۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۴
کد خبر: 83319582
۰ نفر
نقش فلزات بر ترشح انسولين و بيماري ديابت

تهران- ايرنا- مطالعات جديد محققان دانشگاه كاليفرنيا نشان مي‌دهد فلزاتي مانند روي، مس و كروم با اتصال و تركيب با هورمون سي پپتيد (C-peptide) در ترشح و توليد هورمون انسولين و ديابت نقش دارند. نتيجه اين مطالعه در توسعه روش‌هاي درماني موثر براي بيماري ديابت و بيماري‌هاي كليه اهميت دارد.

فلزات نقش موثري در فرآيندهاي بيولوژيكي بدن دارند. براي مثال هموگلوبين حاوي آهن است و نقش آن حمل اكسيژن از طريق جريان خون است. روي و مس در يك سوم تا نيمي از عملكردهاي حياتي بدن نقش دارند. آگاهي از مكان دقيق اين فلزات در بدن، توزيع آنها و نحوه تركيب و واكنش با سلول‌ها بسيار مهم است؛ چراكه در صورت تفاوت اين فاكتورها، عملكرد و نقش فلزات تغيير مي‌كند.
به اين منظور محققان دانشگاه كاليفرنيا روش‌هايي را توسعه داده‌اند كه نحوه توزيع اين فلزات در خارج و داخل سلول و نحوه تركيب آنها با پروتئين‌ها و مولكول‌هاي ديگر را مورد بررسي قرار مي‌دهد.
در اين مطالعه يك زنجيره كوتاه از اسيدهاي آمينه و يك پپتيد اتصال‌دهنده به نام سي پپتيد مورد بررسي قرار گرفته است. اين پپتيد نقش مهمي در درمان بيماري‌هاي كليه و آسيب‌هاي عصبي ناشي از ديابت دارد.
زماني كه پانكراس انسولين توليد مي‌كند، سي پپتيد در مرحله اول دو زنجيره انسولين را به هم متصل مي‌كند، سپس سي پپتيد منفصل و در انسولين ذخيره مي‌شود و همراه با آن آزاد مي‌شود. تا امروز تصور مي‌شد كه سي پپتيد يك محصول جانبي در توليد انسولين است، ولي اين تحقيقات نشان مي‌دهد كه سي پپتيد نقشي مشابه هورمون دارد. محققان تاثير فلزاتي مانند مس، روي و كروم را بر سي پپتيد و و توانايي سلول براي دريافت آن بررسي كردند.
نتايج نشان مي‌دهد فلزات بر ساختار سي پپتيد نقش دارند، از طرفي مس و كروم باعث مي‌شود كه سلول سي پپتيد را دريافت نكند، ولي روي، كبالت و منگنز چنين تاثير روي سلول ندارند. در ادامه آمده است كه فلزات مي‌توانند فعاليت هورمون سي پپتيد را تنظيم كنند.
نتيجه اين مطالعه در توسعه روش‌هاي درماني موثر براي بيماري ديابت و بيماري‌هاي كليه اهميت دارد.
جزييات نتايج اين مطالعه در ChemBioChem منتشر شده است.
علمي **9259** 1055

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش