90 درصد مرگ و میرها مربوط به  بیماری های قلبی و عروقی است

اردبیل - ایرنا - معاون اجرایی مركز بهداشت استان اردبیل گفت: بیماری های قلبی و عروقی در این استان افزایش یافته و 90 درصد مرگ و میر هم مربوط به این بیماری هاست.

به گزارش ایرنا ، فخرالدین نصیری روز یكشنبه در همایش روز ملی جمعیت در اردبیل افزود: برای كاهش این بیماری لازم است آموزش تغذیه و رژیم غذایی ، بالا بردن سطح زندگی و فرهنگ سازی مد نظر قرار بگیرد.
وی اضافه كرد: بعد از این بیماری بالاترین مرگ و میر مربوط به بیماری های سرطان است هر چند میانگین استان در این بیماری از میانگین كشوری پایین است.
معاون اجرایی مركز بهداشت استان اردبیل با بیان اینكه رژیم غذایی باید تغیبر یابد، گفت: مصرف نمك در این استان بالاست و باید شهروندان نوع تغذیه خود را اصلاح كرده و از مصرف نمك بیشتر پرهیز كنند.
نصیری با اشاره به طرح فشار سنجی در استان افزود:610 هزار خانوار در این استان وجود دارد كه برای نیمی از آنها طرح فشار خون اجرا می شود.
وی افزایش سالمندی در استان را نگران كننده دانست و گفت: بالاترین میزان سالمندی مربوط به شهرستان نیر و پایین ترین آن مربوط به پارس آباد است.
معاون اجرایی مركز بهداشت استان اردبیل بیان كرد: شهرستان های نیر و كوثر با 15 درصد و گرمی هم 12.6 درصد بالاترین میزان سالمندی را دارند.
7110/ 1257