۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹
کد خبر 83319632
۰ نفر
بازگشت مسجد جامع ساری به منظر شهری

ساری - ایرنا - مسجد جامع ساری به عنوان یكی از آثار فاخر و میراث فرهنگی استان مازندران كه سال گذشته دچار حریق شد ، اكنون پس از پیشرفت 80 درصدی عملیات مرمت و بازسازی و كنار رفتن پوشش های برزنتی، چهره نمایان كرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، مسجد جامع ساری كه بر روی بنایی از دوره ساسانی ساخته شده و در دوره های مختلف از جمله دوره صفویه و قاجاریه گسترش یافته، شبانگاه 21 تیر ماه 97 بر اثر اتصال تاسیسات سیستم خنك كننده (كولر اسپلیت) كه به صورت غیر اصولی نسب شده بود دچار آتش سوزی شد و 70 درصد بنای مسجد جامع را تخریب كرد.
این مسجد كه از كانون های برگزاری آئین های دینی و سیاسی شهر ساری محسوب می شود ، در سال 1377 با شماره 2272 به عنوان یكی از آثار ملی ایران ثبت شد.
بازسازی مسجد جامع ساری با توجه به قدمت تاریخی و جایگاه معنوی آن ، مهم ترین دغدغه مردم مازندران و بویژه اهالی شهرستان ساری پس از خاموش كردن آتش بوده است كه به نوعی با تاریخ این شهرستان نیز گره خورده است.
آوار برداری و بازسازی مسجد كه كمتر از 10 روز از آتش سوزی اغاز شد ، با همكاری كارشناسان و اساتید میراث فرهنگی كشور ، دستگاههای استانی و همچنین با حضور مرمت كاران و معمارانی از استان های دیگر بویژه اصفهان تا كنون در حال انجام است.
صبح امروز یكسنبه پس از گذشت حدود 10 ماه از آتش سوزی در بازدید خبرنگار ایرنا كه با حضور جمعی از دانشجویان و مسئولان میراث فرهنگی استان همراه بود، تقریبا بنای مسجد جامع به روزهای پیش از آتش سوزی بازگشته و تمامی نیروهای مرمتی مشغول انجام مرحله های پایانی مسجد جامعه بودند.
مناره های، سقف های چوبی و سفالی ، گنبد ها و شبستان های اصلی و فرعی مسجد همچنین پنجره های و دیواره های ان به شكل پیش از آتش سوزی با همان معماری انجام شده است.
**پیش بینی پایان بازسازی مسجد جامع تا سالگرد آتش سوزی
معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران در حاشیه این بازدید در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تا كنون بیش از 80 درصد از مراحل بازسازی انجام شده است و پیش بینی می شود تا كمتر از 2 ماه دیگر مسجد برای بهره برداری و استفاده عموم آماده شود.
مهدی ایزدی با بیان اینكه با این حال تحویل پروژه بستگی به شرایط مختلف محیطی و مالی دارد؛ افزود: تمامی نیروها به صورت شبانه روزی در حال تلاش برای پایان پروژه مرمت و بازسازی هستند.
وی از استقرار برخی از كارگاهها مانند كارگاه نجاری در مجموعه برای تسهیلا و سرعت بخشی به فرایند بازسازی اشاره كرد و گفت: پیمانكاران تا كنون هیچ تاخیری در و وقفه ای در فعالیت خود نداشته اند.
معاون میراث فرهنگی زمان تكمیل حوزه علمیه مجاور مسجد جامع را كه در آتش سوزی دچار حریق شد ، دیر تر اعلام كرد و ، اظهار داشت، اولویت اصلی ما مسجد جامع است كه هم قدت و هم خسارت بیشتری دارد، اما سعی ما این است كه در كنار ار مسجد مرمت حوزه علمیه را نیز در دستور داشته باشیم.

** حفظ 100 درصدی بقایای مسجد
ایزدی همچنین اظهار داشت: میراث فرهنگی و تیم بازسازی تقریبا 100 درصد تلاش كرده است كه بخش های تاریخی بنا كه از آتش سوزی به جای مانده حفظ شود و تكمیل بنا بر روی همان اسكلت انجام شود.
وی افزود : تلاش ما بر این است كه مسجد جامع به همان زمان پیش از آتش سوزی باز گردد و در فرآیند بازسازی نیز جز سیستم تاسیساتی، از مصالح بومی و سنتی استفاده شده است و هیچ چیزی به مجموعه اضافه نشده است.
معاون میراث فرهنگی با اشاره به این كه آتش سوزی ناشی از تاسیسات غیر اصولی بوده است، افزود: در بازسازی جدید از بروزترین تاسیسات الكترونیكی استفاده شده است و برای جلوگیر یاز اتفاق قبلی به جای استفاده از دیواره ها و سقف برای عبور كابل ها و اتصالات، همگی از طریق كف انجام شده است.
وی گفت: تمامی مصالح نیز به عایق های نسوز و مقاوم در برابر آتش مجهز شده اند كه در صورت چنین حوادثی خسارت ها به خداقل برسد .

** گرانی ها بر بازسازی مسجد جامع ساری نیز تاثیر گذاشت
ایزدی همچنین گفت : پیش بینی ما در سال گذشته برای هزینه بازسازی حدود 170 میلیارد ریال بود، اما با افزایش قیمت ها اكنون پیش بینی می شود بیش از 250 میلیارد ریال تا پایان بازسازی مسجد حامع هزینه صرف شود.
وی افزود : تا كنون بیش از 100 میلیارد ریال برای بازسازی و مرمت مسجد جامع هزینه شده است و در این مسیر از اعتبارات استانی و ملی نیز بهره مند شده ایم.
معاون میراث فرهنگی بیشترین اعتبار هزینه شده را از منابع ملی عنوان كرد و گفت : به علت مشاركت چندین دستگاه از جمله میراث فرهنگی ، مسكن و شهرسازی ، اوقاف و ستاد بحران بیشترین كمك ها در سطح ملی بود.

** خلا نظارت میراث فرهنگی
ایزدی تاكید كرد: برای جلوگیری از حواثی ازاین دست برای مسجد جامع و دیگر بناهای تاریخی ، در كنار انتخاب هیات امنای مسئول و معتمد، میراث فرهنگی هم باید عضوی از هیات امنای مسجد شود تا نظارت مستمر بر فعالیت های بناهای تاریخی داشته باشد.
وی گفت : برای انتخاب هیات امنا پس از پایان بازسازی باید دستگاههای مرتبط از جمله میراث فرهنگی حضور داشته باشد تا طبق قوانین و اصول میراثی انتخاب و فعالیت كنند.
9919/1654