۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۳
کد خبر 83319641
۰ نفر
اعتماد به دانشگاه، كلید رونق اقتصاد دانش بنیان

زنجان - ایرنا - اعتماد به قابلیت ها و توانمندی نخبگان دانشگاهی، پیش نیاز عملیاتی كردن ایده های نو و خلاق دانشگاهیان در فعالیت های دانش بنیان است؛ موضوعی كه همواره با چالش هایی در جامعه همراه بوده است.

به گزارش ایرنا، با یك ارزیابی ساده می توان به این نتیجه رسید كه پایدارترین رشد اقتصادی در جهان مربوط به اقتصاد دانایی محور است و در این بین موتور محرك این اقتصاد شركت های دانش بنیان هستند.
از طرفی اقتصاد دانش بنیان مطمئن ترین راه برای مقاوم سازی اقتصاد كشور در برابر وابستگی است. در شرایط تحریم كه با سخت شدن واردات و گران شدن آن همراه است، نگاه به ظرفیت های داخلی می تواند زمینه مناسبی را برای توجه به فعالیت های دانش بینان به عنوان راه حلی برای تامین نیازها در بخش های مختلف فراهم كند.
تكیه تولید و اقتصاد كشور بر دانش بومی، با ایجاد توسعه ای درون زا، آسیب پذیری اقتصاد در شرایط خاصی همچون تحریم را كاهش می دهد و ضامن حفظ رونق اقتصادی است.
ایجاد و بكارگیری ایده های نو نقطه كانونی راه اندازی استارت آپ ها و شكل دادن به فعالیت های دانش بنیان است كه در این میان دانشگاه و نخبگان دانشگاهی نقش محوری و مهمی دارند.

**نگاه غیر دولتی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان
رئیس دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان معتقد است برای توسعه اقتصاد دانش بنیان باید به آن نگاه غیر دولتی داشته باشیم چرا كه به زعم وی، اقتصاد دولتی عملا اجازه نمی دهد اقتصاد دانش بنیان شكل بگیرد.
دكتر پرویز قزلباش می گوید: اگر نگاه كنید می بینید كه دولت ها در دنیا از اقتصاد كنار كشیده اند و زمان آن رسیده است تا ما نیز نسبت به اقتصاد چنین نگاهی داشته باشیم.
وی به ضرورت تامین زیر ساخت ها برای شركت های دانش بنیان توسط دولت تاكید می كند و ادامه می دهد: وظیفه دولت تامین زیر ساخت های لازم است ولی اشكال كار ما این است كه در انبوهی از مشكلات و فقدان زیرساخت ها به صورت نقطه ای عمل می كنیم و به این حوزه نگاه جامع و فراگیری نداریم.
قزلباش به چالش های موجود در حوزه اعتماد به دانشگاهها برای حل مسائل اقتصادی اشاره می كند و می گوید: به نظر می رسد همچنان جامعه به لحاظ فرهنگی اتكا و اعتماد لازم را به حوزه دانشگاهی ندارد.
وی می افزاید : البته بخشی از این مشكل به خود دانشگاه برمی گردد كه نتوانسته است قابلیت های خودش را نشان دهد.
قزلباش معتقد است: بخش دیگری از مشكل عدم اعتماد به دانشگاه، به دیدگاه های موجود در سطوح مدیریتی در جامعه برمی گردد، به طوری كه برخی مدیران همچنان با منطق 'راه بنداز و جا بنداز' امور را جلو می برند و به داده های علمی توجه لازم را ندارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان به ضرورت حركت دانشگاها به سمت مرجعیت علمی پیدا كردن در زمینه های خاص تاكید می كند و می گوید: هر دانشگاهی در همه زمینه نمی تواند سرآمد شود، حتی بزرگ ترین دانشگاهها هم در همه زمینه ها سرآمد نیستند، بنابراین ایجاد مرجعیت علمی در زمینه خاص می تواند موجب شود تا یك دانشگاه در یك حوزه خاص برای دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد.
وی با بیان اینكه ما از بین المللی سازی فرآورده های علمی خود غافل هستیم، اظهار می كند: ایران در حوزه های مختلف تجربیاتی زیادی دارد كه می تواند مورد استفاده دیگران در نقاط مختلف دنیا واقع شود.

