مدیرعامل پیشین باشگاه: سرمربی تراكتورسازی پرانرژی باشد

تبریز-ایرنا- مدیرعامل پیشین باشگاه تراكتورسازی با بیان اینكه ژرژ لیكنز نتوانست انتظارات را برآورده كند، معتقد است: تیم پرهیجان تراكتور با هواداران پر شور خود باید سرمربی جوان، پرانرژی و در صورت امكان خارجی داشته باشد.

محمدحسین جعفری روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، ادامه فعالیت سرمربی بلژیكی در تراكتورسازی را مفید ندانست و افزود: زمانی كه تراكتورسازی با باخت مقابل سپیدرود دچار حاشیه شد، لیكنز توان خروج تیم از بحران را نداشت و این وضعیت نامناسب تا پایان لیگ همراه باشگاه ماند تا نشان دهد كه این مربی، مرد روزهای بحرانی نیست.
وی اظهار داشت: تیم بزرگ تراكتورسازی كه برای هر بازی آن دهها هزار هوادار به ورزشگاه ها می آید، باید از آن دسته از مربیانی بهره مند شود كه توانایی مدیریت و روان شناسی بالایی داشته و بتواند بر روی نیمكت ضمن همراهی با هواداران پرشور، تیم را با تب و تاب ویژه ای راهنمایی كند كه این كار از عهده مربیان جوان بر می آید.
جعفری، گزینه های ایرانی برای هدایت تراكتورسازی را مناسب ندانست و ادامه داد: مدیران و مسئولان باشگاه باید از هم اكنون به فكر سرمربی آینده تیم باشند و در رویكردی واقع بنیانه می توان از كشورهای عربی منطقه، مربیان جوانی را كه سرشار از انرژی بوده و برای نشان دادن خود و دست یابی به موفقیت تشنه هستند، استخدام كرد و به تبریز آورد.
وی به دوران مدیریت خود و انتخاب «تونی اولیویرا» به عنوان سرمربی تراكتورسازی اشاره كرد و گفت: در آن زمان گزینه های مختلف و مطرحی مدنظر داشتم، اما به دلیل اینكه تونی سابقه فعالیت در لیگ عربستان را داشت و با زندگی و ویژگی های مسلمانان آشنا بود، وی را استخدام كردم.
جعفری اضافه كرد: هرچند بعدها با تونی دچار اختلافاتی شدیم، اما چون او به خصوصیات و روحیه شرقی آشنا بود، خیلی زود خود را در میان هواداران جا داد و البته موفق نیز شد.
وی به موفقیت های تیم پیروزی تهران طی سه سال اخیر اشاره كرد و دلیل اصلی آن را انتخاب آگاهانه برانكو به عنوان سرمربی دانست.
جعفری گفت: چون برانكو سابقه فعالیت در ایران و عربستان را داشت، بسیار زود با انجام برخی كارهای روحی و روانی و البته فنی، تیم پیروزی تهران را به قهرمانی رساند.

