۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۰
کد خبر: 83319743
۰ نفر
فرماندار: شرايط  نگهداري آثار تاريخي ري مطلوب نيست

شهرري- ايرنا- فرماندار ويژه شهرستان ري گفت: آثار تاريخي اين شهرستان به حاشيه رانده شده و اين ظرفيت عظيم و نگين درخشان پايتخت مغفول مانده و بايد رسيدگي بيشتري شود.

به گزارش ايرنا، هدايت الله جمالي پور روز يكشنبه در جلسه شوراي فرهنگ عمومي شهرستان ري اظهار داشت: آثار باستاني و ميراث فرهنگي شناسنامه هر كشوري محسوب مي شوند و آثار باستاني است كه قدمت، تاريخچه و تمدن هر سرزميني را مشخص مي كند، پس حفاظت و حراست از آنها امري ضروري است.
وي تصريح كرد: وضعيت آثار تاريخي جنوب پايتخت نسبت به 50 سال گذشته متفاوت است و آثاري همچون برج نقاره خانه و چشمه علي از سرمايه هاي بزرگ كشور محسوب مي شوند كه در شرايط مناسبي به سر نمي برند.
فرماندار شهرستان ري تصريح كرد: در حالي كه بسياري از باستان شناسان خارجي آرزو دارند كه آثار ري را از نزديك بازديد كنند، ولي بعد از سفر به اين منطقه از نحوه احيا و مرمت اين آثار نااميد مي شوند.
وي افزود: پژوهشكده هاي تاريخي و فرهنگي بايد در زمينه آثار تاريخي و فرهنگي ري بايد به صورت كاربردي وارد عمل شوند و فعاليت هاي پژوهشي بيشتري انجام دهند.
جمالي پور در ادامه گفت: متاسفانه مديريت شهري ري نيز به خوبي طراحي نشده و اين شهر با قدمتي هشت هزار ساله بايد بر اساس مدلي تاريخي و باستاني شهرسازي شود كه اين مهم انجام نشده است.
به گزارش ايرنا، شهرستان ري با 198 اثر باستاني به لحاظ موقعيت جغرافيايي در ناحيه دشت قرار گرفته و كوه بي بي شهربانو و آراد به عنوان مظهر استواري و تپه چشمه علي يكي از قديمي ترين آثار باستاني شهرري به عنوان شاخص در علم باستان شناسي در زمينه گردشگري از اهميت بالايي برخوردار است.
1970/6003