مردم اطلاعات فشار خون را در سامانه خود اظهاري ثبت كنند

رشت - ايرنا - مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي گيلان و رئيس كارگروه ارتباطات و اطلاع رساني بسيج ملي فشار خون استان گفت: مردم مي توانند اطلاعات فشار خون خود را در سامانه خوداظهاري (ثبت فشارخون) ثبت كنند.

طلعت كاوياني روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، با اشاره به راه اندازي سامانه خوداظهاري ثبت فشارخون همزمان با آغاز برنامه بسيح ملي فشار خون افزود: مردم مي توانند علاوه بر مراكز بهداشتي، درماني و پايگاه ها و ايستگاه هاي سيار، فشار خون خود را در سامانه خوداظهاري به آدرس http://salamat.gov.ir ثبت كنند.
وي اظهار داشت: برنامه بسيج ملي فشار خون از جمعه گذشته با هدف شناسايي، كنترل، مراقبت و ارجاع موارد به پزشك، اطلاع رساني و افزايش آگاهي جامعه نسبت به عوامل خطر، پيامدها و اهميت تشخيص زودرس و كنترل فشارخون بالا همزمان با سراسر كشور در استان گيلان، به اجرا درآمد.
اجراي اين برنامه در دو مرحله شامل 27 ارديبهشت تا 16 خرداد (مرحله اطلاع رساني) و 17 خرداد تا 15 تير (مرحله سنجش فشار خون) ادامه دارد، در مرحله دوم اجراي اين برنامه از 17 خرداد تا پانزدهم تيرماه، تمامي افراد بالاي 30 سال، زنان باردار و بيماران كليوي مي توانند براي دريافت خدمات رايگان سنجش فشار خون از ساعت هشت تا 14 و 16 تا 20 به مراكز خدمات جامع سلامت شهري و روستايي، پايگاه هاي سلامت، خانه هاي بهداشت و بيمارستان هاي گيلان مراجعه كنند.
پيش بيني مي شود كه در اجراي بسيج ملي فشار خون در گيلان، حداقل 750 هزار نفر تحت غربالگري فشار خون قرار گيرند و 150 هزار مورد جديد فشار خون بالا، در استان شناسايي شود.
يكي از عوامل خطر ابتلا به بيماري فشارخون مصرف بيش از اندازه نمك است، عاملي كه مي تواند افراد را در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دهد. بر اساس آمار، متوسط مصرف نمك روزانه در كشور ما 11 گرم است در حالي كه بر اساس استاندارد، بايستي پنج گرم باشد، تنها 12 درصد افراد در كشور در رژيم غذايي شان ميزان مصرف نمك را رعايت مي كنند.
7286/2007/