۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
کد خبر 83319733
۰ نفر
قربانيان ناديده گرفتن قوانين دريا

رشت - ايرنا - آغاز روزهاي گرم سال و نزديك شدن به فصل تابستان، زمينه ساز حضور مسافران بسياري در استان هاي شمالي است تا از دريا به عنوان يكي از جاذبه هاي گردشگري طبيعي استفاده كنند اما ضرورت آشنايي با قوانين، موضوعي است كه كمتر مورد توجه قرار مي گيرد.

چشم هايش دور شدن عزيزش را از ساحل نظاره گر است؛ اما تنها كاري كه از دستش بر مي آيد فرياد زدن و بي تابيست كه همراه با موج هاي دريا بر چهره اش موج مي زند؛ ساعت ها پس از دور شدنش هنوز مي توان انتظار ، اميد واهي و بي قراري و نجوايي كه كاش زنده بازگردد را شنيد؛ اما آنچه به ساحل باز مي گردد، تنها جسدي است كه تير خلاص را بر همه اميد ها مي زند.
اين حكايت ، قصه پرغصه ايست كه گاه و بي گاه مسافران و يا حتي برخي وقت ها بوميان اين استان به دليل بي توجهي به هشدارها و به طور معمول در فصل تابستان شاهد آن هستند؛ همان دريايي كه شايد براي ديدن و به آرامش رسيدن در كنار آن هزاران كيلومتر طي مي كني، ولي با سهل انگاري مي تواند حلاوت سفر را تلخ كند.

** دريا مي تواند بهترين خاطرات را رقم بزند اگر ...
دريا نيز داراي قوانيني است كه اگر رعايت شود، آرامش بخش ، انرژي زا و نشاط آفرين است.
بر اساس آمار، تقريبا تمامي غرق شدگان در محدوده هاي خطرآفرين يعني خارج از طرح هاي سالم سازي شنا مي كرده اند اما به دليل طول نوار ساحلي امكان حضور نجات غريق و امكانات در جاي جاي ساحل وجود ندارد؛ اگرچه پرداخت دستمزد ناجيان غريق نيز همواره با مشكلات و تاخيرهايي روبرو بوده كه انگيزه آنان را براي حضور در طرح هاي سالم سازي ممكن است كمرنگ كند.
گيلان يكي از سه استان شمالي است كه در حاشيه درياي خزر قرار گرفته و از نوار ساحلي استان با حدود 274 كيلومتر از رودسر تا بندر آستارا ( شرقي ترين نقطه تا غربي ترين نقطه استان) امتداد دارد و محدوده جغرافيايي 9 شهرستان از 16 شهرستان گيلان را در بر مي گيرد.
استاندار گيلان فروردين ماه سال جاري در جلسه ستاد ساماندهي سواحل، بمنظور پوشش بيشتري از نقاط ساحلي، از واگذاري مناطق جديدي در راستاي ساماندهي سواحل به بخش خصوصي خبر داد و گفت: بايد اهتمام داشته باشيم تا اين نقاط تا تابستان امسال راه اندازي شوند.
مصطفي سالاري با تاكيد بر اينكه اين واگذاري ها به منظور ايجاد امكانات اوليه و به صفر رساندن و يا كاهش حداكثري غريق ، درآمد زايي و اشتغالزايي انجام مي شود، افزود: در صورتي كه كار به درستي انجام شود و نقاط خطرآفرين داراي متولي بخش خصوصي باشند ، غريق را مي توانيم به صفر برسانيم.
وي با بيان اينكه مي توان 70 تا 80 نقطه از سواحل گيلان را به بخش خصوصي واگذار كرد، اظهار داشت: متقاضيان بخش خصوصي بايستي الزاماتي همچون سرويس بهداشتي ، دوش ، نجات غريق و عدم استفاده از مصالح ساختماني را در سازه هايشان و قابل حمل و سازگار بودن با طبيعت را رعايت كنند و ما براي آنها مسائل زيرساختي را انجام مي دهيم.
به گفته سالاري ، با واگذاري نقاط جديد طرح هاي سالمسازي به بخش خصوصي، علاوه بر افزايش رفاه و خدمات به استفاده كنندگان از سواحل و ارتقاي ايمني آنان، اشتغال و در آمد ايجاد كنيم.
در روزهاي پاياني ارديبهشت ماه جاري نيز شيوه‌نامه ساماندهي و بهره‌برداري از سواحل و شناگاه‌ هاي گيلان در مجمع مشترك ستاد اقتصاد مقاومتي و ستاد امنيت سرمايه‌گذاري استان تصويب شد.
به گفته سالاري استاندار گيلان، جلوگيري از آسيب به محيط زيست از اهداف ساماندهي سواحل استان است و با فراخوان پيش‌بيني شده، اين عرصه‌ها با مدت زماني معين به سرمايه‌گذاران بخش خصوصي تحت ضوابط تعيين شده و الزامات زيست محيطي واگذار مي‌شوند.

