17 هزار سند مالكیت برای رقبات آذربایجان غربی اخذ شده است

مهاباد- ایرنا- مدیركل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی گفت: بیش از 22 هزار رقبه در سطح استان تا سه سال قبل فاقد سند بود و طی سال های اخیر برای 17 هزار از این تعداد سند اخذ شده است.

حجت الاسلام ناصر جوانبخت روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاكید بر اینكه اخذ سند برای رقبه های استان طی سه سال اخیر با 85 سال قبل از آن برابری می كند، اضافه كرد: اخذ سند نخستین گام در تثبیت مالكیت موقوفات به شمار می رود.
وی افزود: در این مدت با ثبت بیش از 500 وقف جدید در سطح استان، شمار موقوفات به بیش از 6 هزار و 400 فقره رسید كه این امر خود نشان از دستاورد‌های مهم ناشی از اطلاع رسانی و عملكرد اوقاف دارد.
حجت الاسلام جوانبخت با اشاره به افزایش درآمد موقوفات آذربایجان‌غربی بیان كرد: درآمد موقوفات این استان در سال 1397 نسبت به سال‌های گذشته 2 برابر افزایش یافت و امیدواریم در سال جاری نیز این امر تحقق پیدا كند.
وی میزان درآمد موقوفات استان در سال گذشته را 130 میلیارد ریال اعلام كرد و گفت: به روز نبودن نرخ مال الاجاره علت اصلی افزایش نیافتن درآمد موقوفات استان در سال‌های گذشته بوده است.
حجت الاسلام جوانبخت اظهار داشت: هم اكنون اوقاف استان 30 میلیارد ریال از مستاجران حقیقی مطالبه دارد و علاوه بر این نیز 730 میلیارد ریال بدهی دستگاه های دولتی به اوقاف نیز مستندسازی شده كه شامل 200 ملك مورد ادعای این سازمان است.
وی با اشاره به اعزام افراد نیازمند به عتبات عالیات و اماكن مقدس مذهبی از سوی اوقاف، گفت: این اشخاص نیازمند از محل درآمد موقوفات به صورت رایگان به این اماكن اعزام می‌شوند و سال گذشته نیز 70 نفر به كربلای معلی اعزام شدند.
وی با بیان اینكه عدم اطلاع و اشراف از مسایل شرعی موقوفات و قوانین آن سبب بروز مشكلاتی شده است، خاطر نشان كرد: از مسوولان درخواست می كنیم تا در بخش مطالبه های دولتی، پشتیبان معنوی وقف باشند تا خدمات رسانی بهتری به مردم انجام بگیرد.
به گزارش ایرنا مرمت، احیا و آبادانی موقوفات و اجرای امینانه نیت های واقفان وظیفه مهم سازمان اوقاف و امور خیریه به شمار می‌رود؛ این سازمان براساس نیازهای روز به چهار حوزه بهره‌ وری و اقتصادی، حقوقی و ثبتی، فرهنگی و اجتماعی و توسعه منابع و پشتیبانی تقسیم شده است.
7562/6185/3072