شیوه های ارتباطی نقش موثری در روند توسعه اردكان دارد

یزد - ایرنا - سرپرست فرمانداری اردكان با بیان اینكه ارتباطات نقش موثری در روند توسعه اجتماعی دارد، گفت: برای انجام امور مربوط به برنامه ریزی و توسعه نیازمند، ارتقا سیستم های ارتباطی و مخابراتی در شهرستان هستیم.

به گزارش ایرنا علیرضا جدیدی اردكانی روز یكشنبه در تجلیل از رئیس اداره مخابرات شهرستان كه به مناسبت هفته ارتباطات برگزار شد، اظهار داشت: تحولات شگفت‌ انگیزی به مدد فناوری‌ ارتباطی در جامعه رخ داده است.
وی ادامه داد: فناوری جهان و كشورها را كوچك و انسان‌ها را به هم نزدیك ‌كرد، به نحوی كه امكان برقراری ارتباط همگانی در هرجا و در هر زمانی فراهم است.
جدیدی اردكانی اضافه كرد: شاید تا چند سال قبل، بزرگداشت روز جهانی ارتباطات بدان حد كه امروز با اهمیت شمرده می‌شود مهم نبود، و ارتباطات آن قدر كه امروز نقش استراتژیك دارد، حساس به نظر نمی‌رسید.
سرپرست فرمانداری اردكان تصریح كرد: ارتباطات و شبكه‌های ارتباطی، در آن سال‌ها هنوز به اندازه امروز در جامعه و زندگی ما رسوخ نكرده بود.
همچنین رئیس اداره مخابرات اردكان اظهار كرد: از 22 بهمن سال 1397 تا 27 اردیبهشت سال 1398 ، 19 پروژه مخابراتی با 21 هزار و 930 میلیون ریال هزینه به بهره برداری رسید.
حسین میرزاده اضافه كرد: از این تعداد 15 پروژه مربوط به تلفن همراه و چهار مورد نیز مربوط به تلفن ثابت است .
به گفته وی این شهرستان تحت پوشش شبكه چهار جی است و روستاهای خرانق، ساغند،‌ شهرك حمل و نقل كامیونداران و شهرك ریحانه نبی به تلفن ثابت مجهز است .
وی ادامه داد:‌ امسال مخابرات در نظر دارد، پروژه اف. تی و اچ(FTH) را در منطقه تجاری شهرستان به روز رسانی كند .
در این مراسم با اهدا لوح سپاس از رئیس مخابرات اردكان تجلیل شد .
همچنین مسئولان از واحدهای مختلف این اداره بازدید كردند و در جریان خدمات رسانی و فعالیت كاركنان آن قرار گرفتند.
سابقه راه اندازی اولین خط تلفن در اردكان به 43 سال قبل می رسد كه با پنج خط تلفن مغناطیسی تك سیم شروع به كار كرد.
این تعداد بعدا به 100 شماره افزایش یافت و سپس تا سال 1352 به 300 شماره تلفن تك سیم رسید.
در زمان پیروزی انقلاب 600 شماره تلفن در اردكان مشغول كار بود.
اولین توسعه خودكار در سال 1361 با نصب مركز تلفن 2 هزار شماره های انجام شد.
سال های بعد توسعه ها به نحو چشمگیری افزایش یافت كه هم اكنون در مركز شهرستان 16 هزار و 100 شماره تلفن دیجیتال مشغول كار است.
نصب سوئچ 3400 شماره دیجیتال در احمدآباد و ترك آباد و نصب 13 مركز تلفن خودكار در روستاها، تحت پوشش قرار گرفتن روستاهای بالای چهار خانوار، واگذاری هفت هزار و 630 شماره تلفن همراه بخشی از فعالیت های مخابراتی اردكان اعلام شد.
همچنین بهره برداری از سه سایت دیتا جهت دسترسی به شبكه های اطلاع رسانی ملی و بین المللی و اجرای فیبر نوری و بهره برداری از آن، نصب 172 شماره تلفن همگانی از جمله فعالیت های مخابرات اردكان گزارش شد.
مركز شهرستان 98 هزار نفری اردكان در 60 كیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.
7544/ 2047/