معاون سازمان برنامه و بودجه: مقاومت مدنظر رهبری باید عملیاتی شود

بیرجند - ایرنا - معاون توسعه منابع انسانی و هماهنگی استان های سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به محدودیت منابع مالی در سال جدید و مضاعف شدن فشارهای بیرونی، همه باید در كنار هم با عزم ملی و قاطعیت مقاومتی را كه مقام معظم رهبری از همه انتظار دارند، عملیاتی كنیم.

به گزارش ایرنا، زهرا اربابی روز یكشنبه در آیین تكریم و معارفه روسای پیشین و جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی گفت: همه باید بدانیم و بتوانیم شرایط بحرانی را مدیریت كنیم كه مستلزم هوشمندی، نوآوری و خلاقیت است تا بتوان شرایط نامطمئن را مدیریت كرد.
وی ضمن قدردانی از نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به خراسان جنوبی افزود: رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور نیز به این استان نگاه ویژه دارد و در سفری كه سال گذشته به خراسان جنوبی داشت، برنامه ویژه و خاصی را با تامین اعتبار برای استان در نظر گرفته است.
معاون توسعه منابع انسانی و هماهنگی استان های سازمان برنامه و بودجه گفت: انتظار از مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز پیگیری بیشتر مصوبات سفر آقای نوبخت به خراسان جنوبی است.
وی با تاكید بر اینكه باید از نقاط قوت، فرصت ها و استعداد برای توسعه استان نهایت بهره را گرفت افزود: این مهم توجه ویژه همه مدیران را می طلبد.
اربابی بیان كرد: ذخایر معدنی، فرصت های گردشگری، محصولات راهبردی كشاورزی، مرز مشترك (با افغانستان)، وجود چهار بازارچه مرزی و صنایع دستی فرصت هایی است كه در خراسان جنوبی می تواند مبنای توسعه باشد.
وی با اشاره به پتانسیل انرژی های نو در خراسان جنوبی اظهار داشت: این قابلیت بالقوه می تواند با برنامه ریزی به بالفعل تبدیل شود.
معاون توسعه منابع انسانی و هماهنگی استان های سازمان برنامه و بودجه، نیروی تحصیلكرده و جوان در خراسان جنوبی را ظرفیت دیگر دانست و گفت: سابقه خراسان جنوبی غنی از علم و دانش است و همواره استان های همجوار نیز از این مهم بهره برده اند.
وی افزود: پتانسیل های بالقوه وقتی بالفعل شوند، منجر به كاهش نرخ بیكاری خواهند شد همچنین ارزش تولید ناخالص استان با این موضوع ارتقا می یابد و از همه مهمتر می تواند در ارزش افزوده بخش كشاورزی رونق ایجاد كند.
اربابی یادآور شد: در حال حاضر بیشتر ارزش افزوده استان خراسان جنوبی در بخش خدمات است اما با توجه به صنعت بسته بندی و صنایع تبدیلی و فرآوری این ارزش افزوده در زمینه محصولات مختلف می تواند ارتقا یابد.
وی با اشاره به نقاط ضعف در شبكه های حمل و نقل، زیربناهای تاسیساتی، راه ها و منابع آبی استان بیان كرد: اثر كمرنگ بنگاه های اقتصادی بزرگ در استان دیده می شود كه نیاز به تلاش بیشتر دارد.
معاون توسعه منابع انسانی و هماهنگی استان های سازمان برنامه و بودجه گفت: حضور بنگاه های كلان اقتصادی و هلدینگ های اقتصادی بزرگ در استان می تواند اتكا به منابع دولت را كم كند.
وی گفت: در سند توسعه خراسان جنوبی چشم اندازی تعریف شده كه قطعا با توجه به برنامه ها نیاز به هم افزایی همه مدیران دستگاه های اجرایی و پوشش و تلاش بیش از اندازه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان دارد كه در كنار سایر مدیران بتوانند به محقق شدن برنامه های توسعه كمك كنند.
اربابی تصریح كرد: وجود استعدادها، توانمندی و پتانسیل های اقتصادی به تنهایی موجب توسعه نمی شود لذا این مدیران هستند كه در استان ها باید با تلاش، جدیت و عزم به اجرایی شدن برنامه ها كمك كنند.
وی گفت: مردم این استان فرهنگ اولویت بخشی به منابع را دارند و علاوه بر رعایت انضباط مالی، صرفه و صلاحی كه باید در دستور كار هر مدیر باشد در فرهنگ مردم این استان رسوخ كرده است.
وی افزود: باید این مسئله مورد توجه همه مدیران قرار گیرد چرا كه مدیریت موثر در شرایط سخت خود را نشان می دهد.
اربابی ضمن تقدیر از تلاش های محمدهادی آرین در ایجاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی و احیای مجدد آن گفت: وی بنا به تقاضای شخصی در ستاد حضور خواهند داشت كه امید است با توان مدیریتی در پست های بالاتر همچنان به عنوان سفیری از خراسان جنوبی برنامه ها و پروژه های استان را دنبال كنند.
وی با اشاره به انتخاب مجید پورعیسی به عنوان رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی افزود: وی از مدیران باتجربه و باسابقه سازمان برنامه و بودجه هستند كه انتظار می رود مطابق برنامه های ارایه و تجربه های كسب شده به عنوان بازوی اجرایی با همه توان و استفاده از مشاركت مدیران و خرد جمعی، برنامه های توسعه استان پیش برود.
معاون سازمان برنامه و بودجه كشور بر پیگیری بیشتر بسته توسعه استان كه توسط محمدباقر نوبخت رئیس این سازمان تعریف شده است، تاكید كرد و گفت: اعتماد به بدنه كارشناسی از راه های موفقیت یك مدیر است.
9893*3028