موزه های منطقه ای جنوب شرق كشور برتر كشوری شدند

زاهدان- ایرنا- مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: موزه منطقه ای جنوب شرق در زاهدان و موزه شهر سوخته در شهرستان هامون به عنوان موزه های برتر كشور معرفی شدند.

به گزارش ایرنا علیرضا جلالزایی روز یكشنبه در نشست شورای اداری كه در فرمانداری زاهدان برگزار شد، اظهار داشت: از 28 اردیبهشت تا سوم خرداد هفته میراث فرهنگی نامیده شده كه در این هفته برنامه های متنوعی در دستور كار قرار دارد.
وی گفت: بازدید رایگان از موزه ها، نمایش 2 اثر نفیس و اجرای موسیقی سنتی و شاهنامه خوانی در موزه منطقه ای جنوب شرق، برگزاری دوره آموزشی باستان شناسی برای دانشجویان، كارگاه های آموزشی برای كودكان و نوجوانان و غیره از برنامه هاییست كه برای این هفته برنامه ریزی شده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان همچنین به ارائه گزارش عملكرد این اداره كل در نوروز 98اشاره كرد و افزود: در نوروز امسال 19 درصد افزایش گردشگر داشتیم و 9 میلیون بازدید نیز از جاذبه های استان صورت گرفت.
وی با اشاره به اینكه در نوروز 98 برای نخستین بار توزیع نوروز كارت ها با تخفیف10 تا 40 درصدی را داشتیم، بیان كرد: با نگاه بسیار خوب مسئولان بویژه استاندار شرایطی رقم خورد كه در هر روستا یك واحد بومگردی ساخته شود.
جلالزایی با بیان اینكه رویداد بزرگی در سیستان و بلوچستان در حال پیگیری است و همه دستگاه ها باید همكاری كنند، گفت: جشنواره ساحلی با حضور هفت استان ساحلی در چابهار برگزار می شود كه یك امر یك اقدام خوب بشمار می رود.
وی با اشاره به عملكرد اداره میراث فرهنگی زاهدان در ایام نوروز 98 افزود: استقبال از مسافران در مبادی ورودی شهر و برپایی سه نمایشگاه صنایع دستی در زاهدان با350 میلیون تومان فروش محصولات از اقدامات این اداره بوده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان با اشاره به برگزاری نوروزگاه ها در سطح شهر زاهدان همراه با اجرای موسیقی و آیین های محلی، اظهار داشت: حدود هفت هزار بازدید از موزه های زاهدان صورت گرفت.
وی گفت: برگزاری تورهای زاهدان گردی و برپایی هفت سیاه چادر در سطح شهر نیز از دیگر اقدامات اداره میراث فرهنگی زاهدان در ایام نوروز 98 بود.
جلالزایی افزود: تمامی دستگاه های سطح شهر بویژه هلال احمر، آموزش و پرورش، فرمانداری و غیره در زمینه اقامت و پذیرایی از مهمانان همكاری های خوبی داشتند.
9923**3213