نشست هماهنگی لایروبی اروندرود با حضور نمایندگان ایران و عراق برگزار شد

آبادان - ایرنا - نشست مشترك هماهنگی 2 كشور ایران و عراق به منظور بررسی مسائل و جزئیات فنی مربوط به لایروبی مشترك اروندرود روز یكشنبه در بندر خرمشهر برگزار شد.

این نشست مشترك در چارچوب تفاهمنامه سران و مقام های عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران و كشور عراق در رابطه با حل و فصل مسائل مربوط به رودخانه اروندرود بر اساس عهدنامه مرزی و حسن همجواری ایران و عراق سال 1975 الجزایر و پروتكل‌های ضمیمه و موافقتنامه‌های تكمیلی آن، همچنین در راستای اجرای بیانیه مورخ 21 اسفند 1397 بغداد برگزار شد كه در جریان سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به عراق نهایی شده بود.
سرپرست هیات كشورمان را در این نشست عباس باقرپور مدیر كل حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه بر عهده داشت و از كشور عراق نیز مشاور عالی وزیر امور خارجه این كشور حضور داشت.
نشست مشترك هماهنگی هیات‌های ایران و عراق متشكل از نمایندگان نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط در بندر خرمشهر برگزار شد.
به گزارش ایرنا معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی هفته گذشته از آغاز لایروبی اروندرود بعد از ماه مبارك رمضان خبر داد.
در این راستا پیگیری برای لایروبی اروند رود از طریق وزارت امور خارجه شروع شد تا جلسات فنی با طرف عراقی برگزار و مكانیزم نهایی برای بازگشایی دفتر همكاری در این رابطه آغاز شود.
با توجه به اینكه تنها رودخانه قابل كشتیرانی كشور اروندرود است، یكی از توافقات در سفر اسفندماه پارسال دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری به كشور عراق لایروبی اروند رود بود.
اروندرود یكی از رودهای پهناور جنوب غربی ایران در استان خوزستان است. این رودخانه از ریزش رودهای دجله و فرات و بعد از آن كارون پدید آمده است. این رودخانه حدود 190 كیلومتر امتداد دارد و در نهایت به خلیج فارس می‌ریزد.
3015/6068