۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
کد خبر 83319735
۰ نفر
قربانیان نادیده گرفتن قوانین دریا

رشت - ایرنا - آغاز روزهای گرم سال و نزدیك شدن به فصل تابستان، زمینه ساز حضور مسافران بسیاری در استان های شمالی است تا از دریا به عنوان یكی از جاذبه های گردشگری طبیعی استفاده كنند اما ضرورت آشنایی با قوانین، موضوعی است كه كمتر مورد توجه قرار می گیرد.

چشم هایش دور شدن عزیزش را از ساحل نظاره گر است؛ اما تنها كاری كه از دستش بر می آید فریاد زدن و بی تابیست كه همراه با موج های دریا بر چهره اش موج می زند؛ ساعت ها پس از دور شدنش هنوز می توان انتظار ، امید واهی و بی قراری و نجوایی كه كاش زنده بازگردد را شنید؛ اما آنچه به ساحل باز می گردد، تنها جسدی است كه تیر خلاص را بر همه امید ها می زند.
این حكایت ، قصه پرغصه ایست كه گاه و بی گاه مسافران و یا حتی برخی وقت ها بومیان این استان به دلیل بی توجهی به هشدارها و به طور معمول در فصل تابستان شاهد آن هستند؛ همان دریایی كه شاید برای دیدن و به آرامش رسیدن در كنار آن هزاران كیلومتر طی می كنی، ولی با سهل انگاری می تواند حلاوت سفر را تلخ كند.

** دریا می تواند بهترین خاطرات را رقم بزند اگر ...
دریا نیز دارای قوانینی است كه اگر رعایت شود، آرامش بخش ، انرژی زا و نشاط آفرین است.
بر اساس آمار، تقریبا تمامی غرق شدگان در محدوده های خطرآفرین یعنی خارج از طرح های سالم سازی شنا می كرده اند اما به دلیل طول نوار ساحلی امكان حضور نجات غریق و امكانات در جای جای ساحل وجود ندارد؛ اگرچه پرداخت دستمزد ناجیان غریق نیز همواره با مشكلات و تاخیرهایی روبرو بوده كه انگیزه آنان را برای حضور در طرح های سالم سازی ممكن است كمرنگ كند.
گیلان یكی از سه استان شمالی است كه در حاشیه دریای خزر قرار گرفته و از نوار ساحلی استان با حدود 274 كیلومتر از رودسر تا بندر آستارا ( شرقی ترین نقطه تا غربی ترین نقطه استان) امتداد دارد و محدوده جغرافیایی 9 شهرستان از 16 شهرستان گیلان را در بر می گیرد.
استاندار گیلان فروردین ماه سال جاری در جلسه ستاد ساماندهی سواحل، بمنظور پوشش بیشتری از نقاط ساحلی، از واگذاری مناطق جدیدی در راستای ساماندهی سواحل به بخش خصوصی خبر داد و گفت: باید اهتمام داشته باشیم تا این نقاط تا تابستان امسال راه اندازی شوند.
مصطفی سالاری با تاكید بر اینكه این واگذاری ها به منظور ایجاد امكانات اولیه و به صفر رساندن و یا كاهش حداكثری غریق ، درآمد زایی و اشتغالزایی انجام می شود، افزود: در صورتی كه كار به درستی انجام شود و نقاط خطرآفرین دارای متولی بخش خصوصی باشند ، غریق را می توانیم به صفر برسانیم.
وی با بیان اینكه می توان 70 تا 80 نقطه از سواحل گیلان را به بخش خصوصی واگذار كرد، اظهار داشت: متقاضیان بخش خصوصی بایستی الزاماتی همچون سرویس بهداشتی ، دوش ، نجات غریق و عدم استفاده از مصالح ساختمانی را در سازه هایشان و قابل حمل و سازگار بودن با طبیعت را رعایت كنند و ما برای آنها مسائل زیرساختی را انجام می دهیم.
به گفته سالاری ، با واگذاری نقاط جدید طرح های سالمسازی به بخش خصوصی، علاوه بر افزایش رفاه و خدمات به استفاده كنندگان از سواحل و ارتقای ایمنی آنان، اشتغال و در آمد ایجاد كنیم.
در روزهای پایانی اردیبهشت ماه جاری نیز شیوه‌نامه ساماندهی و بهره‌برداری از سواحل و شناگاه‌ های گیلان در مجمع مشترك ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد امنیت سرمایه‌گذاری استان تصویب شد.
به گفته سالاری استاندار گیلان، جلوگیری از آسیب به محیط زیست از اهداف ساماندهی سواحل استان است و با فراخوان پیش‌بینی شده، این عرصه‌ها با مدت زمانی معین به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تحت ضوابط تعیین شده و الزامات زیست محیطی واگذار می‌شوند.

