۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۴
کد خبر: 83319526
۰ نفر
آذری‌جهرمی: سیاستِ در كناری را جایگزین بركناری كنیم

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاكید كرد: برای رسیدن به اهداف بلندی كه در سر داریم چاره‌ای جز هم‌افزایی نداریم و اینكه سیاستِ در كنار را جایگزین بركناری كنیم و به جای گرفتن مچ یكدیگر، دست‌گیر باشیم.

اتصال بیش از 7200 روستا به پهن باند شبكه ملی اطلاعات، سپر امنیتی (دژفا) شبكه ملی اطلاعات، پروژه سروا بازگشایی قفل های دولتی بر داده های ملی و توسعه زیرساخت های مخابراتی با استفاده از تجهیزات كاملا بومی در 4 نقطه كشور، چهار دستاورد مهمی است كه امروز، یكشنبه به مناسبت گرامیداشت روز جهانی ارتباطات به بهره برداری رسید.
این آیین با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاونان وزیر ارتباطات و در سالن همایش‌های شهید قندی وزارت ارتباطات برگزار شد.
جهرمی ضمن تبریك روز جهانی ارتباطات گفت: امسال را برای مجموعه وزارت ارتباطات، سال رونق تولید و گسترش خدمات دیجیتال نامگذاری كردیم.
او ادامه داد: وزارت ارتباطات با استفاده از یك برنامه مدون كه از دو و نیم سال قبل، توانسته ایم به خودكفایی 70 درصدی در توسعه تجهیزات مورد نیاز برای پهن‌باند برسیم. كه تعدادی از آن ها در نمایشگاه امروز ارائه شد، تجهیزات بومی كه امروز توانسته اند زیرساخت‌های مخابراتی چهار شهر از كشور را به صورت كاملا بومی، توسعه بدهند.
وزیر ارتباطات تصریح كرد: اكنون تجهیزات بومی مربوط به پهن‌باند موبایل به 30 درصد رسیده كه رشد خوبی داشته اما راضی كننده نیست. بنا بر سند پیوست فناوری اقتصاد مقاومتی در بخش آی سی تی، همكاران ما در مجموعه وزارت ارتباطات و مخابرات باید تلاش بیشتری كنند تا این درصدها را رشد بدهیم و رونق تولید را شاهد باشیم.
او خاطرنشان كرد: بخش دوم توسعه خدمات دیجیتال است؛ چیزی كه از آن به عنوان اقتصاد دیجیتال نام می بریم. اولین قدم برای این كار آزادسازی داده های دولتی است. داده ها امروز ملی شده اند. صنعت فضایی ما اطلاعات حوزه فضایی خود را جمع آوری كرده و نگهداری می كرد. آنها اطلاعات خوبی در حوزه كشاورزی داشتند، داده هایی كه سالیان سال جمع آوری می شده و مورد استفاده قرار نمی گرفت. از سال گذشته این داده ها را در اختیار استارتاپ‌ها قرار دادیم تا بتوانند برای خودشان ایجاد شغل كنند.
//وزیر ارتباطات اشاره كرد: دولت باید به كسب‌وكارهای نوپا خدمات بدهد. فقط نگاه انذاری و برخوردی جواب نمی دهد. 20 خرداد طرح های سیزده‌گانه اشتغال، بسته نوآفرین، بسته توانمندسازی كسب‌وكارها به صورت منطقه ای طی یك برنامه مجزا رونمایی خواهیم كرد. هدف گیری و جهت حركتی ما در مسیر پیش رو رونق تولید است و این شعار و مسیر حركتی ماست.
آذری جهرمی گفت: پروژه سومی كه امروز رونمایی شد نیز در همین راستا انجام شده است. زمانی كه كسب‌وكارها توسعه پیدا می كنند، قطعا خطراتی برای آن به وجود خواهد آمد. اختلال در سامانه های خدماتی دیجیتال هم می تواند مشكلات زیادی را ایجاد كند. «دژفا» می تواند امنیت زیرساخت‌های امنیت را تامین كند. امروز 10 پروژه زیرمجموعه دژفا فعال است و 7 پروژه جاری دیگر دارد كه قرار است گام بلندی در جهت تامین امنیت زیرساخت‌های شبكه ملی اطلاعات بردارد.
وی یادآور شد: سال گذشته زیر یك میلیون حمله اینترنتی به كسب‌وكارها داشتیم درحالیكه سال قبل از آن این عدد 30 میلیون بوده است. این پروژه را به عنوان تكلیف قانونی خود پیش می بریم و آن را به كسب‌وكارها تقدیم می كنیم.