* زنوزی باید نقش خود در مسایل تیمی را به صفر برساند
مدیرعامل سال های 89 تا 92 تیم فوتبال تراكتورسازی یكی از دلایل ناكامی های این تیم در هفته های پایانی لیگ برتر را مربوط به نوع رفتار و نقش آفرینی زنوی، مالك باشگاه بیان كرد.
جعفری گفت: زنوزی، مرد بزرگی برای صنعت و ورزش آذربایجان است كه با هزینه های شخصی وارد تیم داری شده و سختی های زیادی را متحمل می شود، اما باید توجه داشت كه وی مالك و اختیاردار باشگاه است و بهتر است در مسایل فنی و تیمی دخالت های آشكار نداشته باشد.
وی اظهار داشت: جایگاه مالك باشگاه ابهت، اهمیت و ارزش بسیار بالایی دارد كه نباید به خاطر مسایل حاشیه ای فوتبال دچار لطمه شود.
جعفری، نبود مدیرعامل و تغییرات مكرر در رده های اداری و فنی را از دیگر مشكلات تراكتورسازی در فصل سپری شده لیگ برتر دانست و اضافه كرد: باید توجه داشت كه ثبات در مدیریت ها و كادر فنی از اركان و جزو عوامل اصلی و محوری موفقیت یك باشگاه است كه متاسفانه تراكتورسازی در این زمینه كارنامه ای قابل قبول از خود ارایه نكرد.
وی اظهار داشت: بدون تردید نبود مدیرعامل و تغییرات پی در پی مدیران باشگاه به تیم آسیب زد، چه بسا اگر مدیرعاملی قوی و مقتدر در راس باشگاه وجود داشت، شاید حواشی مربوط به بازی با سپیدرود و مساله دروازه بان حاشیه ساز تیم به راحتی قابل حل بود.
جعفری با اشاره به حضور مدیران نام آشنا و مجرب همچون درودگر، اسدی و بهتاج، گفت: این افراد همگی از مدیران زبده و كاربلد بودند، اما از سمت های خود كناره گیری كردند كه باید دلایل كناره گیری آنها آسیب شناسی و در فصل جدید این مشكلات برطرف شود.

* مدیرعامل تراكتورسازی باید مورد حمایت هواداران باشد
جعفری با تاكید بر اینكه اولویت اول مالك باشگاه تراكتورسازی باید انتخاب مدیرعامل باشد، گفت: البته در باشگاهی مثل تراكتورسازی باید فردی به عنوان مدیرعامل به كار گمارده شود كه مورد حمایت هواداران بوده و حمایت های مردمی را پشت سر داشته باشد.
وی افزود: نباید از نظر دور داشت كسی كه به عنوان مدیرعامل باشگاه پرطرفدار تراكتورسازی تعیین می شود، باید از سوی مالك اختیار تمام و كمال برای اداره تیم داشته باشد تا با خیال آسوده و به دور از هر گونه مسایل حاشیه ای و فشارهای جنبی به كار خود ادامه دهد و پاسخگوی اقدامات خود باشد.
جعفری، در دسترس بودن مدیرعامل باشگاه را از رموز موفقیت در تراكتورسازی بیان كرد و گفت: مدیرعامل باشگاه باید همواره و در هر شرایطی ارتباط مستقیم و منطقی با هواداران و مردم داشته باشد و در كنار آن ایجاد روابط حسنه با رسانه ها را باید جزو اولویت های كاری خود قرار دهد.
وی یكی از وظایف مهم و اصلی مدیرعامل آینده تراكتورسازی را ساختارسازی در بدنه باشگاه دانست و یادآوری كرد: تراكتورسازی بدون داشتن ساختار اداری، مالی و فنی نمی تواند راه به جایی ببرد و باید در این حوزه سنگین از سوی مالك و مدیران اقدامات پایه ای و محوری به انجام برسد.
جعفری با اشاره به اقدامات خود برای ساختارسازی در باشگاه تراكتورسازی اضافه كرد: در آن زمان كه برای ارایه خدمات بهتر و مناسب به هواداران وارد عرصه شده و اقداماتی همچون ایجاد امانت داری در ورودی ورزشگاه را راه اندازی كردیم تا هوادار بدون دغدغه وارد استادیوم شود، ضمن آن لیدرها را ساماندهی كرده و اجازه فعالیت های خارج از منشور باشگاه به آنها نمی دادیم.
به گزارش ایرنا، محمدحسین جعفری در تیرماه سال 1389 به عنوان مدیرعاتل باشگاه تراكتوسازی منصوب شد و در اردیبهشت سال 1392 از سمت خود كناره گیری كرد.
طی این سه سال دو عنوان نایب قهرمانی در لیگ برتر و حضور در لیگ قهرمانان آسیا برای تراكتورسازی حاصل شد.
3038/518