به بیماران و كم بینایی یا نابینایی آن ها شده است كه پنج پرونده در دادسرای انتظامی نظام پزشكی تشكیل و سه پرونده نیز از سوی دادسرای عمومی برای كارشناسی به هیات بدوی سازمان نظام پزشكی ارسال شده است.
به گفته وی، پس از تشخیص این عفونت بیماران برای درمان به بیمارستان فارابی تهران اعزام شدند و در حال حاضر 2 تَن از بیماران نابینا و 9 تَن كم بینا شده اند و تاكنون تخلیه چشمی صورت نگرفته است.
وی افزود: مدتی طول می كشد تا آسیب دایمی در چشم مستقر و ممكن است شدت نابینایی فرد در چند ماه كم یا زیاد شود.
رئیس سازمان نظام پزشكی قم تاكید كرد: هنوز هیچ حكمی صادر نشده و پرونده در مرحله رسیدگی است كه بر اساس قوانین پس از صدور رای، شاكی و متشاكی می توانند اعتراض نمایند و روال رسیدگی ادامه یابد.
وی گفت: حكم خطاهای پزشكی بسته به تخلف انتظامی از تذكر شفاهی تا محرومیت از طبابت در طول عمر صادر می شود.
وی تصریح كرد: حساسیت ایجاد شده در استان به جاست و همه مسئولان قضایی، دانشگاه علوم پزشكی و استانی درگیر این مساله شده اند و امیدواریم پرونده به خوبی رسیدگی شود و حق بیماران ضایع نشود.
عادلی در ادامه گفت: خطای پزشكی اتفاق شایعی است، به طوری كه خطای پزشكی در كشور آمریكا سومین علت مرگ است.
وی افزود: هدف ما غیر از این كه حق بیماران ادا و حقوق آن ها پرداخت شود، شناسایی عوامل منجربه این آسیب و كاهش خطاهای مشابه است.
وی اضافه كرد: نحوه رسیدگی به این اتفاق باید به گونه ای باشد كه آسیب دیگری به سیستم بهداشتی و درمانی استان وارد نشده و اعتماد مردم به سیستم درمانی خدشه دار نشود.
عادلی با اشاره به این كه قم از نظر گردشگری سلامت، استان مهمی است، ادامه داد: مردم به خاطر اعتقادات از همه نقاط كشور و جهان تشیع برای درمان به قم مراجعه می كنند و این مساله به اعتبار و اقتصاد استان كمك می كند.
وی با بیان این كه برخورد باید به گونه ای باشد كه اعتبار استان و سیستم درمان خدشه دار نشود، خاطرنشان كرد: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی به دلیل ناهماهنگی های به وجودآمده در این مساله ضعیف عمل كرد، ولی اقدام های پیشگیرانه در مركز چشم پزشكی تابان برای جلوگیری از آسیب های احتمالی بعدی به موقع انجام شد.
رئیس سازمان نظام پزشكی قم با بیان این كه كلینیك چشم پزشكی تابان سال هاست در حال فعالیت است، گفت: به طور حتم عمل های چشم عوارض مختلفی از جمله عفونت دارد و عوامل زیادی نیز در ایجاد عفونت پس از عمل نقش دارند كه بر اساس تحقیقات علمی اتاق عمل دارای بیشترین نقش در این زمینه است و این مساله به طور جدی از سوی كارشناسان در حال بررسی می باشد.
/2085/ 1175