**نبود اطمینان بین صنعت و دانشگاه
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان نیز معتقد است: توسعه فعالیت های دانش بنیان با دیوار عدم اطمینان بین صنعت و دانشگاه مواجه است.
علیرضا فیروزفر می گوید: شمار پروژه هایی كه در نتیجه ارتباط صنعت و دانشگاه به ثمر رسیده باشد در كشور بسیار كم است و این یك ضعف و نارسایی جدی است.
وی با بیان اینكه حركت به سمت كارآفرینی و كارآفرین پروری ملزوماتی دارد، اظهار می كند: با تزریق كارآفرینان دانشگاهی به صنعت، نقص موجود در ارتباط بین این بخش ها می تواند كم كم بر طرف شود.
فیروزفر سیستم در هم پیچیده واردات را هم به عنوان یك مانع در برابر ایده های و فعالیت های نو آورانه عنوان می كند و می افزاید: نگاه به توانمندی های داخلی و اعتماد به نخبگان و بهره مندی از توانایی آنان می تواند راهگشای حل خیلی از مسائل با هرینه های كمتر شود.
مدیر مركز رشد واحدهای فناور دانشگاه زنجان با بیان اینكه فاصله موجود بین دانشگاه و بخش كشاوزی چندین برابر فاصله بین بخش صنعت و دانشگاه است، می گوید: اصحاب صنعت در مقایسه با كشاورزی از بنیه مالی قوی تر و تحصیلات بالاتری هستند ولی در بخش كشاروزی به طور معمول چنین نیست از این رو فاصله دانشگاه با این بخش بیشتر است.
جلال صبا تصریح می كند: اكنون فعالیت های كه در زمین های كشاورزی توسط كشاورزان انجام می شود با چیزهای كه در دانشگاه ها تدریس می شود، بسیار فاصله دارد.
وی می افزاید: این واقعیت را باید بپذیریم كه در شرایط قبل از تحریم واردات در كشور زیاد بود و همین امر باعث می شد تا ظرفیت داخلی در تولید محصولات رقابت پذیر تقویت نشود.
وی خاطرنشان می كند: اكنون با سخت شدن واردات و گران شدن آن، نگاه به ظرفیت های داخلی از سوی مصرف كنندگان در بخش های صنعت، كشاورزی و خدمات زیاد شده است و این شرایط را باید به عنوان یك فرصت در نظر گرفت.
رئیس دانشگاه جامع علمی و كاربردی استان زنجان هم معتقد است: در حلقه ارتباطی صنعت و دانشگاه مشكلات زیر ساختی وجود دارد كه باید برای آن چاره و تدبیری اندیشیده شود.
حسن طغرانگار با بیان اینكه كژفهمی بین صنعت و دانشگاه وجود دارد، ادامه می دهد: گاهی وقتها صنعت فكر می كند، دانشگاه از جنس 'دانستن' است در حالی كه اتفاقا دانشگاه از جنس 'ندانستتن' است و برای همین است كه در دنیا برای تحقیقات علمی هزینه های زیادی خرج می شود تا راه حل های برای مسائل پیدا شود.
وی اظهار می كند: وقتی از اقتصاد دانش بینان سخن می گوییم یك جنبه ایجابی دارد كه باید اقتصاد را بر پایه دانش فربه اش كنیم و جنبه دیگر سلبی است و از این منظر باید سوراخ هایی كه اقتصاد ما را به تحلیل می برند شناسایی كنیم.

** اقتصاد دانش بنیان در گرو علم و پژوهش است
مدیر پارك علم و فناوری استان زنجان نیز با بیان اینكه تحقق اقتصاد دانش بنیان درگرو علم و پژوهش است، می گوید: باید قبول كنیم تنها راه محتوم در اقتصاد، توجه به فعالیت های دانش بنیان است و این راه با تربیت كارآفرینان و توسعه شركت های دانش بنیان محقق می شود تا اقتصاد ستنی به اقتصاد دانش بنیان تبدیل شود.
داود مرادخانی بر ضرورت توسعه پارك های علم و فناوری و دانشگاههای كارآفرین تاكید می كند و می افزاید: درسال های گذشته مهمترین مشكل در كشور مشكل اقتصادی بوده است، بنابراین از راه ایجاد استارت آپ ها و توسعه فعالیت های دانش بنیان می توان بر بخش قابل توجهی از مشكلات فائق آمد.
وی با بین اینكه اكنون زمان اداره كردن اقتصاد به شیوه سنتی، گذشته است، خاطر نشان می كند: به طور مثال دانشگاه ام آی تی كه به عنوان هشتمین اقتصاد دنیا مطرح است، چاه نفت، شركت خودروسازی و كارخانه فولاد ندارد بلكه این دانشگاه توانسته است با تولید بیش از 2 هزار و 500 استارت آپ، برای سه میلیون نفر شغل ایجاد كند.
مرادخانی با بیان اینكه طی چند سال گذشته فقط 500 استارت آپ در كشور راه اندازی شده است، تصریح می كند: باید بدانیم اگر دانشگاهها وارد عرصه تولید استارت آپ نشوند، در فضای كنونی از اقتصاد دنیا عقب خواهیم ماند.
8068/3088