۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
کد خبر 83319551
۰ نفر
عتيقه هاي گيلان به اصفهان نمي روند

رشت - ايرنا - مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان گيلان اعلام كرد: با بهره برداري از كارگاه مرمت موزه رشت ، از اين پس اشياء كشف شده براي مرمت، راهي تهران و اصفهان نمي شوند.

شهرود اميرانتخابي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: ساخت كارگاه مرمت موزه رشت از پنج سال گذشته آغاز شده و براي ساخت و تجهيز اين كارگاه با مساحت 300 متر مربع تا كنون چهار ميليارد ريال هزينه شده است.
وي اظهار داشت: پيش از اين كليه اشياء كشف شده كه نياز به مرمت داشتند به دانشگاه هنر اصفهان و پژوهشكده حفاظت و مرمت پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور ارسال مي شدند كه هم اينك با راه اندازي اين كارگاه از اين امر بي نياز شديم.
اميرانتخابي اضافه كرد: با شروع به كار اين كارگاه دو نفر به صورت ثابت و 10 نفر از دانشجويان رشته مرمت به صورت نيمه وقت مشغول به كار مي شوند.
امير انتخابي در بخش ديگري از سخنانش به برپايي نمايشگاه نويافته هاي باستان شناسي در موزه رشت اشاره كرد و افزود: در اين نمايشگاه مجموعه كاوش هاي باستان شناسي كه در فاصله سال هاي 1396 تا 1397 در نقاط مختلف استان انجام شده ، در قالب مجموعه اشياء در معرض ديد عموم قرار گرفته است.
وي گفت: اشيا كشف شده در كاوش ليارسنگ بن املش از جمله اين آثار است؛ مجموعه باستاني ليارسنگ بن املش در بخش رانكوه شهرستان املش قرار دارد و كاوش هاي باستان شناسي اين مجموعه به سرپرستي ولي جهاني از سال 1393 آغاز شد و تا سال 1397 ادامه پيدا كرد در نتيجه كاوش هاي باستان شناسي بقايايي از آثار گورستاني و استقراري كه مربوط به دوره هاي اشكاني و ساساني است شناسايي شده است.
امير انتخابي افزود : مجموعه باستاني ليارسنگ بن املش همراه با حدود و حريم آن در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
نمايشگاه نويافته هاي باستان شناسي تا پايان ارديبهشت ماه بمناسبت هفته موزه و ميراث فرهنگي برپاست.
1881 / 2007