افزايش يك متر و 15 سانتيمتري تراز آب درياچه اروميه

اروميه- ايرنا- بررسي درياچه اروميه با استفاده از داده‌هاي ماهواره‎اي نشان از افزايش قابل‌ملاحظه يك متر و 15 سانتي‌متري از آب اين درياچه در بهار ١٣٩٨ نسبت به زمان مشابه در سال گذشته دارد، مساحت و حجم آب درياچه نيز به ترتيب به ميزان يكهزار و 93 كيلومتر مربع و 3.3 ميليارد متر مكعب افزايش يافته است.

به گزارش ايرنا، مديريت آبنگاري و امور جزرومدي سازمان نقشه‌برداري كشور با بررسي نمودار تغييرات نسبي تراز آب درياچه اروميه در ارديبهشت سال‌ 1398 و مقايسه آن با تراز آب اين درياچه در سال گذشته نشان داد كه تراز درياچه در نتيجه افزايش آب‌هاي ورودي به اين درياچه نسبت به سال گذشته به ميزان يك متر و 15 سانتي‌متر افزايش يافته است كه اين افزايش از دي‌ماه سال 1397 آغاز شده است.
همچنين محاسبه تغييرات تراز آب درياچه اروميه در 30 سال گذشته و همچنين به‌طور دقيق‌تر در سه سال گذشته كه از داده‌هاي ماهواره‌هاي ارتفاع سنجي به دست آمده‌اند نشان‌دهنده آن است كه تراز آب اين درياچه از سال 1375 شمسي كاهشي شده و اين روند در سال‌هاي بعدي شتاب بيشتري به خود گرفته است.
اين روند اگرچه در سال‌هاي اخير كُند شده و بعضاً افزايشي شده است، اما افزايش تراز آب، قابل‌ملاحظه نبوده و نتوانسته نگراني‌هاي موجود در خصوص اين درياچه را مرتفع كند.
اما افزايش تراز آب اين درياچه در ماههاي اخير با نرخي بي‎سابقه، اميد زيادي در راستاي احياي اين درياچه ايجاد كرده است؛ به طوريكه تراز آب درياچه هم‌اينك به تراز 10 سال گذشته نزديك شده است.
مطالعه پهنه آبي اين درياچه همچنين با استفاده از تصاوير ماهواره سنتينل (Sentinel) نشان‌دهنده افزايش قابل‌ملاحظه سطح اين درياچه است به‌طوري‌كه سطح درياچه از 2363.362 كيلومتر مربع در سال گذشته هم‌اينك به 3455.985 كيلومتر مربع در امسال افزايش يافته است كه افزايش سطحي به ميزان 1092.623 كيلومتر مربع را نشان مي‏دهد.
«ماهواره‌هاي سري Sentinel توسط اتحاديه اروپا، ايجاد و طراحي شده‌اند و تاكنون 5 سري از اين ماهواره‌ها به فضا پرتاب شده است، اين ماهواره مدار قطبي است كه به‌صورت راداري تصويربرداري را انجام مي‌دهد و قادر است كه پديده‌ها و عوارض را در شب و روز بدون در نظر داشتن شرايط آب و هوايي جمع‌آوري و اخذ كند. همچنين مي‌تواند در بدترين شرايط آب و هوايي نيز به جمع‌آوري اطلاعات از سطح زمين بپردازد.
همچنين بررسي تصاوير ماهواره‌اي حاكي از آن است كه مجموع مساحت كل جزاير كوچك و بزرگ در داخل درياچه از جمله جزاير كبودان، اشك، آرزو و اسپير نسبت به سال گذشته حدود 115 كيلومتر مربع كاهش يافته كه نشان‌دهنده بالا آمدن قابل‌ملاحظه آب درياچه است.
با توجه به افزايش تراز آب و سطح اين پهنه آبي مي‌توان نتيجه گرفت كه ميزان آب موجود در اين درياچه اكنون (ارديبهشت 98) نسبت به زمان مشابه در سال گذشته حدوداً به ميزان 3.345 ميليارد مترمكعب افزايش يافته است.
البته تراز درياچه اروميه هنوز در مقايسه با ماكزيمم تراز اين درياچه در اواسط دهه 70 شمسي فاصله زيادي دارد (حدود شش متر) و اميد است ادامه نزولات جوي در امسال و سال‌هاي آتي موجبات بازگشت كامل اين درياچه به حيات طبيعي خود را فراهم آورد.
3214/2093

سرخط اخبار استان‌ها