** اتصال هفت هزار و 200 روستا به خدمت پهن‌باند موبایل
وزیر جوان افزود: توسعه ارتباطات روستایی در برنامه ششم توسعه مورد تاكید قرار گرفته است و دولت مكلف شده كه روستاها را به این زیرساخت مجهز كند. نگاه حاكمیت به این موضوع نگاه عدالت اجتماعی است. هفت هزار و 200 روستا به خدمات پهن‌باند موبایل متصل شده اند. در اثر این توسعه، شكاف دیجیتال بین شهر و روستا به نصف رسیده است كه این پیشرفت بسیار خوبی به حساب می آید.
او افزود: توسعه زیرساخت‌های فضای مجازی وظیفه ماست. شبكه ملی، سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا دارد. سند زیرساخت سند تبیین الزامات دارد و وظایف وزارت ارتباطات كاملا مشخص است كه مطابق با سند 80 درصد رشد داشته ایم.
آذری جهرمی تصریح كرد: مسئول امور بهداشت، نظام امنیت و جرم كشور مشخص است. وزارت ارتباطات نمی تواند این كارها را انجام بدهد. فرهنگ دیرینه كشورمان را ارزان به دست نیاوردیم و باید آن را حفظ كنیم. نمی توانیم با بی تفاوتی نسبت به این مسائل بگذریم و در عین حال نمی توانیم مردم را هم از تكنولوژی محروم كنیم.
نمی شود كسی كه برای توسعه زیرساخت می دود را كتك بزنیم. ما به صورت آتش به اختیار وارد حوزه كودك شدیم، چند مرجع فرهنگی اعتراض كردند كه چرا وزارت ارتباطات وارد حوزه محتوا شده است، بسم الله . ما خارج می شویم، شما ببینید چه كار كرده اید؟
او افزود: 142 آزمایش برای راستی‌آزمایی استقلال و كارآیی مجموعه های ما در شرایط احتمالی قطع اینترنت جهانی، انجام داده ایم كه تمام آزمایش ها به درستی انجام شد. ما امروز می توانیم با استفاده از سپر دفاعی، امنیت را حفظ كنیم. كیفیت داخلی ما 80 برابر كیفیت بین المللی ماست.
تمام این كارها را انجام داده ایم، مسئولیت حوزه خدمات با نظام بانكی و نظام هوشمندسازی شهری است و باید در این مسیر قدم هایی بردارند.
آذری جهرمی ادامه داد: در لایحه محتوا كه اساسی‌ترین لایه شبكه ملی اطلاعات است هنوز یك سند نداریم. برخی به ما می گویند شما توسعه زیرساخت را متوقف كنید تا ما به آن برسیم. ما حتی به محتوا نیز بی تفاوت نماندیم و به همین دلیل وارد حوزه تولید محتوا برای كودك شدیم و آن ها وارد اكوسیستمی شدند كه مختص خودشان است و والدین نیز می توانند به آن نظارت كنند.
او اضافه كرد: نشست های مختلفی با ناجا داشتیم. باید ناجا را توانمند كرد تا كسی كه وارد سایت می شود و قیمت ها را به هم می ریزد را شناسایی كند، اگر نتوانند چینن فردی را دستگیر كند جامعه آشفته می شود. باید توان ناجا را در این حوزه بالا ببریم و تفاهمات كلی انجام شده و جزئیات آن در حال بررسی است.
جهرمی گفت: به جای سیاه نمایی و مطالبه یك طرفه كه برخی از فعالین پیش رو گرفته اند و همواره انتقاد را آموخته اند، باید با همدلی از تمام ظرفیت ها استفاده كنیم. شتاب تكنولوژی منتظر ما نمی ماند. برای رسیدن به اهداف بلندی كه در سر داریم چاره ای جز هم‌افزایی نداریم. سیاستِ در كنار را جایگزین بركناری كنیم. به جای این كه مچ یكدیگر را بگیریم، دست‌گیر باشیم.
وی تاكید كرد: همه ما با استفاده از توان خودمان تهدیدات تحریم را به فرصت تبدیل می كنیم و از چندجانبه‌گرایی به عنوان فرصتی برای برهم زدن یك‌جانبه‌گرایی استفاده می كنیم.
وی در پایان افزود: من نیز در یك سال گذشته اشتباهاتی داشته‌ام، ممكن است خطاهایی كرده باشم. یك جاهایی باید هماهنگی بیشتری به عمل می آوردیم. اما انتظار دارم همان روحیه و خصلت در كنار هم بودن كه سال گذشته بود امسال هم وجود داشته باشد و همچنان ناصح و خیرخواه هم باشیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قبل از شروع مراسم از نمایشگاه پروژه های سازمان فناوری اطلاعات كه به مناسبت روز جهانی ارتباطات در محل وزارتخانه برگزار شده بود بازدید كرد و به بحث و تبادل نظر با فعالان این حوزه پرداخت.
علمی 9207** 1055

سرخط اخبار اقتصاد