۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۴
کد خبر: 83319545
۰ نفر
دشت هاي شقايق جلوه اي از بهشت

سنندج - ايرنا - هر سال با آمدن ارديبهشت و خرداد، دشت هاي شهرستان بيجار به خصوص مناطق بكر و دست نخورده شمال گروس، پر از شقايق هاي سرخ و زرد مي شود و جلوه اي بهشتي به خود مي گيرد.

به گزارش ايرنا، دشت هاي مخمل گون سبز با گل هاي زيباي سرخ و زرد، چشم هر بيننده اي را به زيبايي وصف نشدني خود جلب كرده و همچون نگيني درخشان و ارزنده، فخر فروشي خود را به نمايشي رايگان اما كوتاه فرا مي خواند.
يكي از جاذبه هاي طبيعي و فصلي شهرستان بيجار كه مي تواند با تبليغات مناسب و مديريت به يك جاذبه گردشگري تبديل شود، وجود دشت هاي وسيع شقايق در تمام نقاط شهرستان بخصوص روستاي قيصه است كه اواخر ارديبهشت جلوه نمايي و طنازي مي كند، گويي گوشه كوچكي از بهشت برين، به اين گونه از دل زمين و طبيعت سرخ و آتشين مملو از شقايق ها كه چشم هر بيننده اي را محصور مي كند، پديد آمده است.
با توجه به بارش هاي مناسب بهاري در شهرستان و دماي پايين هوا، رويش گياهان و گل هاي بهاري با قدري تاخير آغاز شد و اين روزها، دشت هاي وسيع مملو از گل هاي زيباي بهاري بخصوص شقايق هاي سرخ و زرد است.
در اين مدت زمين هاي زراعي و دامنه دشت هاي زيباي شقايق به وسعت چندين هكتار پوشيده از گل هاي بهاري است كه سرخي آن از دور دست ها قابل مشاهده است آنچنان كه گويي خالق هستي چادري سرخ بر دشت هاي سبز گسترانده تا براي دقايقي آدمي را به جهت درك قدرت لايزال خود به تامل وا دارد.
يك فعال عرصه حفظ طبيعت در بيجار مي گويد: ايام زيباي ديدن شقايق هاي بيجار شروع شده و جلوه هاي زيباي آن هر بيننده اي را به تحسين و ستايش خالق زيبايي ها، پروردگار متعال مي خواند.
رضا پيران روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به فعاليت گروه هاي مردم نهاد و دوستداران طبيعت افزود: خودنمايي و شكوفايي رنگ هاي زيباي شقايق ها در دشت ها و دامنه هاي وسيع ديار گروس در اين روزها به بيشترين اندازه رسيده است.
وي با بيان اينكه فرصت زيادي براي ديدن زيبايي شقايق ها به علت عمر كوتاه آن باقي نمانده است، ادامه داد: دشت ها و دامنه هاي متعدد مملو از شقايق هاي سرخ و زرد در بيجار مردم بويژه گردشگران طبيعت را بسوي خود مي خواند.
پيران كه به مرد سبز بيجار معروف است، گفت: از دشت هاي حاشيه رودخانه قزل اوزن تا مسير پاياني اين رودخانه بويژه منطقه قم چقاي و روستاي چشمه سنگين، دشت هاي روستاي قيصه، شاهد دريايي از رنگ هاي زيبا، شاد و دلنشين شقايق است.
وي يادآور شد: دشت هاي وسيع منطقه چنگ الماس و حاشيه مزارع گسترده گندم در حومه رودخانه سلامت آباد، منطقه بابارشاني و خسروآباد تا دشت وسيع خورخوره مملو از مزارعي است كه بيش از چندين هكتار را گل شقايق پوشانده است.
او در وصف زيبايي دشت شقايق ها مي گويد: انسان تصور مي كند، پارچه اي مخملي قرمز و سبز رنگ بر دامان دشت ها گسترده شده و منطقه را در بر گرفته است.
اين فعال حافظ طبيعت گفت: دشت هاي منطقه نجف آباد، بسوي كوه نسار در ضلع جنوب غربي و منطقه وسيع جعفرآباد در ضلع شمالي بيجار از ديگر مناطقي است كه سطح وسيعي از روييدن گل شقايق سرخ و زرد را به خود مي بيند.
پيران به همه دوستداران طبيعت توصيه كرد لذت تماشاي دشت ها و مزارع روستاهاي چوپي و نگارستان را از بالاي كوه حمزه عرب از دست ندهند و لختي در يك فضاي طبيعي و دلنشين بهاري كوه مرتفع حمزه عرب، به تماشاي دامنه هاي قرمز رنگ اين كوه بنشينند.
وي اضافه كرد: بارش مناسب باران در فروردين و ارديبهشت موجب شده تا هم طبيعت ديرتر از خواب زمستاني بيرون آيد و هم آب باران، موجب رشد مناسب و درخشش زيباي اين گل در دشت هاي اطراف شهرستان شده است.
پيران افزود: برخي از فعالان زيست محيطي منطقه مي گويند زماني دشت هاي حومه بيجار مشهور به منطقه تخت عليا و سفلي پر از شقايق هاي وحشي و شادابي بود كه همچون سفره اي بر سينه خاك خودنمايي مي كرد.
در واقع مي توان آن را قطعه اي از بهشت ياد كرد اما به علت خشكسالي هاي متعدد سال هاي اخير، اكنون در اين منطقه تنها دشت هاي كوچكي از شقايق ها ديده مي شوند.
پيران يادآور شد: در فصل بهار و روزهاي تعطيل تعداد زيادي از مردم بدون هيچ گونه نظم و ترحمي وارد دشت مي شوند و براي گرفتن عكس يادگاري تا آنجا كه امكان دارد خود را به وسط گل ها مي رسانند.
وي مي گويد: اين كار باعث مي شود تا گل هاي ظريف شقايق زير پا پراكنده و به راحتي از ساقه جدا شوند و ديگر زماني هم براي روييدن مجدد پيدا نمي كنند.
پيران افزود: پياز هر گل شقايق كه در كُردي به آن (گلاله سوره) گفته مي شود 14 تا 15 سال توان روييدن دارد و هر سال پياز جديدي كنار آن مي رويد كه اين باعث زياد شدن گل در دشت مي شود، لذا اگر براي لذت بردن چند دقيقه ايي، پياز را از خاك بيرون بياوريم در واقع روز مرگ شقايق را رقم زده ايم.
به نظر اين فعال عرصه طبيعت، فعاليت گروه هاي مردمي و نهادهاي غير دولتي موجب مي شود؛ سطح فرهنگ عمومي مردم افزايش و دوستي با طبيعت گسترش يابد.
شهرستان بيجار 89 هزار نفري بيجار در 142 كيلومتري شرق شهر سنندج، مركز استان كردستان، با داشتن بيشترين و گسترده ترين مزارع گندم و دشت قرار دارد.
9943/9102

سرخط اخبار استان‌ها