** 35 طرح سالم سازي دريا و 68 شناگاه در گيلان
مديركل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري گيلان و دبير ستاد ساماندهي سواحل و تفرجگاه هاي گيلان نيز به ايرنا گفت: در حال حاضر تعداد طرح هاي سالم سازي به 35 طرح و 68 شناگاه در استان رسيده است.
منا ابروفراخ تصريح كرد: براي اينكه طرح هاي سالم سازي در تمام فصول سال براي بهره برداري آماده باشند، به دستور استاندار شيوه نامه ساماندهي شناگاه ها تدوين شده كه بدنبال طرح هاي نوين گردشگري ساحلي و طرح هاي الگويي جديديست تا علاوه بر ايجاد ظرفيت سرمايه گذاري جديد ، زمينه ظرفيت گردشگري را براي طول سال مهيا سازد.
وي بدون ارائه زماني مشخص بيان كرد: با توجه به بازگشايي طرح هاي سالم سازي دريا به طور رسمي از خردادماه براساس دستور العمل ستاد ساماندهي سواحل كشور و نيز پيش بيني حضور مسافران و گردشگران به ويژه در نوار ساحلي استان، ستاد ساماندهي سواحل همچون سال هاي گذشته اقدام به برگزاري جلسات مختلف هماهنگي در شهرستان هاي ساحلي با رئيسان دستگاه هاي اجرايي ذيربط سواحل و رئيسان كميته هاي 9 گانه سواحل به منظور آمادگي جهت بازگشايي طرح ها و ارائه خدمات مطلوب به مسافران كرده است.
به گفته ابروفراخ، اداره كل ورزش و جوانان استان به عنوان رئيس كميته پيشگيري از تلفات انساني در حوزه سواحل بر اساس دستور العمل ستاد سواحل كشور و به منظور تامين ناجي غريق براي طرح هاي سالم سازي و نقاط خطرآفرين، دوره هاي آمادگي جسماني و دوره هاي آموزشي براي ناجيان متقاضي برگزار كرده ضمن آنكه به اجراي برنامه هاي جنگ شادي، تئاتر، جشنواره مجسمه سازي با شن، نقاشي، خطاطي و ساير برنامه هاي فرهنگي در طرح هاي سالم سازي به منظور ايجاد نشاط و كاهش آسيب هاي اجتماعي در حوزه استان اقدام مي شود.
وي علت غرق شدگي را در برخي نقاط خطرآفرين زيست شناسي درياي خزر و آشنايي نداشتن افراد به فنون شنا در دريا ، توجه نكردن به هشدارهاي رسانه ها براي استفاده نكردن از نقاط خطرآفرين و همچنين عدم استفاده از طرح هاي سالم سازي پيش بيني شده عنوان و خاطرنشان كرد: اهتمام داريم با اطلاع رساني و تبيين خطرات موجود در نقاط خطرآفرين و معرفي طرح هاي سالم سازي و امكانات موجود از طريق رسانه ها، از غرق شدگي پيشگيري كنيم.
ابروفراخ ادامه داد: در همين راستا ، نصب تابلوهاي هشداردهنده شنا ممنوع همراه با تصوير و ديگر علائم هشدار دهنده در نقاط خطرآفرين استان توسط دستگاه هاي مربوطه از اقداماتي بوده كه انجام شده است.

** لزوم توجه به زيست شناسي درياي خزر براي شنا
زيست شناسي (اكولوژي) درياي خزر، شرايطي خاص دارد كه بلد بودن فنون شنا در دريا را امري ناگزير ساخته به نحوي كه درياي خزر ، موج هايي شكافنده دارد و اين، از مخاطرات دائمي آن است كه البته در شرايط آب و هوايي نامساعد و ناپايداري هاي جوي، قوي تر مي شود.
كارشناسان معتقدند يكي از بهترين راه ها براي شنا در خزر، شنا به موازات ساحل است ضمن آنكه تأكيد شده علاوه بر خطر شكستگي گردن يا وارد آمدن ضربه به سر در صورت شيرجه در آب هاي كم عمق، غرق شدگي در آب‌هاي عميق خزر نيز افراد تازه كار را تهديد مي كند.

** تشخيص سلامت شناگاه ها با پرچم هاي آبي و زرد
برخي شناگاه هاي كشور به دليل وجود آلودگي هاي ميكروبي، وضعيت مناسبي نداشته و از ضوابط شناگاه هاي سالم برخوردار نيستند. در اين راستا پس از پايش مناطق، طرح اهتزاز پرچم هاي زرد و آبي در شناگاه ها مطرح شد كه بر اين اساس؛ پرچم هاي آبي در شناگاه هاي سالم برافراشته شده و براي شناگاه هاي آلوده از پرچم زرد استفاده مي شود.
با توجه به اينكه استان هاي شمالي يكي از قطب هاي گردشگري كشور محسوب مي شوند، اجراي اين طرح براي مردم و گردشگران در راستاي افزايش انگيزه و تشويق در جهت سالم نگه داشتن محيط زيست مناطق و بويژه سواحل براي رسيدن نقاط زرد به نقطه آبي ، بسيار مهم است.
گيلان به دليل دارا بودن مواهب الهي همچون جنگل و دريا و تالاب ها و همچنين جاذبه هاي تاريخي و گردشگري ، همواره به عنوان يكي از قطب هاي گردشگري كشور در ايام سفرهاي نوروزي و تابستاني مورد توجه گردشگران و از مقاصد سفر مسافران است.
سال 96 در استان گيلان، 19 شناگاه مورد پايش قرار گرفت كه از اين تعداد 13 شناگاه پرچم آبي، سه شناگاه زرد دريافت كرد و سه شناگاه نيز در شرايط به نسبت مناسب قرار داشت.
همچنين به گفته معاون اجتماعي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در دومين كنگره ملي پيشگيري از غرق شدگي كه تيرماه سال گذشته در دهكده ساحلي بندرانزلي برگزار شد؛ بالاترين آمار غرق شدگي، مربوط به استان خوزستان و كمترين آمار، مربوط به گيلان است.
7296/2007