برگزاري چهل و هشتمين آيين بزرگداشت استاد معين در آستانه اشرفيه

رشت - ايرنا - فرماندار شهرستان آستانه اشرفيه بر ضرورت شناساندن جايگاه علمي دكتر محمد معين تاكيد كرد و از برگزاري چهل و هشتمين آيين بزرگداشت اين استاد فرهيخته در تيرماه امسال خبر داد.

رحيم حيدري روز يكشنبه در گفت وگو با ايرنا با اشاره به برگزاري اولين جلسه ستاد بزرگداشت چهل و هشتمين سال درگذشت استاد معين ، به تلاش هاي خستگي ناپذير او در راه پاسداري از ارزش هاي فرهنگي و ادبيات فارسي اشاره و اضافه كرد: برگزاري آيين بزرگداشت استاد معين ، فرصتي مناسب در جهت شناساندن هرچه بهتر جايگاه اين استاد فرهيخته است.
وي با اشاره به لزوم بهره گيري از سخنرانان ملي در اين آيين گفت: با راه اندازي دو كميته علمي و همچنين اجرايي و تداركات، مقدمات برگزاري مناسب آيين بزرگداشت چهل و هشتمين سالگرد درگذشت دكتر معين در آستانه اشرفيه فراهم مي شود.
به گزارش ايرنا، محمد معين نهم ارديبهشت ماه سال 1297 در شهر رشت و در خانواده اي از علماي روحاني متولد شد؛ اين استاد فرهيخته در نهم آذر 1345 به سبب سكته مغزي در يكي از بيمارستان هاي تهران بستري شد و در اثر همين عارضه، به كما رفت و در نهايت 13 تير سال 1350 وفات يافت و هم اكنون آرامگاه او ، در آستانه اشرفيه و در كنار رودخانه حشمت رود قرار دارد.
تصنيف و تأليف ستاره ناهيد، حافظ شيرين سخن، يك قطعه شعر در پارسي باستان، شاهان كياني و مرزبان نامه، تصحيح كتبي چون دانشنامه علايي تأليف ابن سينا، چهار مقاله تأليف نظامي عروضي سمرقندي، مجموعه اشعار دهخدا، ترجمه روان شناسي تربيتي و كتيبه هاي پهلوي ازجمله فعاليت هاي اين استاد بزرگ علم و ادب فارسي است.
از اين انديشمند بزرگ، مقالات و آثار مهم ديگري به چاپ رسيده كه گردآوري و چاپ لغت نامه معين يكي از آثار بزرگ اين استاد و انديشمند فارسي به شمار مي رود.
آستانه اشرفيه در 35 كيلومتري شرق مركز استان گيلان واقع است.
7287 / 2007