۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۲
کد خبر: 83319576
۰ نفر
روش های نوین حفاظت از تنوع زیستی

تهران - ایرنا - برنامه سی و هفتمین زنگ آموزش سازمان حفاظت محیط زیست به موضوع روش های نوین حفاظت از تنوع زیستی اختصاص یافت كه دوشنبه ( 30 اردیبهشت ) ساعت 9 در این سازمان برگزار می شود.

به گزارش روز یكشنبه پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، آرش یوسفی رئیس مركز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان این سازمان با اشاره به نامگذاری روز جهانی تنوع زیستی در 22 مه همزمان با 1 خرداد، گفت: با توجه به این كه تنوع زیستی سرمایه ای عمومی و متعلق به همگان است، متاسفانه بشر با سوء رفتار در طبیعت، زمینه انقراض تنوع زیستی و نابودی زیستگاه ها را ایجاد كرده كه مشكلات فراوانی برای ادامه حیات و بقا در زمین به وجود آورده است.
وی تصریح كرد: بر اساس گزارش سازمان ملل متحد كه به تازگی منتشر شده است، بشر تأثیر ویرانگری بر خشكی‌،‌ دریاها و هوا داشته و در حال حاضریك میلیون گونه جانوری و گیاهی در معرض خطر انقراض قرار دارند.
یوسفی خاطرنشان كرد: طی نیم قرن گذشته،‌ جمعیت جهان دو برابر، اقتصاد جهانی چهار برابر و تجارت جهانی بیش از 10 برابر افزایش یافته است و برای تولید غذا، پوشاك و تامین انرژی این جهان رو به رشد،‌ منابع طبیعی و حیات وحش با سرعتی سرسام آور در معرض خطر نابودی قرار گرفته اند.
رئیس مركز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان افزود: برای جلوگیری از خطر نابودی تنوع زیستی علاوه بر بهره برداری پایدار از منابع طبیعی، ضروری است تا تك تك افراد جامعه در سبك زندگی، میزان هدر رفت منابع غذایی و انرژی بازنگری اساسی كنند.
وی گفت: در این برنامه آموزشی، باقر نظامی عضو هیئت علمی دانشكده محیط زیست، مبحث 'روش های نوین حفاظت از تنوع زیستی' را تشریح می كند.
شركت برای عموم در این برنامه از زنگ آموزش آزاد است.
اثرات تغییرات اقلیمی بر جوامع انسانی و تمدن ها، خشك شدن تالاب‌ها و ژینایی ( احیا ) رودخانه ها، درس های محیط زیستی زلزله‌ها و بررسی مسایل زیست محیطی دریای خزر و روش های نوین و هوشمند مدیریت پسماند در كلانشهرها برخی از موضوعات زنگ آموزشی سازمان محیط زیست بود كه تاكنون برگزار شده است.
علمی 9014**1485