استفاده از فناوری های داخلی، اثر تحریم ها را خنثی می كند

اصفهان - ایرنا - دبیر انجمن شركت‌های دانش‌بنیان استان اصفهان گفت: استفاده دستگاه های اجرایی از فناوری های تولید شده توسط استارتاپ ها و شركت های دانش بنیان داخلی، اثر تحریم ها را تا حدی خنثی می كند.

سیدیاسر معین‌الدینی روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به اینكه بخش اعظمی از اقتصاد كشور دولتی است و دستگاه‌های اجرایی مختلف دارای شركت‌های بزرگ هستند، نیاز بالایی در این بخش به فناوری وجود دارد.
این فعال اقتصاد دانش ‌بنیان اظهار داشت: ضروری است كه این دستگاه‌ها و شركت‌ها به جای تامین فناوری از خارج كشور از توانمندی استارتاپ‌ها و شركت‌های دانش‌بنیان داخلی در این زمینه استفاده و محصولات آن‌ها را خریداری كنند.
وی با بیان اینكه این كار علاوه بر افزایش سطح تولید و بومی ‌سازی فناوری، منافع ارزی برای كشور به همراه دارد، تصریح كرد: بخشی از این موضوع، فرهنگی و اجتماعی است و رسانه‌ها باید فضای مطالبه ‌گری از دستگاه‌های اجرایی برای تامین فناوری از داخل كشور را ایجاد كنند.
معین الدینی با اشاره به اینكه هنوز اجماع كلی در این زمینه وجود ندارد، اضافه كرد: همان طور كه حمایت از كالای ایرانی مورد تاكید است باید فناوری و تولیدكننده فناوری ایرانی نیز حمایت شود.
وی با بیان اینكه استارتاپ‌ها و شركت‌های دانش بنیان كشور در همه فناوری‌ها اعم از پیشرفته (High Tech)، سطح میانه (Mid Tech) و سطح ابتدایی (low Tech) دارای توانمندی هستند، گفت: با وجودی كه تحریم ها ظالمانه، مشكلاتی را ایجاد كرده است اما فرصتی برای تولیدكنندگان كالا و فناوری داخلی است.
دبیر انجمن شركت‌های دانش‌ بنیان استان‌اصفهان با اشاره به اینكه این آمادگی نیز در میان شركت‌های فناور كشور وجود دارد، افزود: حمایت‌های لازم برای ایجاد و تجاری‌سازی فناوری‌ها در این جهت ضروری است.
وی از جمله راهكارهای حمایتی را هدایت سرمایه‌گذاری به جای بخش دولتی به سمت بخش خصوصی و نیازسنجی بازار كشور خواند و تصریح كرد: لازم است پارك‌های علم و فناوری، قالب حاكمیتی پیدا نكنند بلكه تسهیل‌گر امور برای واحدهای فناور باشند.
معین الدینی توضیح داد: اگر پارك‌های علم و فناوری ضعیف عمل كنند، به بوروكراسی اداری مبتلا و مانعی برای كسب و كار شوند، بخش خصوصی چندان به سمت آن‌ها گرایش پیدا نمی كند.
به گفته وی، یكی از مهمترین نقش‌هایی كه پارك‌های علم و فناوری می توانند داشته باشند، شناسایی بازارهای نیاز منطقه‌ای و ملی به ‌منظور شناسایی اولویت‌ها و جهت‌گیری شركت‌های دانش ‌بنیان و استارتاپ‌ها به آن سمت است.
انجمن شركت‌های دانش ‌بنیان استان‌اصفهان در سال 94 با هدف ایجاد انسجام بین این شركت‌ها در استان تاسیس شد.
استان اصفهان دارای بیش از 500 شركت دانش بنیان، یك شهرك علمی و تحقیقاتی، 2 پارك علم و فناوری و بیش از 10 مركز رشد است.
6022/ 3011

سرخط اخبار استان‌ها