۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۵
کد خبر: 83319677
۰ نفر
اعتبار فرهنگی ستاد احیا دریاچه ارومیه به 362 میلیارد ریال رسید

ارومیه- ایرنا- رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینكه اعتبار فرهنگی مصوب این ستاد از بدو تاسیس/1393/ تاكنون به 362 میلیارد ریال رسیده، گفت: 131 میلیارد ریال از این اعتبار تخصیص یافته است.

«فرهاد سرخوش» روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه تاكنون بیش از 101 میلیارد ریال برای اجرای برنامه های فرهنگی این ستاد هزینه شده است، بیان كرد: طرح های فرهنگی و اجتماعی از مهمترین راهكارهای 27 گانه مصوب كارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به شمار می رود.
وی هدف از اجرای این برنامه ها را رفع چالش ها و مشكلات اجتماعی فراروی طرح های اجرایی احیای دریاچه ارومیه، افزایش آگاهی ذینفعان و مشاركت جوامع محلی دانست و افزود: این اهداف در سه محور اصلی اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، آموزش و توانمندسازی و جلب مشاركت مردمی به اجرا درآمده است.
«سرخوش» ظرفیت سازی در خصوص معیشت های جایگزین و توسعه مشاغل خانگی، توسعه كشت گیاهان دارویی كم آب در حوضه دریاچه، برگزاری جشنواره تولید محتوای دیجیتال با موضوع دریاچه، تهیه سند جامع مطالعات فرهنگی و اجتماعی نجات دریاچه ارومیه و تولید محتوا برای فرهنگ سازی صحیح مصرف آب و نشر آن در شبكه های اجتماعی را از جمله مهمترین اقدامات فرهنگی و اجتماعی انجام شده ستاد عنوان كرد.
وی اضافه كرد: آموزش و توانمندسازی سازمان های مردم نهاد، شوراهای اسلامی و دهیاران، آموزش تشكل های آب بَران تحت فشار، برگزاری نشست های هم اندیشی با روحانیان، مبلغان دینی و معلمان از دیگر اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه در این حوزه است.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه یكی از اقدامات تاثیرگذار در حوزه فرهنگ سازی را آموزش در مدارس عنوان كرد و ادامه داد: در همین راستا علاوه بر سخنرانی كارشناسان در برخی از مدارس حوضه آبریز دریاچه ارومیه، برگزاری اردوهای ترویجی، آغاز فعالیت طرح همیاران آب و محیط زیست در چهارچوب سازمان دانش آموزی و برگزاری استارت آپ ویژه دانش آموزان در دستور كار قرار گرفت.
وی فرهنگ سازی در جامعه محلی را بسیار ضروری توصیف كرد و گفت: این اقدام می تواند به افزایش مشاركت محلی و معتمدان محلی در حوزه اشتغال پایدار، ایجاد حس مشاركت برای توسعه روستایی و حضور مردم در فعالیت های مرتبط با احیای دریاچه ارومیه منجر شود.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
همه كارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند كه مشاركت جوامع محلی در كنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
3214/3072