۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۵
کد خبر: 83319604
۰ نفر
ژاپن بر حمايت خود از روند صلح در افغانستان تاكيد كرد

تهران - ايرنا - به دنبال برگزاري هفتمين دور گفت ‌و گوي كشورهاي آسياي مركزي و ژاپن در شهر دوشنبه پايتخت تاجيكستان، وزير خارجه ژاپن از آمادگي كشورش براي كمك به بازگرداندن صلح در افغانستان سخن گفت.

به گزارش روزنامه ژاپن تايمز، «تارو كنو» وزير خارجه ژاپن روز گذشته براي حضور در نشست وزراي خارجه ژاپن و پنج كشور آسياي مركزي وارد شهر دوشنبه شده است و امروز يكشنبه با مقامات افغان ديدار داشته است.
«صلاح‌الدين رباني» وزير خارجه افغانستان نيز به اين نشست دعوت شده است و در ديدار جداگانه ميان مقامات دو كشور ژاپن و افغانستان، توكيو بر آمادگي خود براي همكاري با جامعه بين‌الملل به منظور كمك به بازگرداندن صلح، استقلال و ثبات در افغانستان تاكيد كرده است .
وزير خارجه ژاپن در اين ديدار از دولت افغانستان خواسته تا انتخابات رياست جمهوري را كه زمان آن دو بار تاكنون به تعويق افتاده است را در موعد اعلام شده برگزار كند.
«تارو كنو» وزير امور خارجه ژاپن همچنين با حضور در نشست دوشنبه ضمن سخنراني خود با تشكر و قدرداني از تلاش‌هاي تاجيكستان براي تقويت همكاري‌هاي منطقه‌اي اعلام كرد : توكيو براي گسترش همكاري‌ها با كشورهاي آسياي مركزي آماده طرح پيشنهادات جديد در زمينه‌هاي مختلف از جمله راهكارهاي اقتصادي و تجاري است.
وي تصريح كرد: براي ژاپن ثبات و امنيت آسياي مركزي از اهميت بالايي برخوردار است و به اين دليل آماده گسترش مناسبات خود ، چه در سطح دوجانبه و چه در سطح منطقه‌اي با كشورهاي آسياي مركزي هستيم.
هفتمين دور گفت‌ و گوي آسياي مركزي و ژاپن با حضور وزراي خارجه كشورهاي منطقه و ژاپن امروز به شكل رسمي در شهر «دوشنبه» آغاز شد .
در اين مراسم پيش از برگزاري اين نشست وزراي امور خارجه كشورهاي آسياي مركزي و ژاپن با رئيس جمهوري تاجيكستان ديدار و در رابطه با مسائل مربوط به همكاري‌هاي متقابل گفت ‌و گو و تبادل نظر كردند.
«سراج‌الدين مهرالدين» وزير خارجه تاجيكستان در اين دور از گفت و گوها گفت: تاجيكستان و همچنين تمام كشورهاي آسياي مركزي خواستار تعامل و همكاري منطقه‌اي و همچنين تقويت روابط در تمامي زمينه‌ها با ژاپن هستند.
مهرالدين گفت: طي رياست دوره‌اي تاجيكستان چندين نشست آسياي مركزي و ژاپن هم در دوشنبه و هم در توكيو برگزار شد كه مسائل مورد علاقه طرفين به بحث و بررسي گذاشته شد.
وي ابراز اميدواري كرد كه اين نشست زمينه‌هاي تعاملات و همكاري‌هاي بيشتر كشورهاي منطقه با ژاپن را فراهم كند.
آساق**9473**1104**