** 35 طرح سالم سازی دریا و 68 شناگاه در گیلان
مدیركل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان و دبیر ستاد ساماندهی سواحل و تفرجگاه های گیلان نیز به ایرنا گفت: در حال حاضر تعداد طرح های سالم سازی به 35 طرح و 68 شناگاه در استان رسیده است.
منا ابروفراخ تصریح كرد: برای اینكه طرح های سالم سازی در تمام فصول سال برای بهره برداری آماده باشند، به دستور استاندار شیوه نامه ساماندهی شناگاه ها تدوین شده كه بدنبال طرح های نوین گردشگری ساحلی و طرح های الگویی جدیدیست تا علاوه بر ایجاد ظرفیت سرمایه گذاری جدید ، زمینه ظرفیت گردشگری را برای طول سال مهیا سازد.
وی بدون ارائه زمانی مشخص بیان كرد: با توجه به بازگشایی طرح های سالم سازی دریا به طور رسمی از خردادماه براساس دستور العمل ستاد ساماندهی سواحل كشور و نیز پیش بینی حضور مسافران و گردشگران به ویژه در نوار ساحلی استان، ستاد ساماندهی سواحل همچون سال های گذشته اقدام به برگزاری جلسات مختلف هماهنگی در شهرستان های ساحلی با رئیسان دستگاه های اجرایی ذیربط سواحل و رئیسان كمیته های 9 گانه سواحل به منظور آمادگی جهت بازگشایی طرح ها و ارائه خدمات مطلوب به مسافران كرده است.
به گفته ابروفراخ، اداره كل ورزش و جوانان استان به عنوان رئیس كمیته پیشگیری از تلفات انسانی در حوزه سواحل بر اساس دستور العمل ستاد سواحل كشور و به منظور تامین ناجی غریق برای طرح های سالم سازی و نقاط خطرآفرین، دوره های آمادگی جسمانی و دوره های آموزشی برای ناجیان متقاضی برگزار كرده ضمن آنكه به اجرای برنامه های جنگ شادی، تئاتر، جشنواره مجسمه سازی با شن، نقاشی، خطاطی و سایر برنامه های فرهنگی در طرح های سالم سازی به منظور ایجاد نشاط و كاهش آسیب های اجتماعی در حوزه استان اقدام می شود.
وی علت غرق شدگی را در برخی نقاط خطرآفرین زیست شناسی دریای خزر و آشنایی نداشتن افراد به فنون شنا در دریا ، توجه نكردن به هشدارهای رسانه ها برای استفاده نكردن از نقاط خطرآفرین و همچنین عدم استفاده از طرح های سالم سازی پیش بینی شده عنوان و خاطرنشان كرد: اهتمام داریم با اطلاع رسانی و تبیین خطرات موجود در نقاط خطرآفرین و معرفی طرح های سالم سازی و امكانات موجود از طریق رسانه ها، از غرق شدگی پیشگیری كنیم.
ابروفراخ ادامه داد: در همین راستا ، نصب تابلوهای هشداردهنده شنا ممنوع همراه با تصویر و دیگر علائم هشدار دهنده در نقاط خطرآفرین استان توسط دستگاه های مربوطه از اقداماتی بوده كه انجام شده است.

** لزوم توجه به زیست شناسی دریای خزر برای شنا
زیست شناسی (اكولوژی) دریای خزر، شرایطی خاص دارد كه بلد بودن فنون شنا در دریا را امری ناگزیر ساخته به نحوی كه دریای خزر ، موج هایی شكافنده دارد و این، از مخاطرات دائمی آن است كه البته در شرایط آب و هوایی نامساعد و ناپایداری های جوی، قوی تر می شود.
كارشناسان معتقدند یكی از بهترین راه ها برای شنا در خزر، شنا به موازات ساحل است ضمن آنكه تأكید شده علاوه بر خطر شكستگی گردن یا وارد آمدن ضربه به سر در صورت شیرجه در آب های كم عمق، غرق شدگی در آب‌های عمیق خزر نیز افراد تازه كار را تهدید می كند.

** تشخیص سلامت شناگاه ها با پرچم های آبی و زرد
برخی شناگاه های كشور به دلیل وجود آلودگی های میكروبی، وضعیت مناسبی نداشته و از ضوابط شناگاه های سالم برخوردار نیستند. در این راستا پس از پایش مناطق، طرح اهتزاز پرچم های زرد و آبی در شناگاه ها مطرح شد كه بر این اساس؛ پرچم های آبی در شناگاه های سالم برافراشته شده و برای شناگاه های آلوده از پرچم زرد استفاده می شود.
با توجه به اینكه استان های شمالی یكی از قطب های گردشگری كشور محسوب می شوند، اجرای این طرح برای مردم و گردشگران در راستای افزایش انگیزه و تشویق در جهت سالم نگه داشتن محیط زیست مناطق و بویژه سواحل برای رسیدن نقاط زرد به نقطه آبی ، بسیار مهم است.
گیلان به دلیل دارا بودن مواهب الهی همچون جنگل و دریا و تالاب ها و همچنین جاذبه های تاریخی و گردشگری ، همواره به عنوان یكی از قطب های گردشگری كشور در ایام سفرهای نوروزی و تابستانی مورد توجه گردشگران و از مقاصد سفر مسافران است.
سال 96 در استان گیلان، 19 شناگاه مورد پایش قرار گرفت كه از این تعداد 13 شناگاه پرچم آبی، سه شناگاه زرد دریافت كرد و سه شناگاه نیز در شرایط به نسبت مناسب قرار داشت.
همچنین به گفته معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در دومین كنگره ملی پیشگیری از غرق شدگی كه تیرماه سال گذشته در دهكده ساحلی بندرانزلی برگزار شد؛ بالاترین آمار غرق شدگی، مربوط به استان خوزستان و كمترین آمار، مربوط به گیلان است.
7296/2007