۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
کد خبر 83319633
۰ نفر
«آرین بانك» ایرانی نیست

كابل - ایرنا - سخنگوی بانك مركزی افغانستان اعلام كرد آرین بانك ایرانی نیست، بلكه تنها سهامدار ایرانی دارد و مجوز آن بر اساس نقض قوانین بانكی این كشور لغو شده است.

«ایمل هاشور» روز یكشنبه در پاسخ به این سوال ایرنا كه ' مسوولان آرین بانك معتقدند تصمیم شما در لغو مجوز بانك خارج از قانون بانكداری و رویه های بین المللی بوده است، گفت: بانك مركزی افغانستان به عنوان مرجع صدور مجوز بانك ها مقرراتی دارد كه باید اجرایی شود.
این مقام مسوول افغان افزود: بانك مركزی قوانین و مقرراتی دارد كه بانك ها هنگام دریافت مجوز ، متعهد به انجام آن می شوند.
هاشور ادامه داد: آرین بانك توصیه های تكراری، اخطاریه و جریمه های بانك مركزی را نادیده گرفته و از آن سرپیچی می كرد.
سخنگوی بانك مركزی افغانستان به ایرنا گفت: آرین بانك برا ساس تعهدات اولیه خود، نتوانست نقش مهمی در توسعه اقتصادی كشور ایفا كند.
«فعالیت اش تنها یك بخش كوچك را در بر می گرفت و سبب شد تا بانك مركزی برای تحكیم نظام مالی كشور تصمیم لازم را بگیرد.»
این مقام دولتی افزود: در نهایت بانك مركزی این كشور تصمیم گرفت كه جواز آرین بانك را لغو اعلام كند.
هاشور در پاسخ به این سووال كه 'بانك مركزی اعلام كرد مراودات تجاری ایران و افغانستان از طریق آرین بانك بوده این در حالی است كه حدود 99 درصد این مروادات توسط صرافان انجام می شود گفت: ما هیچ وقت ادعا نكردیم كه تمام مراودات مالی بازرگانی بین دو كشور تنها از مسیر آرین بانك صورت می گرفت.
این مقام افغان اضافه كرد: میزان مبادلات دو كشور سالانه به سه میلیارد دلار می رسد كه بخش اعظم آن واردات است و هیچ آماری وجود ندارد كه آرین بانك این مبلغ را انتقال داده باشد.
وی ادامه داد: پول كه به ایران انتقال داده می شود در مقابل آن كالای بازرگانی وارد می كنیم و ما هم ادعای این رقم مبادلات توسط ارین بانك را نداریم .
هاشور در پاسخ به این سووال ایرنا كه ' با توجه به روابط دوستانه دو كشور، بانك مركزی نمی توانست تصمیم بهتری در این خصوص بگیرد؟ ' گفت: آرین بانك ایرانی نیست.
وی تاكید كرد: آرین بانك افغانی است و در ایران هیچ بانك مادری به نام آرین بانك وجود ندارد.
این مقام دولتی اظهار داشت: آرین بانك به نام افغانی مجوز گرفته و تنها سهامدار آن ایرانی بود و بر اساس قوانین بانك مركزی بعنوان بانك داخلی مجبور به رعایت قوانین این كشوراست.
آرین بانك در سال 2004 میلادی با سرمایه 10 میلیون دلار مجوز فعالیت دریافت كرده است.
آساق*291* 1518